سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند به نقل از تسنیم معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان همدان گفت: تاکنون برآورد و پیش‌بینی کارشناسان جهاد‌ کشاورزی استان مشخص کرده که سرما به زراعت و باغبانی استان همدان بیش از ۴.۷ میلیارد تومان خسارت زده است.

شهرام پرورش درباره مقدار خسارت سرمای ‌منفی 7 درجه چند روز اخیر در همدان اظهار داشت: حدود شش روز محصولات باغی و زراعی استان همدان از آخرین روز فروردین تا 5 اردیبهشت در معرض سرمای منفی 6 تا 7 درجه قرار داشتند.

وی تصریح کرد: تاکنون ارزیابی کارشناسان جهاد کشاورزی استان همدان خسارت به 22 هزار هکتار باغ و یک هزار تا 1500 هکتار زراعت را تعیین و مشخص کرده است که بر اساس لیست تعیین شده و تصمیمی که مسئولان خواهند گرفت خسارت به زراعان و باغداران استان پرداخت می‌شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره بر اینکه جهاد کشاورزی با همکاری اداره هواشناسی اطلاعیه‌های وقوع سرما را صادر و از کشاورزان خواسته تا روش‌های پیشگیرانه را اجرا کنند، گفت: همچنین کشاورزان باید برای پیشگیری از خسارت ناشی از تغییرات جوی همیشه محصولات خود را بیمه کنند.
پرورش اظهار داشت: خسارت سرمای چند روز اخیر در استان همدان موجب کاهش 52 هزار تنی محصولات باغی و 10 تا 30 درصد زراعت استان شده است. که البته سرما نقش ترمیمی هم در زراعت دارد و سرمای واقع شده در استان به صورت لکه‌ای به زراعت استان خسارت وارد کرده است.
وی افزود: خسارت بعدی وارد شده به کشاورزی استان در سیلاب بود که سیلاب 51 هزار هکتار مزارع آبی و 7 هزار و 966 هکتار هم به باغ‌های استان آسیب زد. سیلاب در زراعت 107 هزار تن در باغداری هم 15 هزار‌ تن کاهش محصول و تولید کشاورزی استان را موجب شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان همدان بدون اشاره به اینکه چه تعداد از کشاورزان استان همدان امسال از بیمه محصولات کشاورزی استفاده کردند، تاکید کرد: میانگین بارش امسال بیش از 300 میلی‌متر بود حتی در 4 شهرستان استان همدان شاهد بارشی در حدود 600 تا 700 میلی‌متر بودیم که باز هم تاکید داریم کشاورزان روش پیشگیرانه و جبران کننده خسارت یعنی بیمه محصولات کشاورزی را جدی بگیرند و از آن برای کاهش و یا جبران خسارت خود همیشه استفاده کنند.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location