سرخط خبرها

دستگاه‌های اجرایی که مطالبات نشریات را پرداخت نکنند، تحریم خبری خواهند شد

سال ۱۳۹۸ در حالی شروع شد که مطبوعات روزگار سختی را گذراندند و هر روز بر این سختی‌ها افزوده می‌شود.

قیمت کاغذ و زینک آن‌چنان سرسام‌آور شده که اگر چاره‌ای جدی برای آن اندیشیده نشود در آینده‌ای نه چندان دور شاهد تعطیلی بسیاری از نشریات خواهیم بود و رکن چهارم دموکراسی در جمهوری اسلامی قطعا دچار چالش جدی خواهد شد.

اکنون که انقلاب اسلامی در آغاز دهه پنجم زیست خود قرار گرفته و به فرموده مقام معظم رهبری گام دوم انقلاب باید محکم‌تر از گذشته برداشته شود، اگر فکری به حال و روز مطبوعات به عنوان حلقه واسط مردم و مسئولین نشود قطعا رسیدن به اهداف تعریف شده در گام دوم انقلاب کاری سخت و دشوار خواهد بود چراکه مطبوعات با تکیه بر توان خود می‌توانند راه را برای رسیدن به این اهداف هموار کنند به شرط آنکه بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

استان همدان نیز همواره در طول تاریخ صد ساله گذشته به ویژه بعد از انقلاب اسلامی در عرصه مطبوعات حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته و دارد و امروز خوشبختانه با دارا بودن پتانسیل‌های بسیار در کشور چه در بحث نیروی انسانی متخصص و چه توان چاپ و انتشار سرآمد است.

شرایط حاکم بر جامعه امروز به لحاظ اقتصادی و نیز عدم حمایت لازم از مطبوعات باعث شده تا فعالان حوزه مطبوعات در کشور و به ویژه استان همدان نگران آینده کاری خود و رسانه‌هایشان باشند و هر روز بر این نگرانی‌ها افزوده شود.

در همین راستا متاسفانه اکثر دستگاه‌های دولتی استان همدان در چند ماه گذشته علی‌رغم تاکیدات ویژه استاندار محترم همدان و نیز معاونت محترم سیاسی و امنیتی ایشان مبنی بر اولویت قرار دادن پرداخت مطالبات نشریات و افزایش اشتراک آنها تا کنون اقدامی چشم‌گیری انجام نداده اند.

در همین راستا نیاز هست تا مدیران دستگاه‌های اجرایی و نیز مدیران روابط عمومی ادارات با عنایت به دستور استاندار محترم و نامه معاون محترم سیاسی و امنیتی استانداری تا ۱۵ خرداد ماه نسبت به پرداخت مطالبات نشریات به صورت کامل و نیز گرفتن اشتراک از نشریات محلی و سراسری فعال در سطح استان اقدام کنند.

بدیهی است خانه مطبوعات استان همدان براساس گزارشی که از رسانه‌ها خواهد گرفت، آن دسته از دستگاه‌های اجرایی که نسبت به پرداخت مطالبات و گرفتن اشتراک اقدام نکنند را تحریم خبری خواهد کرد.

هم‌چنین براساس دستورالعمل وزارت ارشاد و نیز نامه وزیر محترم کشور و استاندار محترم همدان به ادارات دولتی، تمام دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری‌ها و سازمان‌های تابعه موظفند در سال جدید تمام آگهی‌های دولتی خود را براساس تعرفه‌های مصوب وزارت ارشاد و از طریق ادارات فرهنگ و ارشاد در استان و شهرستا‌ن‌ها منتشر کنند. لذا همه دستگاه‌ها ملزم به رعایت این قانون هستند و هیچ یک از ادارات و سازمان‌ها اجازه ندارند هیچ‌گونه آگهی دولتی را در کانال‌ها و فضای مجازی منتشر کنند و الزاما باید در نشریات مکتوب به چاپ برسانند. قطعا در این زمینه نیز متخلفان به استانداری و دیوان محاسبات معرفی خواهند شد.

نکته پایانی اینکه انتظار می‌رود در سال جدید مدیران روابط‌عمومی دستگاه‌های اجرایی استان ضمن تعامل بیشتر با مطبوعات و خبرگزاری‌ها و پایگاه های خبری دارای مجوز، از ارسال خبر و مطلب به کانال‌های فضای مجازی و نیز دعوت فعالان این کانال‌ها در نشست‌‌ها و جلسات خبری اجتناب کنند.

امیدواریم با مساعدت و همکاری مدیران دستگاه‌ها و مدیران روابط عمومی ادارات؛ سال ۹۸، سالی ماندگار در عرصه تعامل ادارات و رسانه‌ها باشد. توفیق قرین راه همه خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد.

اردیبهشت ماه ۱۳۹۸
خانه مطبوعات استان

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location