سرخط خبرها

نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان همدان گفت : در فصل زمستان ۹۷ تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور برابر ۴۹ هزار و ۶۵۳ فقره بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۶ درصد رشد داشته است.

محمود قیطاسی در گفتگو با خبرنگاران،بیان کرد: از این تعداد پروانه ها ۹۳.۵ درصد مربوط به احداث ساختمان و 6.5 درصد مربوط به افزایش بنا می باشد، که شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران بر مبنای سال پایه ۱۳۹۰ به رقم 356.4 رسیده است که نسبت به شاخص ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۷، نرخ تورم ۴۸ درصد رشد داشته است.

قیطاسی تصریح کرد: در فصل بهار ۹۷ سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان های جدید در مناطق شهری ۲۱۱ هزار میلیارد ریال بوده که از این میزان سرمایه‌گذاری ۲۶.۸ درصد به ساختمان‌های شروع شده ۵۴ درصد ساختمان های نیمه تمام و ۱۹.۲ درصد ساختمان های تکمیل شده اختصاص یافته است.

عضو هیئت رئیسه انجمن انبوه سازان استان افزود: ۲۳ درصد کاهش ساخت و ساز نسبت به پارسال و ۳۱درصد کاهش ساخت و ساز نسبت به ابتدای سال جاری در بخش مسکن داشته ایم. که این عاملی برای شکست رکورد ۹ ساله و کمترین تیراژ صدور پروانه ساختمانی در اردیبهشت ماه ۹۸ می باشد.

قیطاسی دلایل رکود مسکن را قوانین و ضوابط دست وپا گیر اداری ، عدم حمایت و نظارت دولت از تولید کنندگان ، بالا رفتن خارج از انتظار قیمت مسکن ، عدم حمایت از تولید کنندگان مسکن ، اجرایی نشدن مصوبات ، بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی عنوان کرد: که می توان عدم توان مالی خریداران را به آن اضافه کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه کشور ما صادرکننده سیمان و فولاد است ، لذا دلیلی بر افزایش قیمت این دو محصول وجود ندارد ولی متاسفانه قیمت کنونی مسکن فاقد توجیح کارشناسی است و مبنای قیمت ها بر حسب ارزشی ملکی نبوده و فقط گفتار فروشنده مبنای قیمتها است.

نایب رئیس انجمن انبوه سازان مسکن استان گفت: مسکن علاوه بر ایجاد سرپناه برای مردم می تواند بالاترین اشتغالزایی را در شرایط بیکاری فعلی فراهم نماید و بیش از یکصد حرفه با ساخت و ساز مسکن مرتبط است.

محمود قیطاسی،نایب رییس انجمن انبوه سازان استان همدان در اعلام کرد: برخلاف سایر کشور ها در ایران ،مسکن دچار رکود میشود ،اما با سقوط قیمت روبرو نمیشویم .وبالعکس پس از هر رکودی ؛افزایش رکورد زدنی قیمت ها را تجربه خواهیم نمود. قیمت مسکن ،قیمتی کارشناسی شده نیست، وصرفا برگرفته از گفتار فروشنده است ،بطوریکه توجیهی وجود ندارد و فروشنده میتواند هر نرخ را اعلام نماید. در دولت اسلامی نمیتوان دست روی دست گذاشت واجازه داد ،قیمت مسکن بصورت غیر قابل تصور افزایش یابد،وموجب ناتوانی برخی از مردم، در تامین سرپناه باشیم حالیه یکی از اضطراب های موجود در مستاجرین ،وحشت از عدم تمدید اجاره وتخلیه است و روا نیست که مردم با داشتن دغدغه های متعدد ،باری به این گرانی را به دوش بکشند .لذا می بایست برای این عده اطمینان خاطر ایجاد نمود.چون افزایش قیمت مسکن در خرید واجازه با درآمد متقاضی همخوانی ندارد.

وی در ادامه گفت: بنظرم حال دولت بجای آنکه متقاضی همکاری وهمراهی مالکان وموجران باشد ،زمینه مالک شدن و خانه دار شدن مستاجرین را فراهم کند ،واز گفتار درمانی در بخش مسکن به عمل گرایی سازندگی روی آورد. دولت اسلامی در ایجاد سرپناه برای آحاد جامعه مسئول است. و عمل به این مسئولیت ،خواسته بدوی انقلاب بنیانگذار آن بوده است.

قیطاسی افزود: در سال ۹۵ صراحتا با طرح وزارت جناب آخوندی مبنی بر واگذاری اقساطی املاک مخالفت کردم وعرض نمودم .این طرح غیر علمی وغیر عملی است .وگفتم مسکن در رکود نیست .بلکه در رکود نگه داشته شده .وبمحض خروج از رکود ،افزایش قیمت رکورد خواهد زد ،و دیدیم .حالیه قیمت ها بصورت سرسام آوری رکورد زده اند .لذا پیشنهاد میکنم ،دولتها از تجارب بخش خصوصی استفاده لازم را بنمایند.

قیطاسی تصریح کرد: شکی نیست که قیمت زمین نقش مهمی در بهای تمام شده مسکن دارد.لذا دولت میتواند با واگذاری املاک ادارات که عملا بلا استفاده است ،در کاهش قیمت مسکن موثر واقع شود و زمین های متعلقه ادارات به سازندگان واگذار وسپس در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location