سرخط خبرها

: گزارش تحلیلی؛

در حالی که دنیا با ویروس قاتلی به نام کرونا دست و پنجه نرم می‌کند اما به نظر می‌رسد که دونالد ترامپ که در وضع بغرنجی به خاطر گستردگی شیوع کرونا در آمریکا قرار گرفته است نیات شومی در یکی از کشورهای خاورمیانه یعنی عراق در سر می‌پروراند و به دنبال انجام تحرکاتی خطرناک است و نقل و انتقالات نظامیان آمریکایی از پایگاه‌های کوچک به پایگاه‌های بزرگی مانند عین الاسد گواه آن است.

راز نقل و انتقالات گسترده نظامیان آمریکایی در عراق

این موضوعی است که گروههای مقاومت عراق هم به خوبی آن را دریافته اند به طوری که «محمد محیی» سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق روز گذشته در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد: «تحرکات آمریکا تصادفی و برای انجام عملیات استقرار مجدد نیروهایش و جابجایی آنها نیست، بلکه آمریکا اهداف دیگری را دنبال می‌کند و سعی دارد به آن دست یابد. اما آمریکا به خوبی می‌داند که گروه‌های مقاومت عراق مانع محکمی در برابر طرح‌ها و سناریوهای آن هستند. ما هر باری که نیروهای آمریکایی را هدف قرار می‌دهیم، به صراحت مسئولیت آن را می‌پذیریم. گروه‌های مقاومت عراق برای پاسخ به هرگونه حمله آمریکا یا اصرار بر ابقای نیروهای آمریکایی در خاک عراق آمادگی کامل دارند. واشنگتن به خوبی می‌داند که گردان‌های حزب الله اولین مانع اجرای سناریوهای آمریکایی در خاک عراق است و به همین دلیل سعی در تضعیف آن را دارد. دولت آمریکا تلاش می‌کند از بحران بزرگ کرونا فرار کند و دونالد ترامپ دریافته است که در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری شکست خواهد خورد».

کریم المحمداوی عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق نیز گفت: «عقب نشینی نظامیان آمریکایی از برخی پایگاه‌های نظامی در عراق طی روزهای گذشته تصادفی و یا به خاطر کرونا نیست بلکه سناریوی جدیدی است که اهداف خاصی را دنبال می‌کند. پایگاه‌هایی که نظامیان آمریکایی از آنها خارج شده اند کوچکند و آنها به پایگاه‌های بزرگ یعنی عین الاسد، التاجی و حریر منتقل شده اند که مفهوم آن این است که عقب نشینی آنها غیرواقعی است و به مثابه استقرار مجدد است.سناریوی عقب نشینی جدید با هدف خاص یعنی هدف قرار دادن حشد شعبی وگروههای مقاومت عراق و رهبران و شخصیت‌های شیعی مرتبط با حشد شعبی و مقاومت است. آمریکا به دنبال راه اندازی جنگ جدید در عراق است و علت انتقال نظامیانش به پایگاه‌های بزرگ‌تر هم با این هدف انجام می‌شود».

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه دوشنبه شب فاش کرد که آمریکا سامانه دفاع موشکی پاتریوت را در پایگاه نظامی‌اش در اربیل و پایگاه عین الاسد در استان الانبار در غرب عراق مستقر کرد.

آیا حمله تروریست‌های آمریکایی به حشد شعبی و مقاومت عراق نزدیک است؟

روزنامه لبنانی الاخبار هم در گزارشی آورده است: «شواهد از رویارویی قریب الوقوع میان اشغالگران آمریکایی و گروههای مقاومت عراق حکایت دارد . منابع امنیتی عراقی فاش کردند که اشغالگران آمریکایی تصمیم به هدف قرار دادن یگان موشکی وابسته به سازمان بدر به رهبری هادی العامری، عصائب اهل الحق به رهبری قیس الخزعلی و جنبش النجباء به رهبری اکرم الکعبی و نیز کتائب حزب الله عراق گرفته اند. به گفته این منابع این اهداف حداقل شامل ۱۰ هدف است که در استان‌های شرقی و مرکزی قرار دارند و اینکه برخی فرماندهان نظامی عراقی از موعد حملات خبر دارند.

این رسانه می‌نویسد: این منابع به الاخبار اعلام کرده اند که موعد حملات نزدیک است و آمریکایی‌ها به درخواست عادل عبدالمهدی برای دست برداشتن از تنش یا حداقل در جریان قرار دادن زمان حمله پاسخ منفی داده اند واین در حالی است که واشنگتن برخی فرماندهان نظامی عراقی را در جریان این موضوع قرار داده است.

الاخبار در پایان می‌نویسد: عراق طی روزهای آتی با تحولات داغی روبرو خواهد شد به ویژه که اشغالگران به دنبال منحرف کردن نگاه‌ها از شکست آمریکا در مقابله با کرونا با به دست آوردن پیروزی‌های خیالی هستند تا دستاورد سیاسی به نفع ترامپ رقم بزنند اما سوالی که مطرح می‌شود، میزان خویشتنداری جبهه مقابل در برابر جنون واشنگتن است و قواعد درگیری جدید، معادله ضربه با ضربه متقابل را تثبیت کرده است و آمریکایی‌ها باید تبعات هرگونه اقدام تحریک آمیز را بپذیرند. آنها در حالی که با جدول زمانی خروج نیروهای خود مخالفت کرده اند از سوی دیگر به دنبال استقرار نیروهای خود به دور از تیررس گروههای مقاومت عراق هستند».

قدر مسلم آن است که آمریکا به دنبال ماجراجویی برای تحقق خواسته‌های خود در کشور عراق است تا خواسته‌های شوم خود در عراق را عملی کند. آمریکا دو هدف را در عراق دنبال می کند؛ نخست روی کار آوردن مهره های مورد نظر خود در عرصه سیاسی عراق و حذف سیاستمداران مخالف حضور نظامی آمریکا به هر قیمتی و دیگری اقدام مذبوحانه علیه گروههای مقاومت و حشد شعبی عراق از طریق نظامی. از نگاه تحلیلگران و ناظران امور، علاوه بر تحرکات گسترده و خطرناک نظامیان آمریکایی در عراق و پرواز مستمر بالگردها و پهپادهای آمریکایی بر فراز مناطق حساس عراق، انجام رزمایش نظامی در امارات با وجود تصمیم سابق ترامپ برای تعطیلی همه رزمایش‌ها به علت کرونا، قابل توجه است. علاوه بر آن تصمیم وزارت خارجه آمریکا در خروج کارکنان سفارت آمریکا از منطقه سبز بغداد و کنسولگری آن در اربیل همگی گویای این است که واشنگتن حالت جنگی به خود گرفته است.

در نگاه اول اینکه آمریکا نظامیان خود را در دو پایگاه مهم حریر در اربیل و عین الاسد در الانبار متمرکز کرده است، هدفش دور کردن این نظامیان از موشک‌های مقاومت عراق است. به عبارت دیگر آمریکا به دنبال کمتر کردن آسیب پذیری خود در برابر حملات تلافی جویانه مقاومت عراق است. به هر حال آمریکا از حجم گسترده مخالفت با طرح‌هایش و نیز حضور نظامی آن در عراق آگاه است اما اینکه بخواهد دست به کودتای نظامی بزند با موانع محکمی روبرو است.

شرایط کنونی عراق به مثابه آرامش قبل از طوفان و آتش زیر خاکستر است. اوضاع این کشور طی هفته‌ها و ماههای آتی آبستن تحولات خطرناکی خواهد بود. اما پرواضح است که آمریکا نمی تواند در برابر مقاومت عراق راه به جایی ببرد و آمریکا که ۶ تریلیون دلار و ۳۵۰۰ نظامی خود را در عراق از دست داده است به طور قطع شکست خواهد خورد و پایگاه‌های کنونی خود را از دست خواهد داد و نظامیان آمریکایی خوار و ذلیل خارج خواهند شد و عراق حاکمیت خود را باز می‌یابد. 

گروههای مقاومت عراق با هوشیاری کامل آماده دفع هر تحرک نظامیان آمریکایی هستند و هر حمله آمریکا با واکنش سخت آنها روبرو خواهد شد و تحرکات ترامپ سرانجامی جز شکست ندارد.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location