سرخط خبرها

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان، گفت: نشر گاز مونوکسید کربن موجب مسمومیت شدید و مرگ ۲ برادر در شهرستان نهاوند شد.

 

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین، آرتین کمالی پیش از ظهر یکشنبه در جمع اصحاب رسانه، اظهار کرد: این ۲ برادر از اجاق گاز برای گرمایش محل سکونت خود استفاده می کردند که این اقدام خطرناک موجب جمع شدن مونوکسید کربن در فضای اتاق و مسمومیت شدید ناشی از استنشاق گاز و در نهایت مرگ آنها شده است.

وی با بیان اینکه پنج شهروند این استان در هشت ماهه سالجاری بر اثر گاز گرفتگی جان خود را از دست دادند، افزود: شهروندان هنگام استفاده از وسایل گرمایشی برای گرم نگه داشتن فضای درون خانه و محل فعالیت باید نکات ایمنی را در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی رعایت کنند. 

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان خواستار افزایش توجه به نکات ایمنی به ویژه با آغاز فصل سرما شد و یادآوری کرد: چندی پیش نیز مرد میانسال در شهرستان اسدآباد بر اثر مسمومیت جان خود را از دست داد.

کمالی ادامه داد: شهروندان هنگام استفاده از وسایل گرمازا باید به سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر خروجی گاز مونوکسید کربن توجه داشته باشند.

وی بیان کرد: استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های دارای نقص فنی، بدون دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهند. 

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان، سردرد و سرگیجه، تهوع و استفراغ و درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما، سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و تنگی مردمک ها را از علایم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن برشمرد و شدت این علائم در بیماران قلبی بیشتر دانست.

کمالی گفت: برای پیشگیری از مسمومیت با این گاز باید از بخاری های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیر استاندارد استفاده نکرده و بدانیم که استفاده از بخاری‌های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونوکسید کربن جلوگیری نمی‌کند. 

وی توجه به توصیه‌های همچون روشن نکردن آتش در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد، روشن نگه نداشتن اتومبیل در فضای بسته گاراژ، استفاده از کلاهک مناسب برای دودکش ها، نصب صحیح لوله بخاری و آبگرمگن را در کاهش تلفات ناشی از گاز گرفتگی موثر دانست.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان تاکید کرد: شهروندان علاوه بر نصب تهویه مناسب برای آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه به منظور گرم نگه داشتن محیط داخل خانه خودداری کنند. 

کمالی اضافه کرد: چنانچه از بخاری های گازسوز برای گرمایش محیط استفاده می کنید باید مختصری تهویه از طریق در یا پنجره در فضا ایجاد کرد و از بستن کامل منافذ خودداری کرد.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location