سرخط خبرها

شهید جواد حسن گاویار(حسنکاری)

شهیدی از خطه ی زرین دشت (برزول)نهاوند

نام پدر: علی

تاريخ تولد: 03/ 04/ 1348

محل تولد: برزول - نهاوند

تاريخ شهادت : 29/ 10 /1365 کربلای 5 شلمچه

مکان تدفین : گلزار شهدای شهر برزول - شهرستان نهاوند

شیدای جانانه جواد ،یک دم نگارش جلوه داد سرمست چون نخل اوفتاد، به به از این مستانه ها

زندگینامه شهید جواد حسن گاویار (حسنکاری) :

شهید جواد حسن گاویار در سال ۱۳۴۸ در خانواده ای کشاورز و در شهر برزول به دنیا آمد. صبح ها مدرسه میرفت و بعد از ظهرها کمک پدرش به کشاورزی می پرداخت. از همان دوران کودکی در برنامه ها و مراسم مذهبی و راهپیمایی ها شرکت می کرد تا این که جنگ شروع شد و شهید جواد از ادامه ی تحصیل دست کشید و به عضویت سپاه پاسداران درآمد.

با توجه به این که شهید جواد خط خوبی داشت در واحد فرهنگی مشغول به کار شد و کارهای تبلیغاتی از جمله پارچه نویسی و دیوارنویسی را که در آن زمان در اولویت برنامه های سپاه بود، ادامه داد. به خاطر عشق و علاقه ی خاصی که به خط مقدم داشت نتوانست زیاد در پشت جبهه دوام بیاورد؛ و راهی جبهه ها شد و در گردان ۱۵۲ حضرت ابوالفضل العباس(ع) به کار گمارده شد.

چندین ماه از حضور ایشان در جبهه ها میگذشت و ایشان همچنان با عشق و علاقه در کنار دیگر بسیجیان از مرزهای کشور اسلامی پاسداری می کرد تا این که سرانجام سال ۱۳۶۵ فرا رسید و عملیات بزرگ کربلای ۵ شروع شد و شهید جواد نیز در گردان خود که یکی از گردانهای عملیاتی بود پس از چند روز درگيري شديد با دشمنان بعثی، در تاریخ ۶۵/۱۰/۲۹ بر اثر برخورد تیر مستقیم به پیشانی، به شهادت رسید و به جمع یاران آسمانی خود پیوست.

برخی از ویژه گیهای شهید جواد حسن کاویار (حسنکاری) عشق و علاقه به رهبری و پایبندی به ولایت فقیه در روحش موج میزد و همیشه سخنان امام خمینی(ره) را سرلوحه ی کار و رفتار خود قرار میداد. در دوران نوجوانی علاقه ی زیادی به شرکت در برنامه های مذهبی داشت و با حضور خود در انجمن اسلامی شهر برزول به یکی از اعضای این تشکل درآمد و به اجرای برنامه های فرهنگی تبلیغی در سطح برزول و روستاهای اطراف پرداخت. شرکت در نماز جماعت و حضور فعال و هفتگی در دعاهای کمیل و توسل از دیگر برنامه های این شهید بزرگوار بود.

از خصوصیات بارز این شهید میتوان به نجابت و صداقت ایشان اشاره کرد که در ، برزول همه او را به این صفت می شناختند. این شهید گرامی علاقه ی زیادی به ورزش فوتبال داشت؛ به گونه ای که در سطح شهرستان در بین جوانان عاشق فوتبال محبوبیت خاصی پیدا کرده بود. علاوه بر آن همیشه مسائل اخلاقی و جوانمردی را نیز در فوتبال رعایت می کرد و در هر بازی کسانی که به رویارویی او می رفتند شیفته ی اخلاق و رفتار جوانمردانه اش می شدند. این محبوبیت ایشان باعث شد تا عده ای از این جوانان عاشق فوتبال در پی او کم کم جذب پایگاه بسیج شده و در نهایت گروهی نیز از این طریق راهی جبهه ها شوند.

photo 2023 07 26 22 30 07

photo 2023 07 26 22 29 55

photo 2023 07 26 22 29 31

photo 2023 09 04 12 56 45

وصیت نامه ی شهید جواد حسن کاویار(حسنکاری)

بسم الله الرحمن الرحيم

قال رسول اکرم (ص): «اغزوا تُورثوا آبنائكُم مجداً»

رسول اکرم (ص) می فرماید: پیکار کنید و برای فرزندانتان مجد و عظمت را به ارث بگذارید.

مکتبی که در آن جنگ نیست ناقص است. «حضرت امام خمینی» با سلام و صلوات بر انبیاء و صلحا، پیام آوران عدالت و رهایی از استکبار و از بند خودخواهی ها، و به یاد شهدای قهرمان و عزیزمان که تصور مظلومیتشان خیال را به آتش می کِشد و نگارشش قلم را می سوزاند و با سلام و درود بر منجی عالم بشریت امام زمان (عج) و امام امت و استوار قامتانی که جز راه حق نپیمودند و جز در برابر حقیقت سر تعظیم و تسلیم فرود نیاوردند. اکنون که مطمئن شده ام که عازم جبهه های نبرد هستم قلم و کاغذ برداشته ام تا چند کلمه ای هرچند ناقص روی کاغذ بیاورم.

خدایا زندگی هرچند طولانی هم باشد خواه ناخواه روزی پایان می پذیرد؛ پس چه بهتر پایان این زندگی در جهت خدا، مختوم به شهادت باشد. من در حالی این سفارش را مینویسم که خون در عروقم به جوش آمده و خود را در مقابل خدا تنهاترین تنها احساس میکنم. در زمانی دارم مینویسم که بیش از پیش به نصرت و یاری او نیازمندم و خود را گناه کار و او را بخشنده ترین می بینم و تنها امیدم را او میدانم و تنها از او یاری میجویم .

پس خدایا در این آخرین لحظات عمرم با حالتی زار و ملتمسانه از تو ای معبود حقیقی و ای کسی که جانم را در راهت داده ام طلب مغفرت و بخشش دارم . اما پیامم به امت شهیدپرور به عنوان جان برکفی که عزیزترین سرمایه اش را بر سر پیمان و عهد خویش گذاشته است این است که ای برادران و خواهران در هر حال از خدا بترسید و تقوا پیشه کنید؛ زیرا تنها راه رسیدن و قرب پیداکردن و به تکامل ابدی ،رسیدن و رسیدن به مقام شامخ الهی، تقوا و ترس از خداست.

شما را توصیه میکنم که از امام عزیزمان تبعیت کنید و مطیع امام باشید حرفهای امام را همیشه سرمشق زندگی خود قرار دهید و به حرفهای امام همواره جواب مثبت دهید. اکنون برادران وعده ی موعود فرا رسیده است. جنگی که گریبان گیر کشور ماست، جنگ بین اسلام و تمامی کفر و الحاد است و تکلیفی خطیر بر دوش فرد فرد ماست که از اسلام و کشور جمهوری اسلامی دفاع نماییم. مگر ما همان مردمانی نیستیم که وقتی آن حادثه بزرگ کربلا را برایمان تعریف می کردند به سر و سینه میزدیم و می گفتیم ای کاش ما هم در کربلا بودیم و حسین(ع) را یاری می کردیم، الآن حسین زمان، ما را به یاری فرا میخواندو بر همه ی ما واجب است که سلاح به دست گرفته و از دین حمایت کنیم؛ زیرا ما پیرو امامانی هستیم که همیشه در برابر دشمن مقاومت نموده اند تا این که به شهادت رسیده اند و واقعاً اگر ما هم پیرو امامانمان هستیم باید رفتار و کردار آنها را داشته باشیم و آن هم به دست نمی آید مگر با جهاد در راه خدا، همان طوری که رسول اکرم(ص) می فرماید: «بهترین عمل مؤمن جهاد در راه خداست» آنهایی که میروند ودست از خانه مادر و پدر و برادرانشان می کشند و برای اسلام راستین و تشیع و حفظ نوامیس ما می جنگند. حال باید پرسید آیا بر همه ی ما واجب نیست که سلاحها را نگذاریم به زمین بیفتد و تدوام بخش راه آنها باشیم؟ همان طور که امام حسین (ع) می فرمایند:« اگر دین ندارید دست کم آزاد مرد باشید» به هر حال تا جایی که ممکن استدر جهت رضای حق تعالی قدم بردارید و همیشه ی زمان در این دنیای پر طمطراق در ذهنم این جمله نقش بسته است که خدایا بارالها راه رسیدن به تو کدام است و چگونه میشود به تو توسل جست؟ و به خدا سوگند پاسخ خود را در راضیه و مرضیه شدن یافتم راضیه و مرضیه شدنی که به وسیله ی تعبد تهجد و تواضع و تکریم به دست می آید.

پس ای برادران و امت شهید پرور بیایید تا هم خدا از ما راضی باشد و هم ما از خدا. بیایید در سایه ی جهاد و شمشیر و قرآن امتی باشیم که خداوند وعده ی پیروزیشان را داده است. آگاه باشید حصول این مرحله نیز جز غرق شدن در معنویات و پشت پازدن به مادیات نمی باشد. در پایان همه ی شما عزیزان را به رعایت اصول و قوانین شرعیه ی اسلام و به برخورداری از وحدت و انسجام فرهنگی و دوستی سفارش می کنم و از همگی طلب مغفرت و بخشش دارم. و اما پیامم به پدر و مادر عزیزم! اعتراف میکنم در زندگی فرزند خوبی برای آنها نبودم و همیشه مسبب زحمت برایشان بوده ام.

این است که در فراق من به هیچ وجه من الوجوه نگران و ناراحت نباشید؛ چرا که ای پدر و مادرم ! میدانید آگاهانه قدم گذاشتن در راه خدا ندامت و پشیمانی و ناراحتی ندارد در هر حال اراده هایتان را با توکل بر خدا و تقرب به او تقویت گردانید و صبر را در همه حال پیشه کنید و بدانید که مصلحت خدا در این بوده است و خدا خودش واقف تر است و همگی شما را نیز به خدا می سپارم و از همگی تان التماس دعا دارم و امیدوارم به بزرگی خودتان این حقیر را حلال کنید پرا که شاید حلیت شما مقدمه ی سعادت بنده باشد و در پایان از همگی دوستان و اقوام و آشنایان حلالیت می خواهم و طلب بخشش دارم و دعا به جان امام را فراموش نکنید .

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته فرزند حقیر شما جواد حسن گاویار (حسنکاری)

آن فرو ریخته گل های پریشان در باد

کز می جام شهادت ، همه مدهوشانند

نامشان زمزمه ی نیمه شب مستان باد

تا نگویند که از یاد فراموشانند

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location