سرخط خبرها

: دکتر بهرام‌نیا مطرح کرد:

حسن بهرام‌نیا با اشاره به مهلت سه ماه شورای عالی انرژی به وزارت نفت برای برگزاری فراخوان جمع‌آوری گازهای مشعل، گفت: سوختن گازهای مشعل و فلر خسارت‌های اقتصادی و زیست محیطی به‌دنبال دارند درحالی که با ممانعت از سوختن این گازها با صادرات‌ یا تبدیل‌شان به محصولات مختلف می‌تواند درآمد بسیار مناسبی را کسب کرد، متاسفانه روزانه نزدیک به 30 میلیون متر مکعب به اندازه یک فاز عسلویه گاز ها فلر شده و هدر می روند، در حالی که با جمع آوری و بهره‌برداری از این گازها می‌توان اشتغال و ارزش‌افزوده ایجاد و از نابودی محیط زیست جلوگیری کرد.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از راه‌های جمع‌آوری این گازها اعلام فراخوان و درخواست از شرکت‌های مختلف تولیدکننده فرآورده‌های نفتی برای خرید گازهای فلر و مشعل است که در صورت انجام درست آن می‌تواند در ممانعت از سوختن و هدررفت این گازها موثر باشد.

فراخوان خرید گازهای مشعل باید عادلانه و با قیمت مناسب باشد تا مشتری پیدا کند

وی با بیان اینکه وزارت نفت باید برای جلوگیری از گازهای فلر و مشعل برنامه‌ریزی کوتاه، میان و بلند مدت داشته باشد، افزود: فراخوان نیز باید عادلانه و با قیمت مناسب باشد تا مشتری پیدا کند و وزارت نفت یقین داشته باشد شرکت‌های تولیدکننده فراوده‌های نفتی یا واحدهای تولید برق به خرید این گازها اقدام می‌کنند نه دلال‌ها و واسطه‌ها.

مزایده‌های فروش گازها به‌منظور ایجاد ارزش‌افزوده از این منابع و کاهش آلودگی‌های ناشی از آن

وی یادآور شد: وزارت نفت در گذشته نیز به‌منظور جلوگیری از سوختن گازهای مشعل با هدف ایجاد ارزش‌افزوده از این منابع و کاهش آلودگی‌های ناشی از سوختن این گاز، مزایده‌های برای فروش گذاشته و موفقت‌هایی کسب کرده است. 

"قیمت‌های یارانه‌ای برق" و "عدم امکان صادرات برق" برای سرمایه‌گذاران گازهای مشعل؛ از موانع سرمایه‌گذار برای گازهای مشعل

وی در حالی که معتقد است از موانع تعیین تکلیف و جذب سرمایه‌گذار برای گازهای مشعل، قیمت‌های یارانه‌ای برق در کشور و عدم امکان صادرات برق برای سرمایه‌گذاران گازهای مشعل است که باید با همکاری وزارت نیرو و با ایجاد سازوکارهای مناسب در قیمت‌گذاری و خرید برق تولیدی برای آن لحاظ شود.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location