سرخط خبرها

کار گروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرماندار و با حضور اعضا و جمعی از اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد.

در این جلسه دکتر مومنعلی دارابی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان نهاوندبا بیان اینکه سالانه بیش از یکصد هزار نفر در کشور به علت بیماری فشار خون و سکته های قلبی و مغزی جان خود را از دست می دهند ، اظهار داشت : طرح بسیج ملی فشار خون در سطح شهرستان به منظور شناسایی افرادی که فشار خون دارند و معرفی جهت درمان به پزشکان متخصص معرفی خواهند شد .

رئیس‌ شبکه بهداشت و درمان شهرستان نهاوند گفت : اجرای طرح بسیج ملی فشار خون به صورت رایگان و از ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ لغایت ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸ انجام می گیرد .

وی افزود : این طرح برای افراد بالای ۳۰ سال اجرایی خواهد بود .

وی تصریح کرد : طرح بسیج ملی فشار خون در مراکز خدمات جامع سلامت ، مراکز خانه های بهداشت شهر و روستا و همچنین ایستگاه های ثابت و سیار در سطح شهرستان اجرا می شود که در این طرح تمام دستگاههای دولتی و بخش خصوصی با شبکه بهداشت و درمان شهرستان همکاری خواهند داشت .

دکتر دارابی در ادامه در خصوص کشت آلوده سبزی در شهرستان نهاوند بیان داشت : یکی از مصوبات ۱۴ ساله کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی شهرستان کشت سبزی با آب های آلوده (فاضلاب خام) است که متاسفانه هنوز در برخی مناطق حاشیه ای در جنوب شهرستان شاهد کشت این محصولات هستیم .

دارابی در خصوص ساماندهی و شناسایی واحدهای سنتی تهیه و فروش فرآورده های لبنی در شهرستان نیز گفت : متاسفانه آمار تب مالت از سال ۱۳۹۶ با وجود نظارت فراوان بالاست و به نظر می رسد که یک جای کار می لنگد و باید به طور جد پیگیری شود .

دکتر دارابی در خاتمه سخنان خود در خصوص پزشک ارتوپد در مراکز درمانی شهرستان گفت : خوشبختانه پس از پیگیری هایی که در این خصوص صورت گرفت پزشک متخصص به شهرستان آمد و در حال حاضر این پزشک در شهرستان فعالیت دارد و زمانی که بیمار ویزیت نکنند در اتاق عمل به جراحی خواهند پرداخت .

در ادامه این جلسه مهدی جلالوند معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرماندار نهاوند اظهار در خصوص داشت: اداره صمت و مرکز بهداشت شهرستان ظرف مدت ۲۰ روز زمان دارد واحدهای سنتی فراورده های لبنی را شناسایی و ساماندهی کند و پس از آن کمیته فنی نظارت براین واحد ها تشکیل خواهد شد .

جلالوند در خصوص کاشت سبزیجات آلوده در شهرستان ضمن تشکر از تلاش ها و اقدامات انجام گرفته ، با اشاره به اینکه سلامت مردم در اولویت کارهاست ، گفت : سلامت مردم باید در اولویت کارهای کارگروه سلامت و امنیت غذایی باشد و کمیته ای جهت نظارت بیشتر و با مرکزیت بهداشت تشکیل شود و این کمیته متشکل از جهادکشاورزی ، محیط زیست ، مرکز بهداشت ظرف مدت ده روز از مناطق کشاورزی بازدید بعمل آید و گزارش بازرسی ها را به فرمانداری ارسال کنند .

وی در ادامه گفت: با کشاورزانی که به کشت سبزی با فاضلاب خام مشغول باشند و سلامت غذایی مردم را به خطر بیندازند برخورد قانونی خواهد شد .

معاون سیاسی امنیتی، اجتماعی فرماندار در خصوص واحد های سنتی تهیه و عرضه فرآورده های لبنی بیان داشت: ۲۰ روز مهلت به ادارات مرتبط داده می شود که مطابق قانون نسبت به شناسایی و ساماندهی این مراکز اقدام کنند .

وی در ادامه تصریح کرد: اداره امور عشایری موظف است ، دام های عشایر را برای نظارت بهداشتی شناسایی و ثبت کند و اداره دام پزشکی هم اقدامات لازم را در خصوص واکسیناسیون و کنترل تب مالت به عمل آورد .

جلالوند در خصوص تایید سه بیماری هاری در سطح شهرستان نهاوند گفت : سگ های ولگرد سه نفر را در بخش های خزل و زرین دشت مورد حمله قرار داده بودند که بعد از آزمایشات انجام شده بیماری هاری این سگ های ولگرد تایید شد .

در خاتمه این جلسه از طرف سرپرست معاونت امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی همدان از مهدی جلالوند معاون سیاسی امنیتی، اجتماعی و مدیرعامل مجمع خیرین سلامت شهرستان ،دکتر بهرکشکول ، آیت صالحی بخشدار مرکزی، علی مرادی شهردار زرین دشت به خاطر نقش تاثیرگذاری در نظام ارتقای سلامت جامعه تجلیل شد .

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location