سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند به نقل از فارس مدیر جهاد کشاورزی نهاوند گفت: از ابتدای اجرای طرح آبیاری تحت فشار در نهاوند بیش از 11 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان زیر کشت سامانه های آبیاری نوین قرار گرفته است .

حسین خردمند در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به قابلیت‌های خوب کشاورزی در شهرستان نهاوند، ما می‌توانیم 8 هزار هکتار دیگر از اراضی را زیر پوشش آبیاری بارانی ببریم که در این زمینه انتظار می‌رود کشاورزان نیز مشارکت لازم را داشته باشند.

وی به تسهیلات منظور شده دولت برای اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: خوشبختانه دولت برای اجرای آبیاری نوین 85 درصد هزینه‌های لازم را تامین کرده و اعتبارات ما نیز در این زمینه نامحدود است که این مساله بهترین فرصت برای کشاورزان منطقه به شمار می‌رود.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند با اشاره به سهمیه سال جاری برای اجرای آبیاری تحت فشار گفت: سهمیه امسال ما 550 هکتار است که تاکنون برای 450 هکتار تشکیل پرونده داده‌ایم.

وی در ادامه به اجرای طرح یکپارچه‌سازی اراضی در سطح چند روستای شهرستان اشاره کرد و گفت: در راستای بالا بردن راندمان محصولات کشاورزی طرح یکپارچه‌سازی اراضی در چند روستا اجرا شده که از مزایای زیادی برخوردار بوده و ارزش زمین های کشاورزی را بالا برده است.

خردمند مشکلات اجتماعی و مسائل محلی روستا را عامل مشارکت ضعیف کشاورزان برای توسعه طرح یکپارچه‌سازی اراضی عنوان کرد و یادآور شد: متاسفانه با وجود مزایای خوبی که این طرح برای کشاورزان ایجاد می‌کند اما وجود یکسری از مسائل و مشکلات اجتماعی در سطح روستا باعث شده که کشاورزان رضایت کمتری برای اجرای آن داشته باشند و مشارکت آنان در این راستا ضعیف باشد.

وی با بیان اینکه البته امسال در روستای لیلی‌یادگار و شهر گیان موضوع را مطرح کرده و در نظر داریم اراضی این منطقه را یکپارچه‌سازی کنیم ادامه داد: برای اجرای این طرح 105 میلیارد ریال هزینه لازم است که 15 تا 20 میلیارد ریال آن را کشاورزان و مابقی را دولت پرداخت می‌کند.

امسال باید در این شهرستان 8 هکتار گلخانه احداث شود

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند از افزایش سطح گلخانه‌ها در این شهرستان خبر داد و گفت: با توجه به اشتغال‌زایی خوبی که از طریق ایجاد گلخانه صورت می‌گیرد امسال باید در این شهرستان هشت هکتار گلخانه احداث شود که با همکاری کشاورزان و مدیریت جهاد تاکنون 2.8 هکتار گلخانه اجرایی شده است.

وی در ادامه به خسارت سیل اخیر به کشاورزی شهرستان اشاره کرد و گفت: با توجه به وقوع سیل اخیر خسارت زیادی به بخش کشاورزی و تأسیسات زیربنایی این شهرستان وارد آمد که برای جبران خسارت آن اعتبارات خوبی جذب شد.

خردمند با اشاره به تسهیلات اختصاص‌یافته برای جبران خسارت وارده ناشی از سیل به کشاورزان اضافه کرد: به منظور جبران خسارت سیل 6 میلیارد تومان به صورت وام بلاعوض و 8 میلیارد تومان نیز به صورت تسهیلات کم‌بهره به این شهرستان اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه میزان پرداخت خسارت به کشاورزان از 10 تا 90 درصد خواهد بود افزود: در این زمینه یک‌هزار و 300 پرونده از سوی این مدیریت ثبت سامانه شده و بر این اساس کشاورزان از هفته آینده می‌توانند به بانک‌ها مراجعه و تشکیل پرونده دهند تا نسبت به دریافت خسارت خود اقدام کنند.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برداشت گندم در نهاوند گفت: کار برداشت گندم از هفته گذشته آغاز شده که تاکنون 9 هزار و 500 تن محصول گندم تحویل مراکز خرید شده است.

سطح زیر کشت محصول کلزا در نهاوند، یک‌هزار و 647 هکتار

وی افزود: یکی از نگرانی‌ها و مشکلاتی که امسال در برداشت گندم وجود دارد این است که احتمال داده می‌شود برخی کشاورزان گندم برداشت را انبار کرده و آن را تحویل مراکز خرید گندم ندهند که این مسئله می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد.

خردمند با اشاره به اینکه محصول گندم یک کشتی استراتژیک بوده و با بقیه محصولات قرار دارد افزود: با توجه به استراتژیک بودن کشت گندم لازم است کشاورزان محصول خود را تحویل مباشران دولتی دهند و چنانچه موردی مشاهده شود که خارج از این فرایند باشد تخلف محسوب شده و جلوی آن گرفته می‌شود.

وی از برداشت محصول کلزا خبر داد و گفت: امسال یک‌هزار و 647 هکتار سطح زیر کشت محصول کلزا در شهرستان نهاوند بوده که تاکنون 4 هزار و 500 تن از آن برداشت و تحویل کارخانه روغن نهاوند شده است.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند به مزایای کشت کلزا اشاره کرد و گفت: با توجه به وضعیت کنونی تحریم‌ها تولید کلزا می‌تواند باعث افزایش تولید روغن شده و در نتیجه مانع از افزایش قیمت آن شود‌.

وی در پایان گفت: با توجه به قابلیت‌های خوبی که در شهرستان وجود دارد امسال سهمیه شهرستان 4 هزار و 500 هکتار در نظر گرفته شده که کشاورزان تا اواسط شهریورماه می‌توانند نسبت به کشت محصول اقدام کنند.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location