سرخط خبرها

به قلم: معصومه کمالوند

آیین رونمایی مستند "ورکواز نهاوند" جمعه گذشته در تهران برگزار شد.

برنامه ای که چند سالیست با عنوان های مختلف محور ورکواز نهاوند یک غذای محلی که ظاهرا چندی پیش ثبت ملی هم شد، به میزبانی موسسه فرهنگی هنری علیمرادیان در میرداماد تهران برگزار می شود.محتوای این برنامه دعوت از مسئولان ارشد شهرستان و سخنرانی و حضور نهاوندی های مقیم پایتخت و چند نفر از بازیگران تقریبا مطرح سینما و تلویزیون است که بعنوان میهمانان ویژه این مراسم هم دعوت می شوند و خروجی خاصی هم از آن دیده نمی شود.

این برنامه نقدها و حرف های قابل شنیدن را بدنبال داشت.

بنام نهاوند بکام؟!

نخست؛ مردم می گویند، چرا برنامه به نام نهاوند بود و در تهران برگزار شد؟!

اما اینکه نهاوندی های مقیم یک جا یک روز در سال جمع می شوند حرکت خوبی است اما برای چه و نتیجه چه می شود جای پرسش دارد.

مشابه این برنامه ها را شهرستان های همجوار و حتی استان های دیگر هم دارند و درآن تصمیمات مهم و اتفاق های خوبی برای شهرستان رقم می خورد اما از این توقع هم که بگذریم این آیین ظاهرا یک دورهمی است که گاهی استفاده های سیاسی هم در آن می شود مثلا از یک کاندیدای احتمالی هم به عنوان میهمانی که تنها اسمش در بنر خوش آمد است دعوت می شود و تا پایان مراسم هم تماشاگر می ماند.

از همه این ها گذشته اصل مطلب اینکه جشنواره ورکواز و رونمایی از مستند و برنامه های اینچنینی آنقدر در موقعیت فعلی شهرستان جایگاهی ندارد که به نام نهاوند و در تهران برگزار شود و مسئولان شهرستان را یک روز در تهران ماندگار کند و حتی عذر خواهی هم کنند که آقای استاندار در این برنامه حضور ندارند! آن هم به میزبانی موسسه ای بنام آیت ا... علیمرادیان که یکی از علمای مشهور و بنام شهرستان که انتظار می رود حرمت موسسه را متولین نگه دارند و دنبال کارهای فرهنگی بزرگ برای شهرستان باشند.

امام جمعه نهاوند

بسیار ناراحت و دلخور شدم

امام جمعه نهاوند هم روزشنبه در شورای فرهنگ عمومی شهرستان ازانتشار عکس های هنرمندان در جشن ورکواز نهاوند در تهران که در فضای مجازی منتشر شده است انتقاد کردو گفت: از موضوع انتشار عکس های بسیار مبتذل چند نفر (بازیگر)باظاهرهای نیمه عریان در این مراسم که مربوط به نهاوند و در تهران برگزار شده و بنام نهاوند است آن هم توسط موسسه ای که بنام آیت الله علیمرادیان است ،خیلی به ما برخورد ، بسیار ناراحت شدیم.
به کجا چنین شتابان؟

حجت الاسلام مغیثی گفت برخی چه فکر می کنند ؟ میخواهند با این کارها به کجا برسند؟ برخی می خواهند با این کارها به کجا برسند و چه چیزی را ثابت کنند؟ خداوند به مجریان این برنامه ها عقل و فراست دهد و اقلا آبروی خودشان را نبرند.

سهم نهاوند از توسعه؟

این گفته های امام جمعه در شورای فرهنگ عمومی بعد فرهنگی موضوع است اما موضوع دیگر این برنامه ها که قابل پرداختن است اینکه مسئولان بخودشان بیایند و ببینند دقیقا کجای کار هستند؟

در استانی که هر کدام به نوعی سمت و سوی توسعه را پیش گرفته و با تمام قوای داشته ها و ظرفیت ها در حال پیش روی هستند و ابراز وجود، نهاوند دقیقا کجای این ماجرا ایستاده است؟

وقتی در برنامه ای پشت تریبون از آمار و ارقام ظرفیت و پتانسیل های نهاوند می گوییم آیا همانطور هم عمل می کنیم و برای معرفی این ظرفیت ها اقدام و حرکتی کرده ایم؟

جشنواره های نهاوند

از حرف تا عمل

سیب نهاوند که رتبه اول استان دارد تا تولید عسل و بسیاری محصولات آن یک جشنواره در سال فلان برگزار شد و دیگر هیچ.قرار بود جشن برداشت سیب برگزار شود تا باغدار نهاوندی در بحران نبود صنایع تبدیلی محصول سیبش را کنار جاده های ده بوره راه با گونی رها نکند و یا استان همجوار با قیمت دلالی به کامیون نگیرد و زحمتش بر دوش باغدار نهاوندی دوچندان جاخوش کند.

قرار بود جشنواره توانمندی های عشایر و روستاییان برگزار شود و در سال حمایت از تولید داخل حامی و دست گیر تولید کننده بومی باشیم که لنگ لنگان چرخ توسعه را می چرخاند تا نانی به سفره کارگری آشنا کند.قرارها بسیار واما آنچه منتظر رخ داد آن بودیم فراموشی وعده ها در غبار امیدهای دور از دسترس مسئولانی بود که حافظه شان ظاهرا در خواب روزمرگی به سر می برد.

بزرگان بزرگی کنند

سخن اصلی این است چرا با همه ظرفیت ها و شاخصه های مهم این شهرستان، هنوز قدر ندانسته ایم و دنبال دیده شدن با کارهای کوچکیم؟

اگر بحث از ظرفیت و توانمندی است که ظرفیت های بسیاری در این شهرستان خاک می خورد و دست آخر هم در غفلت و بی توجهی متولیان و بغض نادیده شدن ها ، کوچ می کند. قدم های بزرگی هست که بزرگ تر می خواهد بردارد.

تقویت مجموعه های علیمرادیان

این مرکز فرهنگی که سال ها پیش ثقل خروجی و کارهای مهم و بزرگ فرهنگی

برای شهرستان در حوزه های مختلف بود وسایر شهرستان ها از این مرکز الگو گرفتند و در اوج هستند، حالا نباید بامیزبانی اینچنین برنامه هایی که نقل فضای مجازی شد و نقد کاربران و مسئولان فرهنگی را به همراه داشت، قداست نام آیت ا... علیمرادیان را به حاشیه کارهای سیاسی تنزل بدهد!

از پایگاهی المپیک غرب کشور

تا ویرانه ای فراموش شده

از طرف دیگر حال ناخوش سرمایه های علیمرادیان خیر بزرگ نهاوندی در شهرستان، ضرورت توجه به مدیریت این مجموعه را تشدید می کند.

اوضاع حاکم درمجموعه ورزشی علیمرادیان که روزگاری پایگاه المپیک غرب کشور بود و میزبان اردوهای ملی، حالا وضعیت رها شده و مدیریت ضعیف آن را به حاشیه و کما برده و این ظرفیت بزرگ را در شرایطی که می توانست نهاوند را به قطب میزبانی بازی های کشوری تبدیل کند، به قهقرا کشانده است.

مجموعه ورزشی که این روزها با مدیریت چند گانه خود نقل محافل ورزشی شده امروز در شرایطی است که حتی در تامین حقوق کارگران خود ناتوان مانده است.

خوابگاه و استخری که از وزارت ورزش مصادره کرده به تعطیلی کشاند و نتوانست آن را تبدیل به سرمایه های این مجموعه کند.

نمونه این مجموعه در شرایطی دیگر، مجموعه ورزشی شهید حاج‌بابایی شهر مریانج است که امروز پایگاه و نقطه قوتی برای ورزش استان است و متاسفانه با ورود و مداخله برخی سیاسیون به ظاهر دوست مهندس علیمرادیان چه در تهران و چه در نهاوند مجموعه را به وضعیت اسفناکی دچار کرده است.

یاری کنید...

"ورکواز" تلنگری بود به کسانی که نام مسئول و دلسوز را یدک می کشند تا دستی برآرند و کاری بکنند پیش از آنکه نهاوند در لقلقه زبان ها به غبار فراموشی ها سپرده و مرگ تدربجی اش را ناظر باشیم!

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location