سرخط خبرها

: لزوم تسریع در روند بازسازی خانه ها؛

به گزارش فریاد نهاوند به نقل از مهر فروردین‌ماه سال جاری بود که کشور با ورود سامانه بارشی بسیار قوی تحت تأثیر قرار گرفت و سیل در مناطقی از کشور جاری شد.

مردم در اضطراب اخبار منتشرشده از سیل در مناطقی همچون شمال کشور، فارس و لرستان و دیگر استان ها بودند که ناگهان با بارش بیش از ۱۵۴ میلی‌متر باران طی یک شبانه روز در شهرستان نهاوند مردم نهاوند نیز به زمره سیل‌زدگان افزوده شدند که البته این میزان بارش و سیل جاری‌شده در مناطق مختلف شهرستان نهاوند با آمادگی‌های از پیش تدبیر شده خسارت قابل توجهی بر جای نگذاشت هرچند تعدادی از روستاها متحمل خسارت هایی شدند.

در این‌ بین نقش نیروهای امدادی در زمان وقوع سیل بی‌بدیل بود به‌نحوی‌که عالی‌رتبه‌ترین فرماندهان نظامی کشور، استان‌ها و مناطق از سپاه و ارتش و نیروی انتظامی گرفته تا هلال‌احمر و اورژانس همگی پای‌کار و در حال خدمت به هم‌وطنان خود بودند.

به سبب این بارش‌ها و با توجه به اینکه شهرستان نهاوند با استان لرستان هم‌مرز بود تحت تأثیر شرایط جوی آن استان نیز قرار گرفت و حتی در مقاطعی از بحران سیل فروردین‌ماه؛ شهرستان نهاوند شاهد بیشترین بارش در سطح کشور و حتی در جهان شد به‌طوری‌که با بارش ۱۵۴ میلی‌متری در ۳۰ ساعت بیشتر از هر نقطه دیگری در کشور و حتی جهان بارش داشت و این بارش‌ها باعث بروز سیلاب در بخش‌های مختلف شد.

خوشبختانه حین وقوع سیل گروه‌های جهادی و نیروهای نظامی و انتظامی نهاوند به همراه بسیجیان با حداکثر توان تلاش کردند تا از میزان خسارات سیل بکاهند و بعد از کاهش سیلاب نیز نسبت به بازسازی مناطق اقدام کنند.

بعد از فروکش سیلاب و آرامش نسبی نوبت به برآورد خسارت و تشکیل پرونده برای واحدهای آسیب‌دیده رسید تا میزان خسارات واردشده مشخص و ارائه تسهیلات توسط بنیاد مسکن شروع شود.

تشکیل ۴ هزار و ۵۵۰ فقره پرونده تسهیلات مسکن روستایی برای سیل‌زدگان

رئیس بنیاد مسکن نهاوند با اشاره به اینکه سیل فروردین‌ماه در نهاوند به واحدهای نوسازی شده هیچ‌گونه آسیبی وارد نکرد، گفت: کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با هماهنگی‌های صورت گرفته و گزارش‌های دریافتی از دهیاران پس از آرام شدن شرایط جوی نسبت به بازدید از واحدهای روستایی خسارت‌دیده به مناطق سیل‌زده اعزام شدند

علیرضا نثاری بابیان اینکه سیل فروردین‌ماه سال جاری به ۴ هزار و ۵۵۰ واحد مسکن روستایی خسارت وارد کرد، گفت: در حال حاضر  برای همه واحدهای خسارت‌دیده پرونده تشکیل و اقدامات اولیه برای ارائه تسهیلات انجام‌شده است.

رئیس بنیاد مسکن نهاوند ادامه داد: از این تعداد ۲ هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی نیازمند بهسازی هستند که خوشبختانه کار بهسازی آن‌ها انجام و بخشی از آن‌ها تسهیلات دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ۲ هزار ۱۰۰ فقره پرونده نیز برای نوسازی واحد مسکونی تشکیل‌شده است، گفت: عملکرد شهرستان نهاوند در این حوزه مثبت بوده است.

نثاری تسهیلات احداثی هر واحد را ۴۰ میلیون تومان وام با کارمزد حداقلی و پرداخت ۱۶ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض عنوان کرد و گفت: برای واحدهای تعمیری نیز ۱۵ میلیون وام و ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به سیاست حمایتی دولت و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای سهولت و همدردی باسیل زدگان، گفت: در این راستا با رایزنی‌های صورت گرفته متقاضیان برای دریافت وام می‌توانند از ضمانت‌های زنجیره‌ای استفاده کنند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نهاوند با تأکید بر اینکه در حال حاضر ۸۵ درصد مراجعه‌کنندگان عقد قرارداد کرده‌اند، گفت: برای سیل‌زدگان تحت پوشش نهادهای حمایتی نیز تسهیلاتی در نظر گرفته‌شده و هزینه نقشه‌کشی و این‌ قبیل هزینه‌ها دریافت نمی‌شود.

وی گفت: طی روزهای اخیر یک هزار و ۶۰ متقاضی که ۶۰۰ واحد احداثی، ۳۱۰ واحد تعمیری و ۱۵۵ واحد مربوط به مددجویان نهادهای حمایتی را شامل می‌شوند جهت پرداخت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شدند.

نثاری با اشاره به بازدید بیش از ۱۰ هزار واحد مسکن روستایی در شهرستان نهاوند برای تعیین خسارت، گفت: برای اتمام کار بازسازی واحدهای مسکونی سیل‌زده در شهرستان نهاوند به بیش از ۲۸۷ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که ۲۵ درصد این میزان ابلاغ‌شده است.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان نهاوند ۸ هزار واحد مسکن روستایی نیازمند مقاوم‌سازی هستند، گفت: با اتمام بازسازی واحدهای خسارت‌دیده در سیل حدود ۳۰ درصد این واحدها هم نوسازی می‌شوند.

رئیس بنیاد مسکن نهاوند در ادامه از افتتاح چندین واحد مسکن روستایی خسارت‌دیده هم‌زمان با هفته دولت خبر داد و گفت: در حال حاضر کار بازسازی واحدهای تعمیری به‌سرعت در حال انجام است.

وی با اشاره به وجود ۲۶ هزار و ۵۶۱ واحد مسکن روستایی در شهرستان نهاوند و مقاوم‌سازی ۱۵ هزار و ۹۰۰ واحد از این تعداد طی سال‌های اخیر، گفت: خوشبختانه در حال حاضر رتبه نخست ساخت واحدهای مسکن روستایی و رتبه اول کشوری ساخت مسکن‌ها روستایی بتنی مربوط به شهرستان نهاوند است.

وی گفت: امیدواریم در بخش بازسازی واحدهای سیل‌زده نیز بتوانیم هرچه سریع‌تر به تعهد خود در قبال مردم عمل کنیم.

سپاه نیز یکی از نهادهای انقلابی است که از بدو وقوع سیل در شهرستان نهاوند پای‌کار آمد و همچنان سنگر خدمت‌رسانی به مردم و مستضعفان را خالی نگذاشته به‌نحوی‌که علاوه بر ایجاد تعهد در شهرستان مسئولیت ساخت‌وساز در روستای چگنی استان لرستان را نیز عهده‌دار شد.

در حال حاضر با توجه به تدابیر و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص امدادرسانی همه‌جانبه به سیل‌زدگان سپاه ناحیه نهاوند در بحث تعمیر و بازسازی منازل افراد کم‌بضاعت تدابیری اتخاذ کرده و همچون بسیاری از موارد به کمک دولت آمده است.

فرمانده سپاه نهاوند در خصوص آخرین اقدامات این نهاد در بخش بازسازی و تعمیر واحدهای خسارت‌دیده در سیل نهاوند، اظهار کرد: یکی از رسالت‌های مهم سپاه خدمت‌رسانی به مردم به خصوص افراد کم برخوردار است به همین دلیل در عرصه بازسازی و تعمیر واحدهای خسارت‌دیده کارهای خوبی انجام‌شده که مربوط به خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد بوده است.

سرهنگ حسن مرادی بابیان اینکه سپاه ناحیه نهاوند متعهد به ساخت ۵۰ واحد مسکونی که ۲۵ مورد احداثی و ۲۵ مورد تعمیر و بهسازی شده است، گفت: خوشبختانه با بهره‌گیری از گروه‌های جهادی که همیشه پابه‌رکاب هستند تا امروز ۱۲ واحد مسکونی آسیب‌دیده در سیل تعمیر و به مالکان تحویل داده‌شده است و این کار ادامه خواهد داشت.

فرمانده سپاه نهاوند افزود: جلساتی با مسئولان و خسارت دیدگان سیل برگزارشده و توجیهات لازم برای خدمت‌رسانی انجام‌شده است و در این بخش از کمک خیرین شهرستان نهاوند استفاده می‌شود تا کار احداث این خانه‌ها زودتر به اتمام برسد.

وی ادامه داد: برای بهره‌گیری از ظرفیت نیروی انسانی به‌صورت هدفمند در سطح شهرستان و برای کمک فیزیکی فراخوان عمومی کمک به ساخت منازل صادرشده تا هرکسی با هر تخصصی بتواند گوشه‌ای از کار را انجام دهد.

سرهنگ مرادی افزود: در یک مرحله و در قالب طرح جهاد همبستگی تعمیر و بازسازی تعداد ۶ واحد مسکونی از منازل مددجویان بهزیستی که دچار خسارت شده بودند در دستور کار قرار گرفت که به همت بسیج سازندگی ناحیه نهاوند و گروه‌های جهادی انجام شد.

وی تصریح کرد: تاکنون ۳۶۰ میلیون ریال برای بازسازی این منازل هزینه شده است که با حضور نمایندگان سپاه و بهزیستی این منازل تحویل صاحبان آن‌ها شده است.

فرمانده سپاه نهاوند با اشاره به همکاری خیران و تأمین ۳۰۰ تن شن و ماسه، گچ و سایر مصالح ساختمانی برای خانواده‌های کم‌بضاعت، گفت: در حال حاضر نیز برای تداوم جمع‌آوری کمک‌های مردمی با خیرین و هیئت‌امنای مساجد شهر و روستا جلساتی برگزارشده است.

فعالیت ۲۵ گروه جهادی برای جبران خسارات سیل در نهاوند

وی ادامه داد: برای سرعت بخشیدن به کارها ۲۵ گروه جهادی شناسنامه‌دار ساماندهی شده‌اند و برای شروع کار در عرصه احداث آمادگی دارند.

سرهنگ مرادی خاطرنشان کرد: از عموم بسیجیان و همه افرادی که توانایی کاردارند دعوت می‌کنیم برای کمک به افراد کم‌بضاعت که مسکن خود را ازدست‌داده‌اند به حوزه‌ها و سپاه ناحیه نهاوند مراجعه کنند و در این کار خیر شرکت داشته باشند.

رئیس کمیته امداد نهاوند نیز با اشاره به تشکیل ۴۱۵ فقره پرونده برای مددجویان کمیته امداد نهاوند که واحدهای مسکونی آن‌ها نیاز به بازسازی و بهسازی دارد، گفت: با هماهنگی با بنیاد مسکن هزینه‌های نقشه‌برداری و سایر هزینه‌های مرتبط با تشکیل پرونده و ناظران ساختمان‌ها برای افراد تحت پوشش این نهاد رایگان خواهد بود.

علیرضا ملکی بابیان اینکه کار بازسازی منازل مددجویان کمیته امداد تا قبل از فرارسیدن فصل سرما به پایان خواهد رسید، گفت:در حال حاضر علاوه بر تسهیلات در نظر گرفته‌شده از سوی بنیاد مسکن مبالغی نیز از طرف کمیته امداد برای مددجویان خسارت‌دیده در سیل در نظر گرفته‌شده است.

تعمیر و بازسازی ۳۰ واحد مسکونی مددجویان بهزیستی توسط سپاه

علی‌محمد محمدی رئیس اداره بهزیستی نهاوند نیز در این خصوص با اشاره به تعامل مثبت دستگاه اجرایی و نهادهای انقلابی همچون سپاه و بسیج در امر بازسازی، گفت: کارها در حال انجام است.

وی بابیان اینکه بازسازی اولین مسکن سیل‌زده مددجویان بهزیستی شهرستان نهاوند توسط بسیج سازندگی سپاه انجام شد، اظهار داشت: سپاه شهرستان در سیل اخیر در قالب طرح جهاد همبستگی تعداد ۶ واحد مسکونی خسارت‌دیده مددجویان بهزیستی را تعمیر کرد و سایر اقدامات در دست انجام است.

محمدی گفت: این اقدام بر اساس تفاهم‌نامه بین سازمان بسیج مستضعفین با بهزیستی انجام می‌شود و بر این اساس تعمیر ۳۰ واحد تعمیری مددجویان بهزیستی در شهر و روستا را سپاه انجام می‌دهد.

وی افزود: همچنین احداث یک واحد مسکونی در شهر گیان توسط سپاه انجام می‌شود که امیدواریم خیرین نیز در این کار مانند گذشته مشارکت کنند و مددکار اداره بهزیستی باشند.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location