سرخط خبرها

رئیس شورای اسلامی شهر نهاوند گفت: به منظور اجرای طرح بازآفرینی شهری، پنج محله در شهر نهاوند با هدف احیاء و توانمندسازی در نظر گرفته شده است.

عبدالعلی ملکی با اشاره به ویژگی‌های محلات گفت: به منظور اجرای طرح بازآفرینی شهری، پنج محله در شهر نهاوند با هدف احیاء و توانمندسازی این محلات به لحاظ تاریخی و اقتصادی در نظر گرفته شده است.

وی گفت: بخشی از این محلات دارای نقش تاریخی بوده و بخشی به عنوان سکونتگاه‌های غیر رسمی است که در حال حاضر به تهدید شهری تبدیل شده‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهر نهاوند با بیان اینکه بخشی نیز روستاهای الحاق شده به شهر هستند که لازم است پذیرش شهرنشینی در آنها تقویت شود هدف اصلی بازآفرینی شهری را احیاء هویت تاریخی محلات و نقش اقتصادی آنها دانست.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه برخی محلات تاریخی به لحاظ هویت شهری و نقش اقتصادی از گذشته با شکوهی برخوردار بوده و در حال حاضر هویت آنها از بین رفته و کمرنگ‌تر شده است در نظر است این هویت تاریخی بازسازی و نقش آنها احیا شود.

ملکی احیای بازار سنتی محله قدیمی «پای‌قلعه» را در راستای اجرای اهداف بازآفرینی شهری دانست و گفت: اخیراً به منظور احیای بازار سنتی «پای‌قلعه» اقداماتی صورت گرفته که خوشبختانه نتیجه آن مثبت بوده و با استقبال مردم مواجه شده است.

وی از مصوبه ستاد بازآفرینی کشور در زمینه انتخاب شهر نهاوند به عنوان پایلوت کشوری ستاد بازآفرینی شهری خبر داد و افزود: با مصوبه و پیگیری‌های صورت گرفته از سوی شورای شهر و شهرداری نهاوند، این شهر به همراه شهرهای دامغان و سیرجان به عنوان پایلوت طرح بازآفرینی کشوری انتخاب شدند که تا کنون برای اجرای این طرح برنامه‌هایی در سطح شهر آغاز شده است.

وی در این خصوص افزود: در راستای اجرای طرح‌های بازآفرینی در حال حاضر عملیات اجرایی دو پروژه شامل پیاده‌راه خیابان سعدی و ساماندهی مسیل شهر آغاز شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر نهاوند در خصوص آخرین وضعیت طرح پیاده‌راه خیابان سعدی افزود: با توجه به اینکه اجرای این پیاده‌راه از مصوبات شرکت بازآفرینی شهری و لازم‌الاجراست با وجود مقاومت‌هایی که بر سر راه این طرح قرار داشت عملیات اجرایی آن رسما از یک ماه پیش آغاز شده است.

وی گفت: تلاش بر این است تا زمانی که وضعیت هوا مساعد باشد بتوانیم فاز اول آن را که شامل کف‌سازی، جداره‌سازی، همسطح‌سازی پیاده‌رو با کف خیابان و اجرای تاسیسات زیربنایی آب و برق در آن است اجرا کنیم.

ملکی در خصوص اعتبارات منظور شده برای عملیاتی کردن این طرح اضافه کرد: با توجه به اولویت‌بندی طرح‌های بازآفرینی شهر نهاوند از سوی شورای شهر مبلغ یک‌میلیارد تومان برای پیاده‌راه خیابان سعدی در بودجه سال 98 شهرداری منظور شده که امیدواریم با آن بتوان فاز اول را به بهره‌برداری رساند.

وی در خصوص تامین اعتبار مورد نیاز طرح نیز گفت: با توجه به اینکه اجرای طرح بازآفرینی شهری اقدامی مشترک بین شهرداری و ستاد بازآفرینی است طی بازدید از سوی هیات مدیره این ستاد و ملاقات شهردار و شورای شهر با معاون وزیر مسکن، قول مساعد برای تامین بخشی از بودجه آن داده شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر نهاوند در پایان از انعقاد قرارداد فرهنگی با وزارت ارشاد خبر داد و افزود: با توجه به اینکه در نهاوند در حوزه فرهنگ و هنر رونق کمتری داریم برای احیای تاریخ فرهنگ و هنر، طی تفاهمنامه‌ای که بین شهرداری و ارشاد منعقد شده پاتوق‌های و گذرگاه‌های فرهنگی در سطح شهر احیا می‌شوند.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location