سرخط خبرها

به قلم: معصومه کمالوند

ترمینال جدید نهاوند سال 93 با 10میلیارد اعتبار از هزینه سرمایه بخش خصوصی و در زمان فرمانداری عبدالملکی ساخت و راه‌اندازی شد. از روز نخست جانمایی این ترمینال کارشناسی نبود اما بی‌تدبیری‌ها موضوع را تشدید کرد تا رانندگان هم رغبتی به توقف در این ترمینال نداشته باشند.

از سال افتتاح این ترمینال تا کنون از همان سال 94 راننده‌ها 3بار نسبت به جانمایی و موقعیت ترمینال معترض شدند و راضی به منتقل شدن به ترمینال جدید نشدند.

موارد متعددی مطرح شد اما ازآنجا که استقبالی و اقدامی جدی توسط متولیان برای حل این مشکل نشد راننده ها رغبتی برای حضور در ترمینال جدید نشان ندادند و هر چند بار که با بستن ترمینال قدیم می خواستند که راننده ها به ترمینال جدید نقل مکان کنند مقابل فرمانداری به علامت اعتراض جمع می شدند و از پذیرفتن این موضوع سر باز زدند.

راننده ها مقابل ترمینال بسته شده فجر(قدیم) به انتقال مسافر ادامه می دادند اما حاضر به مراجعه به ترمینال جدید نمی‌شدند.

مردم هم تعریف نشدن مسیر دسترسی برای ترمینال جدید و ناامن بودن فضای بیرونی آن در هنگام شب را از جمله موارد عدم استقبال از این ترمینال مطرح می کردند.

نهایت تدبیرها به اینجا رسید که سفرهای برون شهری کرمانشاه، خرم آباد، همدان و ملایر در ترمینال قدیم همچنان پا برجا ماند و تنها سفرهای تهران از ترمینال جدید انجام می شود.

اینکه موقعیت و جانمایی ترمینال جدید از روز نخست کارشناسی نبوده و فضای سبز اطراف ترمینال هم به ساخت و ساز مغازه اختصاص یافت درست اما این مکان با هزینه بخش خصوصی ساخت شده و از سرمایه های شهرستان محسوب می شود مسئولین با سیاسی انگاشتن آن ،از بار مسئولیت شانه خالی می کنند و عده ای هم این میان از این وضعیت سواستفاده می کنند اما هنوز نتوانسته اند چاره‌ای بیندیشند و راهکاری ارایه دهند و کاری اجرایی کنند.

تنها ترمینال شهر نهاوند در 34هزار متر و 18غرفه در حال حاضر تنها به سفرهای تهران اختصاص یافته و مینی بوس و سواری‌ها رغبتی به بازگشت به این ترمینال ندارند و می گویند چندین دوره اعتراض کردیم خواسته هایمان را مطرح کردیم اما توجهی نشد و کسی برای مطالبات ما کاری نکرد.

حالا هم اگر می‌خواهند بازگردیم ابتدا باید زیرساخت ها را فراهم کنند تا راضی به بازگشت شویم.

در نهایت اینکه هرکدام از دستگاه‌ها نظر و راهکاری دارند باید در یک نشست تخصصی این موضوع را برای همیشه حل و فصل کنند و یک نسخه که منافع عمومی شهرستان در آن دیده شود برای ترمینال بپیچند و راهی که درست است اجرا شود.

راننده ها مطالباتی دارند

رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان نهاوند هم می گوید: در حال حاضر15دستگاه مینی بوس و 60دستگاه هم سواری عمومی و برون شهری در این ترمینال فعالیت و به جابجایی مسافران مشغولند.

وحید صفدری می گوید: مردم به دلیل نداشتن مسیر دسترسی راحت مثل ترمینال قدیم و اینکه خط تاکسی جدید برای ترمینال جدید تعریف نشده است، رغبتی برای رفتن به ترمینال جدید نشان نمی دهند. و از طرفی هم پلیس راهور بر اساس مصوبه باید در میدان سیدالشهدا و 15خرداد برای کنترل و مدیریت خودروها و مسافربرهای شخصی مستقر کند که این موضوع اجرا نشده است.


ترمینال قدیم قابلیت واگذاری به بخش خصوصی دارد

شهردار نهاوندهم با بیان اینکه ترمینال جدید سرمایه ای برای شهر است و باید یک بار برای همیشه مشکل ترمینال قدیم و جدید حل شود، گفت؛مطالبات رانندگان هم مورد تایید است خواسته های آنها به حق است باید تامین شود.

محمد حسین پور تاکید کرد؛ ترمینال قدیم قبل از فعالیت من بعنوان شهردار با سرمایه گذاری قرارداد داشت که صبر کردیم قرارداد تمام شود و در نظر داریم با هماهنگی دادستان ،فرماندار نظمی در این باره صورت بگیرد.

رانندگان هم انتظاراتی دارند که به جاهم هست و باید تامین شود


حسین پور تاکید کرد :حل مشکل ترمینال قدیم و جدید نیاز به همدلی دارد. ترمینال جدید دارای امکانات و خدمات بهداشتی، استراحتگاه، غرفه های خدماتی و..است که نسبت به ترمینال قدیم ارجحیت دارد.

از طرفی ترمینال قدیم ظرفیتی برای سرمایه گذاری و واگذاری به بخش خصوصی است و می تواند منبع پایدار درآمد شهری برای شهرداری محسوب شود که سند مالکیت آن برخی مشکلات همراه است که با رفع آن و تائید شورا و همراهی فرماندار، به مرخله اجرا خواهد رسید.

نشستی تخصصی برای حل مشکلات ترمینال و رانندگان

حسین پور از نشستی کارشناسی باحضور فرماندار، پلیس راهور، راهنمایی رانندگی، نیروی انتظامی و نماینده راننده ها و دستگاههای مرتبط خبر داد تا بصورت تخصصی مشکل بررسی و مطرح شود و مشکل قدیم و جدید برای همیشه حل و فصل شود.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location