سرخط خبرها

: شهردار گیان خبرداد:

نداشتن طرح و نقشه راه، معمولا به مشابه پیش‌رفتن در تاریکی است آن هم برای شهری که روی گسل زلزله قرار گرفته و از طرفی هم ۷۰ درصد بافت، شهرگیان به‌عنوان بافت فرسوده شناسایی شده‌است.

نگاه به ساختارفیزیکی ونقشه‌ای فعلی گیان و بافت‌های فرسوده‌ای که نیازمند نوسازی است خروجی جز شهر بلاتکلیف میان بافت شهری و روستایی نخواهد داشت، بر همین اساس اجرای طرح بازآفرینی شهری یک ضرورت برای رشد این منطقه آن هم شهری که موقعیت گردشگری بکری برای توسعه اقتصاد گردشگری و ظرفیت توسعه‌ای را دارد‌، محسوب می‌شود.

با تصویب طرح بازآفرینی شهرگیان و سراب گیان فاقد هرگونه نقشه در امورات مختلف بود که هرگاه در خواست کمکی می‌شد به‌علت نداشتن نخستین شاخص تهیه طرح با شکست مواجه می شد لذا تهیه طرح اصلاحیه نقشه جامع، نقشه گردشگری شهر و سراب گیان، نقشه باز‌آفرینی، تهیه نقشه مبلمان شهری و آبیاری مدرن در این مدت در دستور کار قرار گرفت و می توان گفت شهر گیان آماده جهش و توسعه قرار گرفته است و از این به بعد سلیقه کاری در این شهر گردشگری جای خودش را به کارهای کارشناسی و علمی خواهد داد.

شهردار گیان گفت: گیان اولین شهردر استان همدان است که ازیک سال ونیم گذشته با تلاش شهرداری وشورای اسلامی شهرگیان به‌طور مستمر با حضور در جلسات استانی وتهیه نقشه های مختلف به‌وسیله مهندسین و مشاورین پیگیرتصویب طرح بازآفرینی بوده است، براساس این طرح اعتبارات قابل توجهی برای این بافت ها به مالکین این ملک‌ها تخصیص داده خواهدشد.

علی جلالی تشریح کرد: براساس این طرح، گیان به 3 حوزه کاری تفسیم شده که درهربخش محدوده‌های تجاری، مسکونی وخدماتی به‌صورت مستقل تعریف شده‌است که با اعتبارات ویژه امکاناتی دراین بخش‌ها مستقرخواهد شد و چهره فرسوده آن با تغییرات اساسی به‌طرف شهربودن تغییرپیداکند .

به گفته جلالی با اجرای این طرح، عمده مشکلات شهری گیان رفع خواهد شد ازجمله ساماندهی بافت فرسوده، ایجاد زمینه‌های اشتغال‌زا، تقویت درآمد و اقتصاد، ساماندهی تپه گیان‌، اصلاح شبکه آبرسانی که به‌نحوی با مستندات وآمار و ارقام به مسئولین منعکس شده که با تصویب آن اعتبارات لازم به‌صورت مستمر به بازآفرینی شهرگیان تخصیص داده خواهدشد .

به نظر می‌رسداین طرح مهمترین طرح برای پیشرفت گیان از اول انقلاب تاکنون باشد که موجب رونق فراگیر گیان خواهدشد .

75درصد بافت شهری گیان غیرمقاوم است

شهردار گیان با اشاره به بازدید شهردار و امام جمعه گیان از بافت فرسوده و واحدهای مسکونی که در بارندگی‌های نخست امسال خسارت دیده است، گفت: 75 درصد بافت مسکونی شهر گیان به دلایل مختلف همچنان غیرمقاوم و حدود 45 درصد این بافت‌ها تخریبی است که در بارندگی گذشته و متوالی غیرقابل سکونت شده ولی به‌علت شرایط اقتصادی ساکنین با اعمال برخی تعمیرات در حال استفاده است.

486پرونده آماده دریافت تسهیلات

علی جلالی خاطر نشان کرد: باتوجه به این شرایط، نقشه بازآفرینی تحویل اداره کل شهرسازی شده و صدور پروانه حوادثی رایگان به 250 خانوار صادر شده که بیشترین سهم شهرستان را بنیادمسکن به شهر گیان اختصاص داده‌است و تعداد 486 پرونده آماده اخذ تسهیلات است.

خبرخوش برای جاماندگان تسهیلات مسکن‌های آسیب دیده از سیل

جلالی درباره مشکلات شهروندان گیانی که نتوانستند در مدت تعیین شده از تسهیلات مورد نظر برای بازسازی مسکن‌های آسیب دیده از سیل، بهره‌مند شوند، هم گفت: اقداماتی برای استفاده این افراد از این تسهیلات انجام شده که به زودی به نتیجه خواهد‌رسید .

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location