سرخط خبرها

3708788 628سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان، منصور ستوده  در خصوص شروع عملیات اجرایی سد «گرین» در نهاوند و شبهات جدید در مورد از سرگیری عملیات اجرایی سد گرین اظهار داشت: اولویت دولت و وزارت نیرو در سال های گذشته تکمیل عملیات اجرایی سدهای با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد در کشور بود که متاسفانه اعتبار کافی به سدهای با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۲۰ درصد تخصیص داده نشد که با پیگیری های انجام شده  توسط نماینده مردم نهاوند و استاندار محترم ادامه عملیات اجرایی سد «گرین» با طرح جدید به زودی شروع خواهد شد.

وی گفت: در حال حاضر پیشرفت فیزیکی سد «گرین» شهرستان نهاوند  ۱۰ درصد است همچنین میزان ذخیره سد در گذشته ۴۰ میلیون متر مکعب و برای مصارف کشاورزی و باغات پایین دست بوده در صورتی که در طرح جدید ذخیره سد به کمتر از نصف و معادل ۲۲ میلیون متر مکعب برای تامین نیاز شرب و صنعت شهرستان کاهش پیدا کرده و ۱۲۰ میلیون متر مکعب مربوط به حجم تنظیمی و آورد سالانه رودخانه گاماسیاب است.

سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان اظهار داشت: در طرح جدید پروژه سد گرین به دو صورت قابل واگذاری است که اگر دولت بخواهد از محل در آمد های عمومی آن را اجراع کند بر آورد هزینه آن حدود۱۷۵میلیارد تومان است.

ستوده افزود: اگر به روش دوم که واگذاری به بخش خصوصی با آورده ۱۷۰ میلیارد تومانی و سود مشارکت حساب کنیم هزینه عملیات اجرایی آن بین ۳۷۵ تا ۴۰۰میلیارد تومان با تورم سالانه می باشد.

وی بیان کرد: با تغییر کاربری حجم ذخیره سد از کشاورزی به شرب و صنعت کیفیت سد به چندین برابر افزایش پیدا کرده و با کاهش ارتفاع سد تا یک متر کمتر از زیر سطح چشمه گاماسیاب موضوع زیر آب رفتن چشمه و امکان برگشت آب به چشمه های مجاور در شهرستان های اطراف منتفی خواهد شد.

سرپرست آب منطقه ای همدان گفت: اخیرا شایعاتی در بین مردم و کشاورزان شده که آب سد گرین به همدان منتقل می شود که این خبر از اساس کذب است و احداث این سد برای نیاز مردم نهاوند است و آب همدان از کردستان تامین می شود و خط لوله آن در حال انجام است.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location