سرخط خبرها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان ضمن تشریح چرایی تاخیر در اجرای پروژه سد گرین، از ساخت این سد با مولفه‌های جدید خبر داد.

 

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، منصور ستوده در حاشیه بازدید از سد گرین ضمن اشاره به صدور مجوز تضمین نامه 337 میلیارد تومان سرمایه گذاری در سد گرین نهاوند گفت: در صورت اجرای طرح سابق سد گرین، چشمه گاماسیاب غرق می‌شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: در گذشته قرار بود سد گرین با حجم مخزن 40 میلیون مترمکعب ساخته شود تا بتواند 118 میلیون مترمکعب آب را تنظیم کند، اما طرح مذکور چند مشکل داشت؛ یکی از نکات مهم این بود که اگر این سد با آن شرایط و حجم ساخته می‌شد، چشمه گاماسیاب غرق می‌شد، دیگر اینکه این امکان وجود داشت که آب از کارست‌های کوه‌های گرین خارج شود.

ستوده با بیان اینکه بررسی وضعیت و اجرای سد را مجدد در دستور کار قرار دادیم، گفت: پس از بررسی مقرر شد مشاور در طرح سد گرین بازنگری کند و سد با حجم بدنه و حجم مخزن کوچکتری ساخته شود تا این مشکلات را نداشته باشد. خوشبختانه یکی از مشاوران خوب در این پروژه انتخاب شده، مطالعات بازنگری سد انجام و پروژه اجرای سد با مولفه‌های جدید تعریف شد.

وی افزود: مولفه‌های جدید که شامل حجم مخزن 10 میلیون متر مکعبی با حجم تنظیمی 22.1 میلیون مترمکعب آب شرب و صنعت است و همینطور سیستم انحراف که در طرح قبل تونلی به طول تقریبی یک کیلومتر بود، اما در طرح جدید سیستم انحراف کالورت بتنی به‌طول تقریبی 350 کیلومتر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: پس از اتمام مطالعات، در پی سرمایه‌گذار و تضمین دولت برای پرداخت بودیم، به همین علت به موازات تلاش برای جذب سرمایه‌گذار جهت جلوگیری از متوقف شدن پروژه و همچنین کسب پیشرفت فیزیکی، پیمانکار انتخاب شد. در نهایت از طریق سه بانک عامل شرکت سازآب کیان پاد به عنوان پیمانکار و بانک‌های کشاورزی، صادرات و تجارت به‌عنوان سرمایه‌گذار این پروژه انتخاب شدند.

گفتنی است، پیش از این تضمین‌نامه مجوز ماده 56 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت 1387 برای پروژه سدگرین با رقم 337 میلیارد تومان از طرف معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور صادر شده است.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location