سرخط خبرها

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند از تلف شدن شماری از بچه ماهی ها در نهاوند بر اثر ابتلا به ویروس مهلک «وی.اچ. اس» خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار فریاد نهاوند آنلاین، کریم حاج بابا علی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بیماری «وی.اچ. اس» استخرهای پرورش ماهی کشور را درگیر کرده است، افزود: این بیماری ویروسی است که وقتی وارد یک استخر می شود، تمام سرمایه پرورش دهنده ماهی را بر باد می دهد و بسیار خطرناک و مهلک است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند با تاکید بر اینکه این ویروس با پرواز یک گنجشک منتقل می شود، سرعت و سرایت این ویروس را بسیار سریع دانست و گفت: به عنوان مثال اگر یک پرنده ناقل این ویروس از ملایر پرواز کند و بر روی یکی از استخرهای ماهی در نهاوند بنشیند، تمام ماهی های داخل استخر را مبتلا کرده و آن ها را از بین می برد.

وی با بیان اینکه شهرستان نهاوند به واسطه وجود منابع آبی مناسب اولین شهر شیلاتی غیرساحلی کشور است که به عنوان خواهر خوانده شیلات ایران شناخته می شود،  ادامه داد: بالغ بر چند میلیون قطعه ماهی در مزرعه پرورش ماهی سردابی و گرمابی در سطح شهرستان نهاوند وجود دارد.

حاج باباعلی با یادآوری اینکه ۹۰ واحد مزرعه پرورش ماهی سردابی و گرمابی و تکثیری در نهاوند مجوز فعالیت دارند، عنوان کرد: از این ۹۰ واحد ۶۵ واحد به صورت فعال و نیمه فعال اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند در این راستا عنوان کرد: منظور از واحد غیرفعال، واحدی است که با تمام ظرفیت کار نمی کند.

وی با اشاره به اینکه تعداد ۳۰ نفر در این بخش به طور مستقیم مشغول به کار هستند، عنوان کرد: به طور میانگین در سال، بالغ بر دو هزار تن ماهی سردابی (ماهی قزل آلا)  تولید می شود و استخرهای ماهی ظرفیت تولید دو و نیم میلیون بچه ماهی را دارا هستند که در حال حاضر، این واحدها با تولید یک میلیون بچه ماهی مشغول به فعالیت هستند.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location