سرخط خبرها

رئیس اداره محیط زیست شهرستان نهاوند از ارائه طرح فناورانه توسط جوان خلاق نهاوندی که ثبت ۶ اختراع ملی و دو تاییدیه علمی از بنیاد ملی نخبگان ایران را دارد خبر داد.

 

 

به گزارش خبرنگار فریاد نهاوند آنلاین، مهرداد سلگی گفت: این شهرستان با توجه به باغات فراوان ومحصولات کشاورزی خوب و ضایعات حاصل از کشاورزی و هرس شاخه درختان با حجم بالایی درفصول سال که حتی ارزش تولید زغال کبابی را هم ندارند ، لذا کشاورزان این ضایعات حاصل از کشاورزی و ‌سرشاخه ها درختان را آتش می زنند که این موجب باعث آسیب رساندن به بافت زنده خاک و آلاینده های زیست محیطی خواهد شد.

وی افزود: با توجه به فناوری کسب شده می توان این سرشاخه ها را به کربن فعال با کیفیت بالا (سختی بالا، وزن مخصوص بالا و قدرت جذب بالا) تولید کردکه این طرح فناورانه توسط جوان خلاق نهاوند ارائه شده که قابل رقابت با نمونه های تجاری جهانی می باشد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان نهاوند در ادامه افزود: کربن فعال یا زغال فعال یک ماده کربنی با ساختار متخلخل است که توانایی جذب مواد آلوده کننده از محیط های مائعی و گازی را دارد و بخاطر قیمت مناسب و مقاوم در برابر اسیدها و بازها و تحمل حرارتی بالا یک ماده غیرقابل جایگزین و استراتژیک در صنعت فیلتراسیون کشورها می باشد.

وی عنوان کرد: کربن فعال در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، هسته ای، دفاعی، غذایی، دارویی، تصفیه اب و پساب، تصفیه هوا، بازیافت طلا و... کاربرد دارد.

سلگی در ادامه افزود: کربن فعال در دنیا از ضایعات کشاورزی ازقبیل پوست گردو، پسته، بادام، نارگیل و هسته میوه ها و از زغال سنگ تولید می شود. در ایران فقط از پوست آجیل تولید می شود که با توجه به وزن مخصوص پایین و سختی پایین و قدرت جذب پایین محدودیت استفاده در بسیاری از صنایع را دارند و به همین خاطر عمده مصرف داخل از طریق واردات تامین می شود.

وی تصریح کرد: مزایای کربن فعال کروی نسبت به سایر اشکال با توجه به اینکه بشکل کره می باشد بیشترین سطح تماس در دسترس را دارد که باعث می شود قدرت جذب آن خیلی بیشتر شود. دومین مزیت کمترین مقاومت در برابر عبور جریان گاز و مایع را دارد. سومین مزیت چون گوشه ندارد بالاترین مقاومت سایشی را دارد. و در نهایت بخاطر شکل کروی دارای سختی و استحکام بالایی می باشد.

سلگی در پایان افزود :از دیگر نوآوری های طرح دستیابی به تکنولوژی ساخت تمام تجهیزات خط تولید در داخل کشور می باشد که باعث صرفه جویی ارزی خواهد شد. و بطور کلی نوآوری های طرح:
۱. تولید کربن فعال کروی برای اولین بار
۲. کسب اولین و دومین فناوری در حوزه معادن قیرطبیعی در کشور
۳. بومی سازی تجهیزات خط تولید
۴. استفاده از مواد ضایعاتی کشاورزی چوب و سرشاخه های حاصل از هرس درختان میوه و درختان فضای سبز شهری برای اولین بار در ایران جهت تولید کربن فعال
۵. تامین بخشی از نیاز داخل به کربن فعال که کمک به پالایش محیط مائعی و گازی و در نهایت حفظ محیط زیست خواهد نمود.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location