سرخط خبرها

رئیس اداره منابع طبیعی نهاوند بر ضرورت اخذ مجوز چرای دام توسط دامداران در نهاوند تاکید کرد.

 

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین، حسن قیاسوند با اعلام این خبر، گفت: یکی از معضلات شهرستان نهاوند افزایش بی‌رویه دام در مراتع است به گونه‌ای که در برخی مواقع میزان حضور دام بیش از پنج برابر ظرفیت موجود مراتع است.

وی گفت: شهرستان نهاوند یکی از مراکز اصلی استقرار عشایر با بیش از 300 هزار راس دام در سطح استان است که در سطح ۲۱ سامانه عشایری گسترده دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی نهاوند افزود: در مراکز روستایی نیز بیش از ۲۵۰ هزار راس دام سبک و سنگین تخمین زده می‌شود که این میزان حجم بزرگی است که بار آن بر عهده مراتع است، همین مساله باعث چرای بی‌رویه دام از ظرفیت موجود می‌شود.

وی برداشت برخی از گونه‌های گیاهان خوراکی مانند موسیر و دیگر گیاهان دارویی را از دیگر عوامل تخریب منابع طبیعی ذکر کرد و افزود: با شروع فصل بهار هر روزه شاهد هجوم افراد متخلف به مراتع هستیم که اقدام به ریشه‌کن کردن گیاهان دارویی از جمله موسیر کرده و باعث تخریب محیط زیست و منابع طبیعی می‌شوند.

وی با بیان اینکه بیشترین تخریب در عرصه‌های منابع طبیعی در زمینه برداشت موسیر صورت می‌گیرد گفت: گیاه موسیر از گونه‌های در حال انقراض است که با ریشه‌کن کردن و درآوردن پیاز آن از زیر خاک علاوه بر تخریب محیط زیست باعث نابودی گونه آن می‌شوند.

قیاسوند مراتع شهرستان نهاوند را سرشار از گیاهان دارویی از جمله موسیر، سیر و تره کوهی و دیگر گیاهان دارویی عنوان کرد و گفت: اگر روند تخریب و ریشه‌کن کردن این گیاهان ادامه داشته باشد دیگر شاهد رویش گیاهان دارویی و طبیعی در مراتع و کوهستان ها نخواهیم بود.

وی از اقدامات این اداره برای جلوگیری از کندن این نوع گونه گیاهی خبر داد و افزود: با توجه به اهمیت موضوع جلوگیری از تخریب مراتع کلاس‌های آموزشی برای بهره برداران برگزار شده و علاوه بر آن از طریق توزیع رایگان بذر موسیر به کشاورزان اعلام کردیم که آن را در اراضی کشاورزی کشت کنند زیرا این شیوه می‌تواند درآمدزایی خوبی برای آنها داشته باشد.

رئیس اداره منابع طبیعی نهاوند با بیان اینکه بر اساس قانون تخریب مراتع و قاچاق گونه‌های مرتعی جرم بوده و علاوه بر مجازات زندان جریمه نقدی هم دارد افزود: با توجه به وجود بندهایی از قانون جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و محیط زیست، کندن گونه‌های کمیاب و تخریب محیط زیست جرم بوده و برای متخلفین مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه ما در این رابطه پرونده‌هایی تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع داده‌ایم از مردم خواست برای جلوگیری از انقراض گونه‌های گیاهان دارویی و طبیعی همکاری لازم را با اداره منابع طبیعی شهرستان داشته باشند.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location