سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین، در آخرین نشست مجمع بسیج شهرستان نهاوند که با حضور امام جمعه محترم ، فرمانده محترم سپاه ، بسیجیان شهرستان ، روسای کارگروهها ،اعضای محترم شورای شهر، پیرامون توسعه و حمایت از فرش دستباف این شهرستان مطالب و پیشنهادات مهمی به شرح زیر مطرح گردید :

صنایع دستی به عنوان مهم ترین صنعت بومی هر منطقه، بارزترین نمونه اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی به معنای کاهش آسیب پذیری اقتصاد کشور نسبت به تحریم های اقتصادی است.صنایع دستی جایگاه ویژه ای برای رسیدن به شرایط اقتصاد مقاومتی را دارد، تولیدات صنایع دستی در شهر و روستاها، اغلب با کمترین هزینه برای تهیه مواد اولیه، دانش فنی، ابزار تولید و...به طور کامل بر توان داخلی استوار بوده و هیچ وابستگی به واردات ندارد و حتی می تواند در عرصه صادرات و ارز آوری نیز مورد استفاده قرار گیرد. مشکل اصلی که در توسعه صنایع دستی در شهرستان نهاوند به چشم می خورد، عدم آشنایی مردم با ظرفیت های این حوزه، حمایت ضعیف و پراکنده از شاغلان و نبود بازار عرضه مناسب صنایع دستی می باشد. لذا پیشنهاد میشود محوریت اصلی طرح با فرش دستباف نهاوند باشد ودر کنار آن به سایر حوزه های صنایع دستی پرداخته شود. از سوغات و غذاهای محلی نیز می توان به عنوان بخش جانبی این حوزه بهره برد.

در حال حاضر در سطح شهرستان نهاوند صنایع دستی چندان مورد توجه قرار نگرفته است، لازم است با تحقیقی علمی و هدفمند، دلایل مغفول ماندن صنایع دستی، راهکار توسعه و ترغیب جوانان به اشتغال در این حوزه بررسی و همچنین نسبت به یافتن راهکاری مناسب جهت ایجاد بازار عرضه محصولات صنایع دستی اقدام شود. با طی این مسیر و با توجه به قابلیت های موجود در صنایع دستی از نظر اشتغال و درآمدزایی می توان امید داشت که در کوتاه مدت با افزایش ثروت در اقشار ضعیف جامعه در مسیر تحقق عدالت اجتماعی گام برداشت.

هدف طرح:

توسعه تولید و فروش فرش دستباف به منظور اشتغالزایی و افزایش ثروت در جامعه با تمرکز بر اقشار نیازمند.

 ترغیب جوانان جویای کار به تولید، بازاریابی و فروش فرش دستباف و تبدیل آنها به صنعتگر، بازاریاب و فروشنده حمایت ازشاغلان حوزه فرش دستباف (بافنده، تامین کننده مواد اولیه، خدمات جانبی، فروشندگان) جلب سرمایه گذار برای رونق بیشتر فرش دستباف نهاوند_ایجاد بازارهای عرضه فرش دستباف از طریق برگزاری نمایشگاه دائمی، جشنواره های فضلی و شرکت در نمایشگاه های استانی و ملی عرضه فرش دستباف و صنایع دستی.

یکی از اصلی ترین محورهای فرمایشات حضرت امام خمینی(ره)و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تاکید بر افزایش ثروت در جامعه، حمایت از اقشار ضعیف در راستای رسیدن به اشتغال پایدار، ایجاد شغل، قطع وابستگی به درآمدهای نفتی و واردات، اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی می باشد. اقتصاد مقاومتی برای اولین بار در دیدار کارآفرینان با رهبر معظم انقلاب از سوی ایشان مطرح شد و در تبیین آن فرمودند:" اقتصاد مقاومتی معنایش این است که یک اقتصادی داشته باشیم که هم روند رو به رشد اقتصادی در کشور محفوظ بماند، هم آسیب پذیریش کاهش پیداکند.

راه کارهای تحقق طرح:

با تمام محسنات تولید فرش دستباف که در بالا ذکر شد، اما گرایش جوانان، افراد جویای کار و اقشار نیازمند جهت ورود به این عرصه چندان چشمگیر نیست، در نتیجه میزان تولیدات کم بوده، مواد اولیه در شهرستان تولید نشده و در نتیجه تامین آنها گاه با مشکل مواجه می شود: برای رفع موارد فوق، پیشنهاد می شود طرح در هفت بخش به شرح ذیل انجام شود:

۱- انجام پژوهش به منظور یافتن دلایل عدم گرایش به تولید فرش دستباف به منظور یافتن موانع و رفع آنها

۲- برگزاری کارگاه های آموزشی و توجیهی برای جوانان و اقشار نیازمند جهت ترغیب به ورود به حوزه فرش دستباف

۳- حمایت از علاقمندان جهت تکمیل زنجیره کامل تولید شامل پشم ریسی، رنگرزی، چله کشی، تولید دارقالی،پرداخت فرش و...

۴- انجام پژوهش جهت بازاریابی و یافتن سلیقه مشتری

۵- بازاریابی فروش فرش دستباف، مواد اولیه تولید شده و خدمات مربوط به حوزه فرش

۶- حمایت از ایجاد بازارهای فروش مطمئن از طریق برگزاری نمایشگاه دائمی، جشنواره های فصلی و شرکت در نمایشگاه های عرضه صنایع دستی و فرش دستباف در استان های مختلف کشور

۷- رایزنی جهت صادرات و بازاریابی بین المللی فرش دستباف نهاوند

الزامات تحقق طرح:

۱- توضیح دقیق امتیازات تولید فرش دستباف برای جوانان

۲-پژوهش دقیق در مورد موانع، بازاریابی و نیازهای بازار

۳-حمایت از تولیدکنندگان زنجیره کامل برای تامین و تولید

۴-حمایت کافی برای ایجاد بازار عرضه مطمئن

۵-تسهیل شرکت تولید کنندگان در نمایشگاه های مختلف

۶- رایزنی های لازم برای صادرات فرش دستباف

۷-تخصیص اعتبار به صورت وام های کارآفرینی با فرصت بازپرداخت برای تامین مواد اولیه تولید فرش دستباف

۸-آموزش قالی بافی وبقیه زنجیره تولید به صورت کاربردی برای علاقمندان

۹-هماهنگ کردن اقدامات با نتایج حاصل از پژوهش و برنامه ریزی بر همین مبنا

۱۰- ایجاد هماهنگی بین ادارات و نهادهای مختلف مربوط به کار برای تسهیل اقدامات در این حوزه

7- پیامدها و نتایج مورد انتظار اجرای طرح:

مهم ترین نتیجه اجرای این طرح، تولید ثروت در جامعه و تبدیل جوانان جویای کار و اقشار نیازمند به تولید کننده است، علاوه بر این کل مسیر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی وبدون نیاز به منابع نفتی و واردات می باشد که با تکیه بر توان داخلی سبب تقویت زیرساخت های داخلی نیز خواهد شد. صادرات فرش دستباف نهاوند که در صورت تحقق کامل طرح، به صورت راحت امکانپذیر می باشد،علاوه بر جهش تولید، سبب ارز آوری نیز خواهد شد.

سازمان های ذی ربط دراجرای طرح:

فرمانداری و کار گروه اقتصادی مسئولیت هماهنگ نمودن بخش ها و دستگاه های ذیربط را برعهده دارد، علاوه بر این سازمان ها و ادارات ذیل در اجرای مراحل مختلف طرح لازم است حضور داشته باشند:

۱-اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان نهاوند به عنوان متولی اصلی فرش دستباف

۲-بنیاد ایران شناسی دفتر منطقه ای زاگرس به عنوان نهاد پژوهشی مرتبط با موضوع

۳-اداره فرش استان همدان

۴-اداره آموزش فنی و حرفه ای شهرستان نهاوند

۵-کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان نهاوند

۶- اداره بهزیستی شهرستان نهاوند

۷-جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند

۸- اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان

۹- اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان همدان

۱۰-اتاق تعاون استان همدان

۱۱- سازمان نمایشگاه های استان همدان

۱۲- نماینده دانشگاه های شهرستان

پیگیری اجرای طرح :

فرمانداری شهرستان و اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان نهاوند در مراحل اجرایی می تواند پیگیر عملیاتی شدن و رئیس بنیاد ایران شناسی دفتر منطقه ای زاگرس در موارد پژوهشی می تواند پیگیر اجرا و عملیاتی شدن مراحل طرح بر اساس یافته های پژوهشی باشد.

ارزیابی و گزارش اجرای طرح :

برای تحقق بهتر و مدیریت کامل مراحل طرح، کمیته ای متشکل از نماینده مجمع بسیج شهرستان نهاوند،فرمانداری رئیس اداره صنعت معدن تجارت شهرستان نهاوند و بنیاد ایران شناسی دفتر منطقه ای زاگرس، مسئول ارزیابی و تهیه گزارش از اجرای مراحل مختلف طرح می باشند.

امید است با توجه به سابقه ی درخشان و عالی و قدمت فرش و قالی نهاوند، با حمایت عملی همه جانبه ی مسئولین ذیربط ، شاهد درخشش مجدد این هنر صنعت ماندگار به نام فرش نهاوند باشیم .

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location