سرخط خبرها
اعضای کمیسیون بهداشت مجلس در نشست با وزیر بهداشت موضوعاتی مانند سیاست های انفعالی دولت در مبارزه با کرونا، ضرورت حمایت بیشتر از طرح شهید سلیمانی، بررسی وضعیت امتیاز کرونا درآزمون استخدامی برای جلوگیری از تضییع حقوق داوطلبان، واکسیناسیون همگانی مردم در زمان اعلام شده و تشدید نظارت‌ها بر زنجیره توزیع دارویی را مطرح کردند.
به گزارش فریاد نهاوند آنلاین، نشست کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز ( یکشنبه، 15 فروردین ماه ) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ارائه گزارش در مورد آخرین وضعیت بیماری کرونا و تولید و واردات واکسن آن برگزار شد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت در این نشست از حمایت های اعضای کمیسیون برای دفاع از بودجه وزارت بهداشت در لایحه بودجه 1400 تشکر کرد و گفت: از این مجموعه همراه و ارزشمندی که ما را در طول سال 99 از محبت خود محروم نکردند قدردانی می‌کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه مدیریت و اداره بحث کرونا یکی از نفس‌گیرترین سال‌های اداره حوزه سلامت را برای ما رقم زد، افزود: متاسفانه ارزشمندترین همکارانم را به دلیل سهل‌انگاری و عادی پنداری عده‌ای داریم از دست می دهیم و این غصه و رنج بزرگی است.

وی در مورد مدیریت بیماری کرونا، ادامه داد: دانشگاه های علوم پزشکی و کادر بهداشت و درمان به شدت در صحنه خوب حاضر شدند و مدیریتی را اعمال کردند که در تاریخ کشور ثبت خواهد شد؛ ما وارد عرصه جدیدی شدیم و این موج را بسیار سهمگین تر از چیزی می بینم که برخی دوستان می بینند.

نمکی یادآور شد: با توجه به زیرساخت‌های کشور انگلیس بسیار روشن بود که آمار واقعی تعداد فوتی‌ها در این کشور بسیار بیشتر از آماری بود که رسانه‌ای می‌شود؛ سه پیک کرونا را مدیریت کردیم و کادر بهداشت و درمان حتی یک روز استراحت نکردند و حتی به یک رئیس دانشگاه هم مرخصی ندادم؛ پرسنل با تمام سختی ها و مشکلات به وظایف خود به خوبی عمل کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: پیش از عید به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی از طریق ویدئوکنفرانس تأکید کردم که تلاش زیادی را برای کنترل کرونای انگلیسی داشته باشند و همه آماده باش بودند اما متأسفانه در مورد کنترل سفرها کسی به حرف من گوش نداد و امروز با گرفتاری بسیار سنگینی مواجه هستیم.

وی با ابراز نگرانی از اینکه با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجه هستیم، تصریح کرد: برای نظام سلامت ایام پرچالشی را می‌بینم و می‌توانستیم به این مرحله نرسیم؛ اتفاقی که در خوزستان افتاد به ما نشان داد که مدیریت این ویروس بسیار سخت و مشکل است و سختی که کادر بهداشت و درمان در کنترل مسائل خوزستان کشید از تلاش‌های 12 ماهه برای کل کشور سخت‌تر و سنگین‌تر بود و در واقع اگر همزمان 3 خوزستان به ما تحمیل می‌شد نظام سلامت فرو می‌ریخت.

نمکی یادآور شد: تأکید کردیم که باید این ویروس را در سرزمین گرفتار زمین‌گیر کنیم؛ روزانه 30 پرواز به اهواز انجام می‌شد؛ تست کرونا در بهترین کشورهای دنیا حداقل در مدرن‌ترین شیوه‌ها 25 درصد منفی کاذب دارد. نظام سلامت علیرغم تمامی تلاش‌ها برای دستیابی به مرگ و میرهای تک رقمی امروزه با مشکل مواجه است و نباید اجازه داد افسار از دست ما رها شده و مرگ و میرها افزایش یابد. امروزه مهار اژدهای کووید 19 چموش سرکش از دست ما رها شده و مشخص نیست چه زمانی مرگ سه رقمی را کاهش دهیم. در حال حاضر در شرایط بسیار سنگین و دشوار قرار داریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد ارز دارو گفت: سازمان غذا و دارو در این باره تلاش‌های بی‌وقفه‌ای داشته؛ در سال آرام 97 یک میلیارد و 200 میلیون یورو بیشتر از سال درگیر کرونا ارز دارو گرفتیم، بخشی را به تولید داخل اختصاص دادیم و حدود 1.5 برابر 97 درصد دارو که ساخت داخل بود ارزبری برای 3 درصد داروی وارداتی داشتیم که در پروسه یک سال و نیم آن را به نصف کاهش دادیم.

وی با اشاره به افزودن 3 هزار تخت ICU گفت: اجازه ندادیم حتی یک بیمار پشت در بیمارستان‌ها بماند، امروز تعداد مرگ و میرها بیش از 160 نفر اعلام شده اما هنوز بستری‌ها در حد پیش‌بینی نیست و مشخص نیست چه اتفاقی در انتظار ما است. وزارت بهداشت مظلوم است و متأسفانه مورد بی مهری قرار گرفته و منابع کافی برای اداره مجموعه وجود ندارد و ارز را به دلایل مختلف به ما ندادند.

نمکی ادامه داد: ما اجازه ندادیم صف مرغ و تخم‌مرغ برای دارو تکرار شود و انسولین تنها دارویی بود که به صورت صفی توزیع شد؛ ما تأمین واکسن را از روز اول دنبال کردیم، حتی باور نمی‌کردند واکسن تولید کنیم در حالی که ما از سال 1299 پاستور و از سال 1303 موسسه رازی داشتیم. در این رابطه کسی به ما واکسن نخواهد داد و در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها به همپیمانان خود واکسن نمی‌دهند؛ ما برای ساخت داخل ایستادگی کردیم، از مجموعه‌های برکت، پاستور ، رازی و فخری‌زاده دعوت کردیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی این است که در بهار امسال صاحب واکسن ملی می‌شود، گفت: اجازه ندادیم کشورمان آزمایشگاه دیگران شود؛ امیدواریم بتوانیم تا اواخر خرداد جمعیت قابل توجهی را با سبدی از واردات و مجموعه تولید داخل واکسینه کنیم و با توجه به حضور روح‌الامینی عضو کمیسیون در جلسات هفتگی گزارشات به شما ارائه خواهد شد.

عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: مسئولی را به عنوان پیگیر دستورات وزیر برای مسائل حوزه انتخابیه نمایندگان منصوب کردم؛ برای رفع مشکلات طب سنتی اقداماتی انجام و برای آن شورا و کمیته تعیین کردیم؛ تقاضا داریم مشکلات این حوزه را به ما گزارش کنید.

وی ادامه داد: در رابطه با تجهیزات پزشکی نظام قیمت‌گذاری داریم و اجازه افزایش قیمت‌ها را نمی‌دهیم؛ از تولید داروی داخلی به شدت حمایت کردیم و اگر دارویی گران شد، دارویی بود که به آن ارز نیمایی دادند، جایگاه تجهیزات پزشکی در معاونت درمان مورد توجه قرار گرفته است.

نمکی در مورد سامانه تیتک( TTAC ) سازمان غذا و دارو گفت: پوسته‌ای به نام تیتک وجود داشت و تیتکی که تحویل گرفتیم جعبه‌ای جادویی بسیار عجیب  و غریبی بود که کلید آنها در دست دو نفر بود و موجودی مواد اولیه کارخانه‌ها به صورت عمدی در این سامانه وجود نداشت، حتی لوازم آرایشی و بهداشتی در این سامانه ثبت نشده بود اما تیتک امروز ماده اولیه از روزی که ثبت سفارش می‌شود تا زمان استفاده قابل رصد است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تهیه واکسن بسیار دشوار و در دنیا کالای سیاسی به شمار می‌رود و در اختیار هر کس قرار نمی‌دهند، تصریح کرد: حتی یک نفر از مسئولان جمهوری اسلامی تاکنون واکسن نزده و رهبر معظم انقلاب هم تأکید کردند که واکسن ایرانی می‌زنند، متأسفانه پولی را از 10 درصد هدفمندی و یک درصد ارزش افزوده به ما ندادند ، طرح شهید سلیمانی را دنبال کردم و معتقد بودم که باید از ظرفیت بسیج برای مبارزه با کرونا استفاده کرد.

وی با یادآوری اینکه برای رسیدگی به خانواده شهدای مدافع سلامت کارگروه ویژه تشکیل دادیم، گفت: در حال بررسی پرونده تعداد معدودی از آنها هستیم و باید اطلاعات راستی آزمایی شود.

نمکی یادآور شد: برای جلوگیری از تضییع حقوق داوطلبان وضعیت امتیاز کرونا درآزمون استخدامی را بررسی خواهیم کرد.

اعضای کمیسیون در این نشست به مواردی مانند برگزاری نشست‌هایی برای بررسی رفع موانع سد راه تولید داخلی، انتقاد از افزایش 4 تا 5 برابری قیمت برخی داروها و عدم توانایی بیماران برای خرید، نحوه همکاری کمیسیون بهداشت با وزارت بهداشت برای مدیریت کرونا، ضرورت ارائه گزارشی از وضعیت تولید و واردات واکسن کرونا به مجلس و ارائه بارگذاری اطلاعات در سامانه، نبود وحدت فرماندهی واحد، ناتوانی دولت در مدیریت کرونا و افزایش سهل‌انگاری‌ها، تعدد پروتکل‌های دارویی و درمان کرونا، هزینه‌ کردن بودجه کرونا در مسیرهای دیگر، انتقاد از عدم اختصاص بخشی از ارز دارو، حمایت بیشتر از طرح شهید سلیمانی و تشدید نظارت‌ها بر زنجیره توزیع دارویی تأکید کردند.

نمایندگان همچنین موضوعاتی مانند وضعیت توزیع واکسن‌های ملی، عدم تأمین زیرساخت‌ها برای حذف دفترچه تأمین اجتماعی، توجه بیشتر به مستضعفان و محرومان در بحث بهداشت و درمان، اختصاص باقی مانده ارز یک میلیون یورویی، ضرورت هشدار به مردم در خصوص عدم ایمنی صد درصدی واکسن و توجه به بخش خصوصی در توزیع واکسن، پاسخگویی وزیر کشور در مورد وضعیت کرونا، جلوگیری از دخالت‌های ناروا در طب سنتی، وجود پارادوکس در اطلاعات ارائه شده در مورد سفرهای نوروزی، ضرورت توجه به حقوق خانواده شهدای مدافع سلامت و ضرورت تشکیل کارگروهی در وزارت بهداشت در مورد کالاهای آسیب‌رسان به سلامت را مورد تأکید قرار دادند.

ضرورت توجه به طب سنتی آکادمیک، تأمین واکسن مورد نیاز برای مردم، عملیاتی شدن قول دولت برای واکسیناسیون مردم در زمان تعیین شده، میزان اثربخشی واکسن‌های ایرانی، نبود رشته‌های تخصصی پزشکی در برخی مناطق به میزان کافی، انتقاد از دریافت زیرمیزی توسط برخی پزشکان، سیاست‌های انفعالی در مبارزه با کرونا، ابراز نگرانی از افزایش فوتی‌ها، بازگشایی مدارس در شهریور به جای مهرماه، انتقاد از استخدام سلیقه‌ای نیروها، عدالت در امتیازدهی، قدردانی از جان برکفان حوزه سلامت و توجه به اعتراضات برخی در زمینه طب کار و بررسی وضعیت امتیاز کرونا درآزمون استخدامی برای جلوگیری از تضییع حقوق داوطلبان از جمله موارد مطروحه توسط اعضای کمیسیون در این نشست بود.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location