سرخط خبرها

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نهاوند از ورود زودهنگام عشایر به این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین، داریوش عباسی با اعلام این خبر، اظهار کرد: با توجه به خشکسالی و کاهش بارندگی که بر مراتع تاثیرگذار بوده امسال طبق هماهنگی‌های صورت گرفته ورود عشایر به منطقه نهاوند زودتر از زمان قانونی انجام شده است.

وی افزود: همه ساله عشایر مستقر در منطقه جنوب اواخر فروردین ماه از خوزستان کوچ خود را آغاز می‌کردند و تا نیمه اردیبهشت که زمان قانونی ورود دام عشایر به ییلاق بود وارد استان‌های لرستان و همدان می‌شدند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند گفت: امسال با توجه به کاهش بارندگی و همچنین گرمای زودرس از سوی امور عشایری استان خوزستان درخواست شد که عشایر زودتر از منطقه قشلاقی خارج شده و به سمت استان همدان حرکت کنند.

وی افزود: با توجه به شرایط موجود سازمان منابع طبیعی با این درخواست عشایر موافقت کرده و لذا تقویم کوچ عشایر جلو آمد و آنها تقریبا از اوایل اردیبهشت‌ماه وارد منطقه شدند.

عباسی با بیان اینکه عشایری که به نهاوند وارد می‌شوند شامل دو گروهند افزود: یکی از آنها عشایر مهمان هستند که حداکثر تا ۷۲ ساعت می‌توانند در شهرستان بمانند که پس از آن به همدان یا تویسرکان و کنگاور ادامه مسیر می‌دهند.

وی چرای بی‌رویه دام را یکی از مشکلات مراتع شهرستان عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه تعداد دام‌های عشایر تناسبی با میزان مراتع نداشته و تعداد آنها زیاد است لذا این مساله باعث افزایش چرای بی‌رویه دام  و در نتیجه فشار به مراتع و از بین رفتن آنها در بلندمدت می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند گفت: در شهرستان نهاوند حدود ۸۵۰ خانوار عشایری با بیش از ۳۵۰ هزار راس دام سبک در فصل ییلاق  در ۲۱ سامانه مستقر می‌شوند.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location