سرخط خبرها

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند از کاهش 50 درصدی میزان رواناب رودخانه «گاماسیاب» طی امسال خبر داد.

 

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین، کریم حاج باباعلی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به کاهش میزان نزولات جوی طی سال گذشته و اوایل سال جاری میزان رواناب رودخانه گاماسیاب در مقایسه با سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است.

وی گفت: در دو سال گذشته وضعیت رودخانه مانند امروز بود یعنی به خاطر شدت بارندگی در برخی مناطق از بستر خود طغیان کرده و باعث آبگرفتگی مناطق روستایی می‌شد.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند با اشاره به شرایط خشکسالی کنونی افزود: خوشبختانه با وجود کم آبی، با همکاری دستگاه‌های مربوطه، نیروی انتظامی و مردم توانستیم آب را به مزارع و باغات برسانیم و مانع از بروز مشکل جدی در شهرستان شویم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر محصولات کشاورزی در حال برداشت هستند اضافه کرد: با توجه به حساس بودن یکی دو هفته آینده سعی ما بر این است آب گاماسیاب را به منطقه گوشه سر آسیاب شهر نهاوند برسانیم تا باغات این منطقه نیز آبیاری شوند.

حاج‌باباعلی «نهر شعبان» را مهم‌ترین و اصلی‌ترین منبع آب برای باغات و بخش زراعت عنوان کرد و افزود: از مجموع زمین‌های زراعی و باغ‌های شهرستان یک‌هزار و ۸۰۰ هکتار زیر پوشش این نهر قرار دارند.

وی ادامه داد: برای آبیاری باغات نیاز به یک‌هزار و ۸۰۰ لیتر آب در ثانیه است در حالی که الان این میزان به ۴۰۰ لیتر در ثانیه رسیده و باعث بروز مشکلاتی در زمینه مدت تناوب آبیاری مزارع شده است.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند گفت: نهر اصلی شعبان دارای ۱۴ کیلومتر طول است که تاکنون ۱۱۵ کیلومتر در آن با احتساب انهار فرعی بتونی شده و حدود ۵۰ کیلومتر دیگر نیاز به بتونی شدن دارد.

وی در خصوص تامین اعتبار برای بتونی کردن کامل این نهر گفت: با توجه به پیگیری‌هایی که از سوی نماینده شهرستان برای تامین اعتبار سه پروژه مهم شهرستان از طریق ماده ۵۶ و با مشارکت بانک‌ها انجام گرفت، با اجرای طرح‌های سد گرین و جاده نهاوند به دو راهی کنگاور موافقت به عمل آمد.

حاج‌باباعلی گفت: تا قبل از روی کار آمدن دولت فعلی ۷۰ تا ۸۰ درصد کارهای تامین اعتبار از طریق ماده ۵۶ انجام گرفته بود؛ مابقی می‌بایست در حال حاضر انجام شود و موافقت آن از سوی سازمان مدیریت اعلام گردد.

وی گفت: البته تا کنون حدود ۴ میلیارد تومان برای نهر شعبان و لایروبی هفت قنات از اعتبارات ملی جذب شده است اما برای تکمیل طرح‌های آبرسانی بخش کشاورزی باید اعتبار کلان از طریق ماده ۵۶ تخصیص داده شود.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند با اشاره به افزایش نرخ حقابه کشاورزان گفت: امسال با توجه به افزایش قیمت‌ها و همچنین بالا رفتن دستمزد میراب‌ها حقابه نیز افزایش داشته که البته رقم قابل توجهی نبوده و قطعا پیمانکار نیز متضرر خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به تعیین میزان حقابه بر اساس دستورالعمل سال ۱۳۴۸ گفت: البته در حال حاضر ملاک حقابه این نامه است اما اخیرا اعلام شده که تعیین حقابه بر اساس شرایط هر سال تعیین می‌شود.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location