سرخط خبرها

 

موضوع: ابلاغ مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در خصوص مدیریت رشد اجاره بهای مسکن

👈 با توجه به افزایش قابل توجه رشد اجاره بها، در بهار سال ۱۴۰۱ سقف رشد اجاره بهای واحدهای مسکونی و استنائات آن که به تایید مقام معظم رهبری(مدظله العالی)رسیده است و مطابق نظر رئیس جمهوری به شرح ذیل برای اجرا ابلاغ میشود،شایسته است ضمن اطلاع رسانی به مشتریان و خصوصا موجرین عزیز، دفاتر املاک خود نیز مصوبه ذیل را رعایت و اجرا نمایند.

♦️برابر اعلام اتاق محترم اصناف در صورت مشاهده تخلف برخورد قانونی با واحد صنفی متخلف صورت خواهد گرفت.

 

ماده ۱): کلیه قراردادهای اجاره واحد مسکونی در سال ۱۴۰۱ به استثناء موارد مندرج در ماده ۲ بصورت خودکار تا زمان تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی و حداکثر به مدت یک سال و حداکثر با نرخ های زیر،نسبت به قراردادهای موجود تمدید می گردد.

شهر تهران و سایر کلان شهرها ۲۵ درصد
سایر شهرستان ها ۲۰ درصد
تبصره و توافق مالک و مستاجر با نرخ های کمتر از موارد فوق بلامانع است.

ماده ۲): موارد استثناء شده از تمدید خودکار اجاره نامه ها به شرح ذیل تعیین می گردد:

۱)در صورتی که مالک ملک یا واحد مورد اجاره را به فروش رسانیده باشد و قرارداد فروش را به صورت رسمی در سامانه املاک و اسکان ثبت نموده و کد رهگیری دریافت نموده باشد.

۲)اگر مالک برای بازسازی یا تعمیر از مرجع ذی ربط مجوز اخذ نموده باشد.

۳)در صورتی که مستاجر در دوره قبل با تشخیص شورای حل اختلاف یا مراجع قضایی نسبت به انجام به موقع تکالیف اقدام ننموده باشد.

۴)عدم پذیرش افزایش مبلغ اجاره بها معادل درصدهاي مصوب توسط مستاجر

۵)در صورتی که فرزند مالک ازدواج رسمی انجام و برای سکونت به واحد مورد اجاره بر اساس تشخیص شورای حل اختلاف یا مرجع قضایی نیاز داشته باشد.

۶)در صورتی که مالک صرفا دارای همین یک واحد مسکونی در همان شهر باشد و نیاز به سکونت وی در آن ملک با تایید شورای حل اختلاف یا مراجع قضایی رسیده باشد.

تبصره۱): مالک رسیدگی و بررسی حقوقی اختلاف اجاره بین موجر و مستاجر در شورای حل اختلاف یا مرجع قضایی اطلاعات ثبت شده در سامانه کد رهگیری املاک و اسکان می باشد‌.

تبصره۲): مراجع قضائی و یا شورای حل اختلاف مکلف اند خارج از نوبت و حداکثر ظرف دو ماه نسبت به بررسی موارد اختلاف و صدور رای اقدام نمایند‌.

 

(رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک شهرستان نهاوند
حمید جهانیان)

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location