سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین، میثم قیاسی با اشاره به اینکه چهاردهم مهرماه به عنوان روز دامپزشکی نامگذاری شده است ضمن تبریک این روز به خدمتگزاران و فعالان این عرصه اظهار کرد: یکی از وظایف دامپزشکی، تامین بهداشت دام کشور از طریق پیشگیری و مبارزه با بیماریهای همه گیر و مبارزه با بیماریهای مشترک انسان و دام است.

وی با ارایه گزارش عملکرد یکساله واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دامی اداره دامپزشکی نهاوند گفت: به منظور پیشگیری، کنترل و مقابله با بیماریهای واگیر دام عملیات مقابله با بیماری تب برفکی، بروسلوز، لمپی اسکین ، شاربن، P.P.R ، آبله و هاری در طول یک سال گذشته در جمعیت دامی روستایی و عشایری شهرستان تعداد یک میلیون ۲۰۰ هزار نوبت سر دام (گاو،گوساله، گوسفند ، بز و سگ) واکسینه شدند.

دکتر قیاسی در ادامه با اشاره به سختی کار دامپزشکان اظهار داشت: اغلب دامپزشکان درگیر بیماری های مشترک انسان و دام، مشکلات تنفسی و مشکلات مفاصل هستند زیرا در اغلب فصول سال به صورت میدانی کار می کنند و با دام سر و کار دارند از اینرو می توان دامپزشکی را در زمره مشاغل سخت به شمار آورد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان نهاوند افزود: دامپزشکان علاوه بر تلاش موثر در جهت کاهش آلام حیوانات ، در حوزه پشیگیری از وقوع بیماریهای مشترک بین انسان و دام در صف اول مسئولیت قرار دارند و تاثیر علم و آگاهی و زحمات آنان در عرصه سلامت و امنیت غذایی بر هیچ جامعه ای پوشیده نیست .

وی با اشاره به اینکه کار دامپزشکی، سلامت غذا از مزرعه تا سفره مردم را پوشش می دهد، عنوان کرد: در این راستا از واکسیناسیون دام و طیور تا عرصه فراورده های خام دامی در فروشگاه ها و نظارت بر عرضه، در دستور کار دامپزشکی است.

قیاسی در ادامه گفت: اکیپ جهادی دامپزشکی «شهید حیدر سهرابی» شهرستان نهاوند به مناسبت ۱۴ مهر روز دامپزشکی شامل ۴ کارشناس دامپزشکی با تجهیزات واکسیناسیون پس از حضور در روستا اقدام به واکسیناسیون رایگان دام های سبک و سنگین علیه بیماری آبله و تب مالت ، واکسیناسیون علیه بیماری هاری برای سگها روستا نمودند.

رئیس اداره دامپزشکی نهاوند عنوان کرد: در بخش کنترل و نظارت بر مراکز تولید ، فرآوری، نگه داری، توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی: کشتارگاههای دام و طیور-مراکز بسته بندی- سردخانه های نگه داری-مراکز جمع آوری شیر-کارخانجات لبنی-قصابی ها - مرغ فروشی ها-رستوران ها و مراکز طبخ و عرضه غذا مجموعاً در یکسال گذشته تعداد بیش از ۸۹۰۰ بازدید طی این مدت توسط کارشناسان در این بخش صورت گرفته است.ضمن اینکه مقدار بیش از ۱۰ تن گوشت سفید، قرمز و فراورده های خام دامی تاریخ گذشته و غیر قابل مصرف نیز در طی این مدت کشف و معدوم گردیده است.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location