سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین، «میثم قیاسی» در رابطه با برگزاری این مانور، گفت : باید برای ارتقای امنیت غذایی ضمن شناسایی این تهدیدات، با برنامه ریزی و آمادگی کامل در همه زمینه ها و با استفاده از همه ظرفیت ها، آثار سوء این تهدیدات را تا حد امکان کاهش دهیم.

وی با اشاره به سم پاشی در مانور پدافند غیر عامل جهت پیشگیری و مبارزه با بیماری (VHS) در آبزیان، هدف از اجرای این مانور را سنجش آمادگی لازم برای مقابله با این بیماری در مواقع شیوع و طغیان آن در مزارع پرورش ماهی شهرستان اعلام کرد. 

رئیس اداره دامپزشکی نهاوند، یادآور شد: هر چند این بیماری واگیردار جزء بیماریهای مشترک بین انسان و آبزیان نیست، اما در صورت شیوع می تواند اثرات منفی و سنگینی را بر اقتصاد شیلات و پرورش دهندگان آبزیان بگذارد و شاید مصرف کنندگان نیز تا مدت های طولانی از خرید ماهی اجتناب ورزند. 

وی ادامه داد: تهدیدات زیستی و امنیت غذایی بویژه درحوزه دامپزشکی مواردی است که ما باید با افزایش دانش و آگاهی خود آن را بی اثر کنیم. 

قیاسی افزود: نکته حایز اهمیت در رابطه با این بیماری این است که این بیماری در بین ماهیان با سن پایین (بچه ماهی) شیوع پیدا می کند و این آبزیان قبل از رسیدن به سنی با قابلیت مصرف و عرضه در بازار از بین می روند. بنابراین برای جلوگیری از شیوع این بیماری در بین آبزیان شهرستان، با انجام تمهیدات لازم اجازه ورود بچه ماهی یا تخم این آبزیان به شهرستان برای تکثیر و پرورش داده نمی شود مگر اینکه سلامت آنها از طریق آزمایش های خاص مورد تایید قرار گیرد.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location