سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین، مدتی است بحث تغییر مالکیت سراب فارسبان چالش های پر تنشی میان روستاهای کمالوند دولت اباد و فارسبان،ایجاد کرده است.

روستاهایی که سابقه مراوده و خویشی های دیرینه باهم دارند و حالا شرایط دشواری را البته ناگفته نماند با شیطنت و پا درمیانی منفی عده ای قلیل که با تهدید و رجز خوانی طرفین در فضای مجازی این تنش را شعله ور تر می کنند ، می گذراند و این شایسته مردمان بافرهنگ میهمان نواز و اصیل این منطقه نیست!

سراب فارسبان ،موقعیتی بکر ،حالی خوش و طبیعتی دلنشین در کنار درختان کهنسال گردو و کوههای سر به سر سپید و سربلند است که روی خوشش همواره به روی گردشگران و مسافران در ۲۶کیلومتری جنوب غربی شهرستان نهاوند به نام یکی از سراب های پر بازدید استان گشوده و بساط میزبانی اش به راه بوده است.

سراب فارسبان در حافظه ی امن و تاریخ روزگاران نهفته اش خاطرات خوشی از سنت سپاس گذاری مردمان پارسبان در پایان فصل
دِرِو دارد

چنان که پس از برداشت محصول کشاورزان و اهالی روستا پای پیاده و هرکس بقچهذای غذا و نانی گرم به سر گرفته و مسیر را به هدف رسیدن به سراب گز می کردند تا به سرچشمه برسند و یک روز بندگی را هم به درگاه خدا از خوان نعمتش در فصل کشاورزی شاکرتر باشند.

حافظه ی این درختان کهنسال و این رود خروشان از هم بستگی و با هم بودن مردمان این منطقه حکایت های بسیار دارد از بزرگانی که حالا نیستند و خاطر دعای خیرشان بدرقه اهالی است تا رسوم و سنت های دیرینه ای که همواره میان اهالی منطقه به حرمت و بزرگی جریان دارد، همه تاکیدی است بر اینکه مسولین وظیفه دارند پیش از آنکه شیطنت ها و سنگ اندازی های عده ای اندک که گاهی با انداختن کلامی به میان آتش این تنش آن را شعله ور می کنند ،پای به میان گذاشته و آرامش و رفاقت مردمان منطقه را بازگردانند !

توسعه سراب فارسبان و تقویت زیر ساخت های آن می تواند موقعیت اشتغال و اقتصاد گردشگری را در منطقه رونق دهد، اگرچه در سال های اخیر راه اندازی سفره خانه سنتی فارسبان و تقویت زیر ساخت های گردشگری پاسخ مطلوبی به نیاز مسافران و دوستداران این منطقه بوده که البته جای گسترش و توسعه بیشتر را هم دارد

موضوع نگهداری زیر ساخت های ایجاد شده در سراب از جمله روشنایی ها،برج نوری،سرویس بهداشتی و بهداشت و نظافت محیط آن بویژه حالا که فصل گردشگری و میهمانداری آن هم با بهار آغاز شده است ،ضرورتی مهم است که باید توسط متولیان مدنظر باشد تا بقای این داشته و ثروت گردشگری در این منطقه بیش از پیش تضمین شود.

در حال حاضر آنچه مورد مطالبه و مشغله فکری اهالی منطقه شده است موضوع تغییری است که در موضوع مالکیت ان رخ داده است و برای بازگشت به آرامش و رفع چالش در منطقه نیازمند تدبیر و درایت به موقع مسولین استان است

علاوه بر آن آب اشامیدنی و حق سهم کشاورزی اهالی منطقه و بلکه روستاهای فرادست از این سراب تامین می شود و ضرورت توجه متولیان به این حوزه را همچون آبی بر آتش این تنش ها می طلبد تا فصل کشاورزی پیش رو بدون چالش کار خود را آغاز و ادامه دهد.

منابع طبیعی در این چالش نتوانست وظیفه اش را به درستی عمل کند و در حالی که انتظار می رفت مُسَکِنی بر حال ناخوش این حواشی باشد،اما با جای خالی دادن موضوع را به زمین اهالی منطقه انداخت و از ارائه و اجرای تدبیر لازم شانه خالی کرده است.

حالا وظیفه دارد با در نظر گرفتن شرایط و پیامدهای موضوع برای طرفین ، پیش از آنکه موضوع و مشکلی پیش اید که کاری از دست کسی بر نیاید و تاوان آن را مردم دهند ، پای به میان گذاشته و شرایط را با درایت مدیریت و رفع مشکل کند.

معصومه کمالوند -خبرنگار همدان ‌پیام

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location