سرخط خبرها

کارشناس شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی نهاوند احداث سردخانه آبزیان و کارخانجات فرآوری شیلاتی را نیاز مبرم بخش شیلات دانست.

مصطفی کزازی اظهار کرد: شهرستان نهاوند یکی از مراکز مهم آبزی‌پروری استان همدان است که برای جلوگیری از خسارت‌های طبیعی نیاز مبرمی به احداث سردخانه ویژه آبزیان و کارخانجات فرآوری محصولات شیلاتی دارد.

وی افزود: متأسفانه به دنبال طغیان اخیر رودخانه گاماسیاب که منبع عمده تغذیه آب مزارع شیلاتی شهرستان است بیش از ۶۵۰ تن ماهی که عمدتا قزل‌آلا بودند تلف شده و بیش از ۹۰ میلیارد تومان خسارت به فعالان این حوزه وارد شد.

کارشناس شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند افزود: متاسفانه در سیل اخیر به علت بیماری باکتریایی یرسینیوزیس و قارچی ساپرولگنیوزیس تلفات و خسارات همچنان ادامه‌دار است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه طی یک سال گذشته صادرات خوبی را به کشورهای همسایه به ویژه روسیه داشتیم برای رونق بیشتر این بخش و جلوگیری از کاهش خسارات غیر قابل پیش‌بینی نیازمند احداث سردخانه و کارخانجات فرآوری آبزیان در کنار کلینیک دامپزشکی آبزیان هستیم تا شاهد نگهداری بهینه آبزیان و محصولات شیلاتی با برند اختصاصی باشیم.

کزازی با بیان اینکه سرانه سردخانه تخصصی آبزیان و کارخانجات فرآوری محصولات شیلاتی در کشور ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم است افزود: متاسفانه این میزان در شهرستان نهاوند که قطب آبزی‌پروری استان همدان محسوب می‌شود با توجه به اینکه تنها یک کارخانه فرآوری آبزیان فعال دارد پایین تر از نرم کشوری است.

وی تصریح کرد: نیاز به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی برای احداث سردخانه تخصصی آبزیان و کارخانه فرآوری در بحث صادرات و دپوی ماهیان صید شده داریم. کزازی افزود: صنایع تبدیلی مدرن در پرورش ماهی ما را از خام فروشی بر حذر می‌دارد که در این بخش نیازمند تسهیلات ویژه هستیم تا ماهی خام به چرخه صادرات وارد نشده و در نتیجه ارزآوری بیشتری را ایجاد کند.

کارشناس امور شیلات و آبزیان نهاوند با بیان اینکه طی چند سال گذشته و به ویژه در سیل فروردین‌ماه خسارات زیادی به سرمایه‌گذاران این بخش وارد شد گفت: با توجه به خسارات ناشی از سیل و بیماری به آبزیان در سال‌های اخیر انتظار می‌رود اقداماتی چون اعطای تسهیلات کم‌بهره و بلاعوض، امهال وام و پرداخت خسارت توسط بیمه‌گر انجام شود تا وضعیت تولیدکنندگان ماهی را سروسامان گیرد.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location