سرخط خبرها

احتمال وجود پلنگ در کوهستان گرین

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان از مشاهده یک قلاده گربه وحشی و احتمال وجود پلنگ در مناطق طبیعی شهرستان نهاوند خبر داد.

مریم محمدی امروز در گفت و گو با خبرنگاران گفت: جامعه محلی روستای طائمه در منطقه حفاظت شده ملوسان نهاوند با مشاهده شکار پرندگان اهلی خود توسط یک گربه، اقدام به زنده‌گیری آن کرده و با توجه به ویژگی‌های فیزیکی گونه و تفاوت ظاهری آن با گربه‌های معمولی، با پاسگاه محیطبانی منطقه تماس گرفتند و موضوع را به اطلاع محیط‌بانان می رسانند.

وی با قدردانی از مردم این منطقه گفت: با حضور محیطبانان در محل، مشخص شد این گونه، گربه وحشی بوده که پیش از این نیز در استان دیده شده و پس از اقدامات کارشناسی و نمونه‌برداری بافت برای انجام مطالعات ژنتیکی، در زیستگاه طبیعی خود در منطقه حفاظت شده ملوسان رهاسازی شد.

محمدی افزود: با توجه به اینکه منطقه گرین نهاوند در جوار مناطق حفاظت شده استان لرستان قرار گرفته و در آن مناطق، گونه پلنگ نیز زیست می‌کند، احتمال وجود پلنگ به عنوان یکی دیگر از گربه‌سانان در منطقه شکارممنوع گرین وجود دارد و چند دهه قبل نیز در آن محل دیده شده است اما با توجه به اینکه پلنگ قابلیت استتار و اختفای بالایی داشته و منزوی است، چندین سال است شاهد ثبت گونه پلنگ در منطقه نهاوند نبوده ایم.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location