سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین ، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهاوند با توجه به رخدادهایی که در سنوات قبل برای تعدادی ازشهروندان هم استانی در ارتباط با حمله و تعرض گرگ به افراد، دامها و... صورت پذیرفته است و سبب وارد گردیدن خسارات جانی منتهی به فوت و از بین رفتن دامهای اهلی شهروندان گردیده است، نکات هشداری زیر را اعلام کرد:

1-کلیه شهروندان ساکن در روستاها و شهرهای شهرستان از آزار و اذیت، تحریک و تخریب زیستگاه و لانه گرگها و سایر وحوش خودداری نمایند.

2-دامداران نسبت به بیمه نمودن دامها و احشام خود، دیوارکشی مناسب و استفاده از حفاظ یا درب مناسب برای آغل یا محل نگهداری دامها اقدام لازم را به عمل آورند.

3-هنگام گسیل دامها به چراگاهها از سگهای قوی و مناسب گله و بکار گرفتن افراد مجرب و با تجربه  استفاده نمایند و از اعزام بچه های خرد سال و اشخاص کم توان خودداری گردد.

4-افراد سالخورده و خردسال بصورت تنهایی و بدون مراقبت در حاشیه روستاها و اراضی کشاورزی علی الخصوص در غروب و اوایل صبح از تردد خودداری نمایند.

5-دهیاران و شهرداران  روستاها   در راستای اصولی مدیریت پسماندها اقدام و شهروندان نیز از رها سازی زباله ها و لاشه دامها در پیرامون روستاها و شهرها خودداری و نسبت به دفن بهداشتی آنها اقدام نمایند.

6-کلیه شهروندان حامی محیط زیست و دوستداران تنوع زیستی، در صورت مشاهده شکارچیان که مبادرت به شکار غیر مجاز می نمایند و موجبات حمله و تعرض گونه گرگ را به افراد و دامها بدلیل حذف حلقه های واسطه ای طعمه گرگها مثل خرگوش و گراز و... فراهم می آورند به محیط زیست از طریق سامانه تلفنی 1540 اطلاع دهند.

7-کلیه شهروندان از گرفتن و نگهداری وحوش بخصوص توله گرگها و هیبرید و تلفیق آنها با سگها  برای تولید گرگاس (سگ گرگی)  امتناع ورزند، زیرا ابن گونه می تواند خسارات جبران ناپذیرای را وارد کند که گرگها کمتر قادرند.!!

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location