سرخط خبرها

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان گفت: شهرستان های نهاوند و رزن بر روی گسل زلزله و منطقه پرخطر و فعال زلزله قرار دارد بنابراین اقدامات پیشگیرانه و آموزشی در این شهرستان ها بسیار ضروری است.

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین ، علی سنجربگی با بیان اینکه شهرستان رزن به علت قرار داشتن بر روی گسل آوج و نهاوند نیز به علت قرار داشتن بر روی گسل لرستان در معرض تهدید زلزله هستند، گفت: همه ساله شاهد بروز زلزله های سه تا چهار ریشتری در این شهرستان ها هستیم همچنین زلزله های مخربی را دهه های گذشته در شهرستان رزن و نهاوند شاهد بودیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان ادامه داد: با توجه به زلزله خیز بودن این ۲ شهرستان باید اقداماتی برای قبل، حین و پس از بروز بحران در این مناطق پیش بینی شود تا از آمادگی لازم در زمان بروز بحران برخوردار باشیم.

سنجربگی گفت: یکی از اصول مدیریت بحران طبق تعاریف و پروتکل های استاندارد پیش بینی شده رعایت اصل پیشگیری به عنوان اصلی مهم و اجتناب ناپذیر اکوسیستم بشر است هر چند نمی توان از بروز سیل و زلزله جلوگیری کرد اما به طور حتم می توان دامنه تخریب را کاهش داد.

وی افزود: برای نمونه ساخت خانه در مسیل رودخانه ها اقدامی نادرست است و حین بروز سیل این خانه و ساکنان آنها دچار آسیب می شوند در حالیکه باید از ساخت خانه در مسیر رودخانه و حواشی آن جلوگیری شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان ادامه داد: برای پیشگیری از تخریب منازل مسکونی حین بروز زلزله نیز باید پیش از بروز بحران نسبت به مقاوم سازی منازل مسکونی در مناطق شهری و روستایی، رعایت آیین نامه صنعت ساختمان و بالا بردن تاب آوری خانه ها اقدام شود.

سنجربگی اضافه کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همدان با اجرای طرح هادی نسبت به مقاوم سازی مسکن روستایی اقدامات خوبی تاکنون انجام داده است هر چند باید این اقدامات تداوم داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه هایی نیز برای پس از بحران باید پیش بینی شود گفت: برای نمونه باید اماکنی برای اسکان اضطراری آسیب دیدگان از حوادث طبیعی در همه شهرستان ها به ویژه نهاوند و رزن پیش بینی شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر همدان پیشنهاد داد: شهرداری حین احداث پارک و بوستان ها پیوست اسکان اضطراری را نیز برای آنها لحاظ کنند تا در روزهای تعطیل شهروندان از این محل ها به عنوان کمپینگ و در شرایط بحرانی برای اسکان اضطراری بهره گیرند.

سنجربگی اضافه کرد: در محل های پیش بینی شده برای اسکان اضطراری باید سرویس بهداشتی، زیر ساخت انتقال فاضلاب، آب، برق، گاز و مخابرات پیش بینی شود.

وی بیان کرد: طبق قانون و استانداردها باید اقلام اضطراری و مورد نیاز دست کم ۲ درصد جمعیت استان در انبارهای جمعیت هلال احمر ذخیره شود تا در صورت بروز بحران بتوان پاسخگوی نیاز حادثه دیدگان بود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر همدان ادامه داد: هر چند در این باره اقداماتی صورت گرفته با این وجود از فرمانداری نهاوند درخواست پیش بینی مکانی برای ذخیره سازی اقلام اساسی و اضطراری مردم شده است.

سنجربگی آموزش و آگاه‌سازی مردم را از مولفه های مهم و اثرگذار در کاهش تلفات ناشی از سوانح طبیعی دانست و گفت: باید مکان های امن پناهگیری را آموزش داد هر چند در این راستا جمعیت هلال احمر با همکاری آموزش و پرورش و دیگر نهادها همه ساله مانور ایمنی در برابر زلزله را برگزار می کند.

وی یکی از اقدامات مورد نیاز پیش از بحران را تخلیه و خروج اضطراری دانست و افزود: بسیاری از مرگ و میرها حین خروج از محل حادثه رخ می دهد برای نمونه در حادثه مسجد ارگ تهران بسیاری از افراد به علت قرار گرفتن زیر دست و پا جان باختند.

وی تاکید کرد: در ساخت ساختمان و بناهای عمومی باید درهای خروج به بیرون باز شود چرا که حین بروز حادثه افراد به علت عجله برای خروج، به در فشار آورده در حالیکه این کار آنها موجب مسدود شدن مسیر خروج می شود.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location