سرخط خبرها

مدیر امور آب منطقه نهاوند گفت: طی یک سال گذشته ۲۱ حلقه چاه غیر مجاز در نهاوند پر شده که میزان برداشت آنها ۷۰۰ هزار متر مکعب بوده است.

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین ، اکبر دهقانی اظهار کرد: در راستای برنامه حفاظت از منابع آب‌های زیرزمینی شهرستان نهاوند طی یک ماه گذشته ۱۲ چاه خارج از پوشش چاه یا دیم توسط کارشناسان شناسایی شدند که تخلف هشت مورد آنها تائید شد که به دادگاه معرفی شدند.

وی گفت: بهره‌برداران این چاه‌ها آب استخراجی را برای کشت دیم استفاده کردند که برخلاف مجوز بهره‌برداری آنها بوده بنابراین طبق قانون کار آنها تخلف و برداشت بی‌رویه از منابع آب محسوب می‌شود.

مدیر امور آب منطقه نهاوند به اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از ادامه کار این بهره‌برداران پرداخت و افزود: از هشت مورد دو مورد از چاه‌ها پلمب شده و از آنها تعهد محضری مبنی بر عدم استفاده غیر مجاز گرفته شده و مابقی نیز تحت اقدام هستند که در صورت عدم مراجعه برق آنها قطع خواهد شد.

وی با اشاره به دیگر اقدامات‌ صورت گرفته در برخورد با چاه‌های غیر مجاز گفت: طی یک سال گذشته مطابق با قانون ۲۱ حلقه چاه غیر مجاز در نهاوند پر شده که میزان برداشت آنها ۷۰۰ هزار متر مکعب بوده است.

دهقانی افزود: امسال سه چاه غیر مجاز پر شده و شناسایی سایر چاه‌های غیر مجاز توسط کارشناسان در دست اقدام است که جلوگیری از فعالیت آنها نیازمند همکاری مسئولان ذیربط است.

وی با بیان اینکه نصب کنتورهای هوشمند از راهکارهای ساماندهی و نظارت بر مصرف آب است افزود: از مجموع یک‌هزار و ۲۰۰ چاه شهرستان تاکنون برای ۶۰۰ چاه کنتور هوشمند نصب شده که ۹۹ مورد آنها مربوط به سال گذشته و ۲۲ مورد مربوط به امسال است.

مدیر امور منابع آب نهاوند گفت: برخی از مالکان چاه‌ها متاسفانه اقدام به دستکاری کنتورهای هوشمند با هدف اضافه برداشت می‌کنند که طبق قانون این عمل موجب ابطال پروانه آنها خواهد شد که در این زمینه مواردی شناسایی و با آنها برخورد شده است.

وی در خصوص آخرین آمار بارش‌ها گفت: در سال زراعی جاری ۴۴۹ میلیمتر بارش دریافت کردیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۲ درصد افزایش داشته اما در مقایسه با میانگین بلندمدت که ۴۹۰ میلیمتر است ۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location