سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین ، حاج صفی اله خرم آبادی رئیس شورای شهر نهاوند در مراسم افتتاحیه بوستان مشاهیر اظهار داشت:حفظ و مرمت "قبر آقا" به عنوان یک مرکز فرهنگی و تبدیل آن از یک فضای رها شده به یک فرصت طراحی شده با محوریت فرهنگی مدنظر بوده است.

وی تصریح کرد: شهر نهاوند با توجه به داشته های خاص و زیر ساخت های مورد توجه، شایسته خدمات با کیفیت و توسعه شهری است که از ابتدای شروع به کار دوره ششم شورا و شهردار محترم مبنا و اولویت برنامه ها در مدیریت شهری بوده است.

خرم آبادی بیان کرد: با وجود تاریخ و قدمت نهاوند و همچنین لزوم حفظ و معرفی بزرگان این شهرستان، ایجاد بوستان مشاهیر در یک شهر ضرورت و نیاز مهم در این حوزه و از جمله مطالبات مهم مردم و شهروندان علاقمند به تاریخ و ریشه این کهن شهر محسوب می گردد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: شهرداری و شورای اسلامی شهر نهاوند با نهایت احترام و حفظ موقعیت و جایگاه داشته ها و در گذشته هائی که در این محدوده آرمیده اند و با توجه به برنامه ریزی ها و طراحی های انجام شده، اقدام به ایجاد بوستان مشاهیر نموده است، تا نسل های آینده ودر کنار آن گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند، بدانند این شهرستان مردان بزرگ و چهره های شاخصی داشته است،که شایسته احترام بوده اند و معرفی و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنها هم بر ما هم واجب است.

خرم آبادی یادآور شد: با توجه به مطالبه همسایگان و درخواست اهالی و بازماندگان این عزیزان برای ساماندهی محدوده قبرآقا و البته دستور مقام قضایی، شهرداری با اقدام به خاکریزی و با حفظ حرمت قبور در این محدوده و البته تعهد نسبت به حفظ این حرمت و اطمینان خاطر به خانواده های آنها که به هیچ قبری آسیب وارد نخواهد شد، اقدام به ایجاد این بوستان و ساماندهی قبرآقا نموده است.

وی اضافه کرد: بخش دیگری از اجرای پروژه مشاهیر نهاوند شامل نصب سردیس بزرگان و شخصیتهای بزرگ شهر خواهد بود که بوسیله هنرمندان مطرح کشور در این حوزه انجام خواهد شد.

خرم آبادی گفت: تمایل و افزایش انگیزه شهروندان محترم نسبت به شناخت این افراد و ضرورت این شناخت ها از جمله اهداف اجرای این پروژه بوده است.

وی با بیان اینکه مردم باید آگاهی بصری بیشتری در رابطه با زندگی این هنرمندان و بزرگان داشته باشند افزود: در روزگارانی دور یا در دوران معاصر افرادی با ویژگی های شاخص و دستاوردهای خاص در این شهر زندگی کرده اند از همه همشهریان عزیز درخواست میکنیم که با روش زندگی و تجربیات و خصوصیات این بزرگان آشنا شوند که این خود به تنهایی از جاذبه های این بوستان است، و با ایجاد سردیس یا تندیسهای این افراد زمینه معرفی آنها فراهم میگردد.

رئیس شورای شهر نهاوند در رابطه با ایجاد طرح این بوستان اشاره کرد و گفت:  طراحی ساماندهی قبرآقا(مقبره آیت الله میرزا آقا حجت نهاوندی) با هدف حفظ آثار با ارزش و ایجاد زیبائی بصری در دوره چهارم شورا و توسط جناب آقای یوسفیان شهردار وقت نهاوند در سال ۱۳۹۶ اقدام شد و این ساماندهی با هدف ایجاد باغ موزه در این مکان فاز اول آن شامل دیوارکشی، محوطه و کف سازی این آرامستان قدیمی انجام شد ولی ادامه اجرای طرح در این آرامستان به دلیل تامین نشدن اعتبارات مورد نیاز به فراموشی سپرده شد.، این آرامستان قدیمی که محل آرامگاه میرزا آقا حجت نهاوندی معروف به آقا از مجتهدین قرن چهاردم هجری قمری است که در سال ۱۳۲۵ در گذشته است، ایشان علاوه بر مراتب عالی مرجعیت از جمله عارفان وارسته عصر خود بود بصورتی که هنوز سالخوردگان و معتمدین شهر از کرامات ایشان یاد می کنند.

وی در خاتمه گفت: همچین در این آرامستان محل دفن پیکر چهار شهید مطهر و بزرگوار است که در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی به شهادت رسیده اند. 

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location