سرخط خبرها

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نهاوند از وجود ۲۵۳ گونه جانوری و ۱۵۲ گونه گیاهی در منطقه حفاظت‌شده ملوسان نهاوند خبر داد.

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین ، عزیز قیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: منطقه حفاظت‌شده ملوسان نهاوند در ۲۴ کیلومتری شمال شرقی شهر نهاوند قرار دارد و بیش از ۱۰ هزار هکتار مساحت دارد.

وی اظهار داشت: این منطقه از سال ۱۳۷۳ به‌عنوان منطقه تیراندازی و شکارممنوع معرفی‌شده است و پس از ۱۶ سال در سال ۱۳۸۹ به منطقه حفاظت‌شده ارتقا سطح یافته است.

قیاسی افزود: در این منطقه که دارای اقلیم بسیار مناسبی است گونه‌های مختلفی از جانوران وحشی و گیاهان وجود دارد که در غنای تنوع زیستی آن نقش مهمی ایفا می‌کنند.

وی ادامه داد: پوشش گیاهی منطقه دربرگیرنده ۱۵۲ گونه گیاهی اعم از ۱۳۸ گونه علفی، ۳ گونه درختی، ۹ گونه درختچه‌ای و ۱۲ گونه بوته‌ای است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نهاوند با اشاره به گونه‌های جانوری منطقه ملوسان گفت: ضمناً در این منطقه ۲۵۳ گونه جانوری که شامل ۵ رده جانوری اعم از ۳۴ گونه پستاندار، ۱۶۴ گونه پرنده، ۳۴ گونه خزنده، ۴ گونه دوزیست و ۱۷ گونه ماهی زیست می‌کنند.

وی بیان داشت: از پرندگان این منطقه نیز می‌توان به انواع عقاب‌ها مثل دو برادر، تالابی، شاهی، سارگپه، پیغو و سایر پرندگان شکاری ازجمله دلیجه، قرقی، بحری، بالابان و ...اشاره کرد.

قیاسی عنوان کرد: با توجه به اینکه در منطقه مزبور ۳۴ گونه پستاندار مثل گرگ، کفتار، خرگوش، خفاش نعل اسبی، روباه و شغال و ... وجود دارد ولی شاخص‌ترین گونه حفاظت‌شده منطقه قوچ و میش است.

وی با اشاره به اهمیت وجود قوچ و میش در این منطقه گفت: جمعیت مورد مشاهده در منطقه مزبور روزانه توسط مأموران اجرایی و گارد محیط‌زیست که همانا محیط‌بانان می‌باشند شمارش و در دفتر شرح وقایع ثبت می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نهاوند افزود: همچنین به‌طور رسمی و تخصصی در هرسال حداقل دو بار در بهار و زمستان وحوش شاخص منطقه مورد سرشماری قرار می‌گیرند تا در ارتباط با برنامه‌ریزی‌های موردنظر لحاظ شوند.

وی اظهار داشت: در سال گذشته حسب سرشماری به‌عمل‌آمده ۳۰ درصد افزایش گونه قوچ و میش را در منطقه داشته‌ایم که این اتفاق به‌رغم خشک‌سالی‌های دوساله اخیر بوده است و از سویی این اتفاق بیانگر حفاظت شبانه‌روزی خوب محیط‌بانان خدوم و جان‌نثار منطقه است.

قیاسی بیان کرد: این افزایش جمعیت وحوش همچنین نشانگر فهم و بینش بالای شهروندان دوستدار تنوع زیستی و خصوصاً ساکنان روستاهای پیرامون منطقه است.

وی در پایان گفت: از کلیه شهروندان فهیم و دوستدار محیط‌زیست، اهالی طبیعت دوست و حامی وحوش روستاهای داخل و حاشیه منطقه و تمامی مردم عزیز تقاضا داریم که در حفظ حیات‌وحش محیط‌زیست را مساعدت و یاری رسانند زیرا آنچه که هست متعلق به خود این مردمان فرهیخته است و بیاییم همه باهم در حفظ و حراست از محیط‌زیست شهر و منطقه و کشورمان کوشا باشیم.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location