سرخط خبرها

با توجه به کاهش سطح آب‌های زیرزمینی نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های عمیق توسط کشاورزان نهاوندی ضرورت دارد.

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین ، چند سالی است که منابع آب به‌شدت کاهش‌یافته که این امر لزوم مدیریت مصرف آب را برای همگان گوشزد می‌کند.

شهرستان به‌عنوان پرآب‌ترین شهر استان همدان این سال‌ها با توجه به کاهش نزولات آسمانی با خشک‌سالی در برخی مناطق روبرو است.

باوجود داشتن رودخانه پرآب و دائمی گاماسیاب و سراب‌های پرآب گیان و فارسبان ولی به دلیل کاهش بارندگی‌ها در چندین روستای شهرستان به‌خصوص در فصل تابستان مشکل آب آشامیدنی و کشاورزی ایجاد می‌شود.

در برخی روستاها هم تنش‌های آبی مقطعی باعث بروز مشکلاتی برای مردم شده است که لزوم مدیریت مصرف آب را برای همگان نشان می‌دهد.

اضافه برداشت و برداشت بی‌رویه از آب چاه‌های عمیق شهرستان یکی از علت‌های اصلی وجود مشکلات کم‌آبی در نهاوند است که باید برای حل آن چاره‌ای اندیشیده شود.

در کنار مدیریت مصرف و صرفه‌جویی، جلوگیری از هدر رفت آب با استفاده از نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های آب کشاورزی می‌تواند تا حدی مشکلات کم‌آبی شهرستان را مرتفع کند.

علی فلک الدین مدیر منابع آب شهرستان نهاوند در این خصوص در گفتگو با خبرنگار ما گفت: تمام کشاورزان و بهره‌برداران چاه‌های کشاورزی، شرب و صنعتی شهرستان نهاوند با توجه به مصوبه شورای حفاظت منابع آب و کارگروه سازگاری با کم‌آبی استان، باید نسبت به نصب کنتور هوشمند بر روی همه چاه‌های خود اقدام کنند.

وی اظهار داشت: بر این اساس همه مالکین چاه‌های مذکور لازم است در اسرع وقت برای نصب کنتور هوشمند و کالیبراسیون کنتور به مدیریت منابع آب شهرستان نهاوند مراجعه کنند.

فلک الدین افزود: در غیر این صورت برق چاه قطع و هرگونه خسارات احتمالی و هزینه‌های جانبی به عهده شخص متخلف خواهد بود.

مدیر منابع آب شهرستان نهاوند گفت: بر اساس قانون توزیع عادلانه آب، بهره‌برداران باید هزینه نصب کنتور روی چاه‌های خود را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: اما به‌منظور تسهیل روند نصب کنتور و کمک به بهره‌برداران، شرکت آب منطقه‌ای همدان به بهره‌برداران تسهیلات قرض‌الحسنه با بهره ۴ درصد برای نصب کنتور چاه آب کشاورزی پرداخت می‌کند.

امیدواریم مالکان و بهره‌برداران چاه‌های عمیق در نهاوند برای کمک به آیندگان و مدیریت مصرف آب نسبت به نصب کنتورهای هوشمند اقدام کنند.

همچنین لازم است دستگاه‌های مربوطه با نظارت دقیق و بدون مماشات، نسبت به انجام این مهم اقدام کنند تا زمینه‌ساز اجرای بهتر این طرح شود.

مدیریت منابع آب نهاوند نیز ضرورت دارد با سرعت و شدت با متخلفان احتمالی برخورد لازم را داشته باشد.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location