سرخط خبرها

نماینده نهاوند در مجلس گفت: وابستگی بودجه به نفت کاهش پیدا کرده و اقتصاد کشور را باید با سامانه مودیان مالیاتی به سمت حصول درآمد‌های پایدار مالیاتی سوق دهیم.

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین ، علیرضا شهبازی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی  درباره میزان وابستگی بودجه به درآمد‌های نفتی گفت: نسبت به گذشته میزان وابستگی بودجه به درآمد‌های نفتی بسیار کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: بیش از دو دهه است که در کشور ما شعار عدم وابستگی بودجه به نفت و رهایی از اقتصاد رانتی مطرح شده و در این راستا اقداماتی هرچند کوچک صورت گرفته است و هم‌اکنون وابستگی بودجه به نفت کاهش پیدا کرده و اقتصاد کشور را باید با سامانه مودیان مالیاتی به سمت حصول درآمد‌های پایدار مالیاتی سوق دهیم.

شهبازی اضافه کرد: امسال در جریان ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس به این مسئله اشاره شد، اما توقع و انتظاری که در راستای رهنمود‌های مقام معظم رهبری وجود دارد تاکنون محقق نشده است به همین دلیل ما همچنان در تلاش برای عدم وابستگی بودجه به درآمد‌های نفتی هستیم.

نماینده مردم نهاوند در مجلس بیان کرد: به‌دنبال افزایش مالیات از مردم به‌خصوص اقشار محروم و ضعیف نیستیم بلکه بیشتر به‌دنبال جلوگیری از فرار‌های مالیاتی در کشور هستیم.

وی اظهار کرد: این هدف‌گذاری که برای وصول درآمد‌های مالیاتی بیشتر انجام شده برای این است که دولت به این وسیله خود را اداره کند، چون در راستای شناسایی دانه‌درشت‌ها و مشاغلی که با وجود درآمد‌های بالا هیچ‌گونه مالیاتی نمی‌پردازند تاکنون موفق به شناسایی آن‌ها در سیستم مالیاتی نشده‌ایم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: با شناسایی فرار‌های مالیاتی می‌توانیم درآمد‌های دولت را افزایش دهیم البته با استفاده از سامانه مودیان مالیاتی و پایانه‌های فروشگاهی این شفافیت به میزان زیادی ایجاد شده است.

وی افزود: امیدواریم در سال‌های آینده میزان وابستگی بودجه به نفت از این کمتر شود و بتوانیم به منویات مقام معظم رهبری جامه عمل بپوشانیم. شهبازی بیان کرد: سهم مالیات در بودجه از ۵۰ درصد بیشتر است.

کمیسیون تلفیق و کمیسیون اقتصادی قطعا روی مسئله درآمد‌های پایدار مالیاتی بیشتر تاکید خواهند کرد، چون مجلس بر این اعتقاد است که ما باید تلاش کنیم تا همانند کشور‌های توسعه یافته از اقتصاد رانتی فاصله و به سمت اقتصاد مبتنی بر درآمد‌های پایدار مالیاتی برویم.

نماینده مردم نهاوند در مجلس بیان کرد: ما باید درآمد‌های مالیاتی را در کشور بیشتر کنیم که لازمه این کار شناسایی فرار‌های مالیاتی است.

وی گفت: با سامانه مودیان مالیاتی و پایانه‌های فروشگاهی به میزان زیادی از سوءاستفاده برخی مشاغل جلوگیری کرده‌ایم و جلوی فرار‌های مالیاتی آن‌ها را گرفته‌ایم.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location