سرخط خبرها

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نهاوند گفت: آش کشکک نهاوند به‌عنوان یک اثر معنوی ثبت آثار ناملموس ملی کشور می‌شود.

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین ، محمد احمدی اظهار کرد: آش کشکک یکی از غذاهای سنتی خوشمزه خاص مردم نهاوند است که پخت آن نیز درحال حاضر رایج بوده؛ اگرچه در گذشته رونق آن بیشتر از حال حاضر بود.

وی افزود: مواد تشکیل‌دهنده این غذای خوشمزه و مقوی نهاوند که در زمستان‌های سرد درست می‌شود شامل لوبیای قرمز، بلغور گندم که به زبان محلی (پلته) گفته می‌شد، شیره انگور یا عسل، شکر‌ با دارچین و روغن حیوانی است که در گذشته اغلب با دیگ زودپز و روی آتش کرسی درست می‌شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نهاوند گفت: برای ثبت این اثر ناملموس مستندات لازم تهیه و به مراجع بالاتر ارسال شده که کار ثبت آن در فهرست آثار ملی در اوایل سال جاری عملی خواهد شد.

وی افزود: به‌منظور ثبت غذاهای خاص در نهاوند تاکنون چند غذای دیگر ازجمله آش ورکواز و آش بادمجان به همراه چند اثر ناملموس فرهنگی دیگر مانند کلوا، خمیر صنل، مهارت قالی عشوند و گویش نهاوندی در فهرست آثار ملی ناملموس ثبت شده است.

احمدی افزود: تاکنون مجموعاً 115 اثر تاریخی و طبیعی شهرستان نهاوند در فهرست میراث فرهنگی و آثار ملی کشور به ثبت رسیده که هفت اثر آن مانند سراب‌های طبیعی بوده و 108 اثر دیگر شامل پُل‌ها، خانه‌ها، تپه‌ها و سایر اماکن فرهنگی جزء آثار تاریخی است.

نهاوند ازجمله شهرهای تاریخی است که طبق کاوش‌های به‌عمل‌آمده و کشف آثار باستانی قدمت آن به پنج هزار سال قبل از میلاد می‌رسد. همچنین آثاری از دوران حکومت ماد و سلوکیه در این شهرستان کشف شده است.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location