سرخط خبرها

مفاخر ومشاهیر نهاوندی شماره (13)

متخصص آلودگی هوا و تغییر اقلیم ، نخبه علمی (دکتر محمودرضا مومنی)

به قلم امیر سیف (محقق و نهاوند پژوه)

photo 2024 04 13 11 36 21

دکتر محمودرضا مومنی متولد سال ۱۳۶۲ هجری شمسی درشهرستان نهاوند، محله ی فرمانداری و تربیت یافته در خانواده ای فرهنگی است، پدرش خدامراد مؤمنی (بازنشسته آموزش وپرورش) و مادرش سرکارخانم فاطمه جعفری نیز( بازنشسته آموزش وپرورش) است، ایشان از جانب مادری، نوه ی دختری مرحوم حبیب جعفری معروف به (حبیب برقی) پیشکسوت و پدر برق نهاوند می باشد.

تحصیلات دوره ابتدایی را در دبستان مدرس، راهنمایی را در غیرانتفاعی ادیب ومتوسطه را در دبیرستان های نمونه مردمی شهید قدوسی و غیرانتفاعی رازی و پیش دانشگاهی دهخدا به پایان رساند.

سوابق آموزشی عالی مشارالیه طی ادوار مختلف :

۱- مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته عمران - عمران را در سال ۱۳۸۱ هجری شمسی از دانشگاه صنعتی اصفهان اخذ ، وبه مدت یک سال جذب بازار کار می گردد.

۲- دوره مقطع کارشناسی ارشد در رشته عمران - محیط زیست را درسال ۱۳۹۰ هجری شمسی از دانشگاه فنی تهران اخذ نمود وجزء اولین دانشجویان فارغ التحصیل در رشته مدل سازی عددی آلودگی هوا درکشور می باشد، پس از فارغ‌التحصیلی کارشناسی ارشد، در پژوهشگاه خودرو، سوخت، و محیط‌زیست دانشگاه تهران و پژوهشگاه صنعت نفت مشغول به‌کار می شود، در سال ۱۳۹۶ هجری شمسی موفق به اخذ بورس تحصیلی کامل از دانشگاه پلمن شهر واشنگتن سی تی امریکا می شود.

۳- پست دکترای خود را در رشته علوم جوی را از دانشگاه هیوستون کسب می نماید. (رساله) دکترای خود را با موضوعات مطروحه ذیل به دفاع از آن به اتمام می رساند:

الف : توسعه یک چهارچوب همسان سازی وادغام داده ها مبتنی بر پایتون( pyDAF )

ب: تمرکز بر رویکرد تغییرات چهاربعدی(4D- Var) مشارالیه به استثناء اخذ پست دکترای خود ، موفق به اخذ دو مدرک کارشناسی ارشد دیگر در آمریکا می گردد؛ یکی در رشته علوم مهندسی از دانشگاه ایالتی واشنگتن و دیگری در رشته مهندسی محیط‌زیست از دانشگاه درکسل فیلادلفیا می باشد، از نامبرده تا کنون بیش از ۴۰ مقاله در سمینار وژورنال های علمی وتخصصی معتبر داخلی وخارجی به چاپ رسیده است، ضمن اینکه استاد مشاور در چندین پایان نامه در مقاطع مختلف دانشجویی می باشد.

مرتبه علمی دکتر محمود رضا مومنی در آمریکا این نخبه نهاوندی قبل از عزیمت به آمریکا در دانشگاه تهران یکی از اعضای اصلی توسعه اولین سامانه آلودگی هوا وهمچنین پیشگام چندین پروژه در زمینه آلودگی هوابوده است و هم‌اکنون در آمریکا بعنوان محقق ارشد دانشگاه هیوستون مشغول به تدریس میباشد و همچنین مدیر پروژه‌هایی برای سازمان فضایی ( ناسا) دپارتمان انرژی - آژانس حفاظت از محیط‌زیست آمریکا مشارکت دارد.

در خاتمه خواسته و مطالبه ملت ایران از دولتمردان و بنیاد ملی نخبگان کشورمان این است که با فراهم نمودن شرایط لازم برای بازگشت این سرمایه های علمی واستعدادهای برترجوان، در جایگاه واقعی خودشان درداخل کشورمان، به منظور بهره جستن از توانایی های علمی این نخبگان در راستای رشد و شکوفایی واعتلای‌ هرچه بیشتر ایران همواره سربلنداقدامات عملی لازم صورت پذیرد، تا دیگر هرگز شاهد مهاجرت این سرمایه های علمی عزیزمان نباشیم.

در نهایت برای این فرزند نهاوند نخبه دغدغه مند که هم اینک نیز دارای ارتباط کاری با دانشگاه ها ومراکز علمی داخلی کشور می باشد، آرزوی موفقیت روز افزون را خواستاریم.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location