سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین  ، توکل آبشناس مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند در گفتگو با اصحاب رسانه شهرستان اظهار داشت: اکثریت جمعیت نهاوند کشاورز هستند و ظرفیت آب و هوایی شهرستان هم میطلبد که به این سو گرایش پیداکنند.

مدیر جهاد کشاورزی گفت: تولید حداکثری با توجه به تغییر کاربری اراضی کشاورزی و منابع آبی مورد نظر است که از حداقل داشته بیشترین تولید را در حوزه کشاورزی و دامی داشته باشیم.

وی افزود : تولید با ثبات و یکنواخت باشد در کنار آن به صادرات هم توجه ویژه داشته باشیم و از خام‌ فروشی جلوگیری شود، در نهایت زنجیره ی عرضه تولید خوبی خواهیم داشت .

وی در ادامه سخنان خود گذری به شعار سال زد و بیان داشت: شعار سال محقق نخواهد شد مگر اینکه با سرمایه و دانش کاربرد پیدا کندو باید کشاورزی ما دانش بنیان شود و در این راه به کمک اصحاب رسانه نیاز داریم.

آبشناس تاکید کرد: با توجه به اینکه امسال ۵۰ هزار هکتار سطح زیر کشت گشنیز است ازتلاش برای سطح جهانی آن با توجه به اینکه باید از خام فروشی آن جلوگیری شود،خبرداد.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند همچنین از در حال سند دار کردن اراضی کشاورزی خبرداد و گفت؛ و مشکل ارائه خدمات به اراضی مشاع ،خورد شده و یا ... رفع می شود.

وی افزود: همچنین تغییر کاربری های غیرمجاز در باغات و اراضی است از مردم می خواهیم برای ساخت خانه باغی به جهاد مراجعه کنند که ضوابط به آن ها اعلام شود، در همین باره کانکس و... هم تحویل می دهیم. وی تصریح کرد : در حال حاضر ۱۵۹ حکم تخریب از سال۸۵ موجود است که معوقه و از سال ۱۴۰۲ تنها ۲۷مورد انجام شده است.

آبشناس در ادامه با اشاره به اینکه سیستم کشاورزی باید به سمت کم آب بر بودن برود ، بیان داشت: سیستم کشاورزی پر آب بر شهرستان باید به سمت سیستم کم آب بر برود، همچنین اصلاح الگوی کشت توسط وزارت جهاد کشاورزی که یک برنامه مدونی است و با آب کم محصول بهتری تولید می شود و باید از کاشت های اضافه خودداری شود .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند اظهار داشت: در حال حاضر شهرستان نهاوند با ۸۴۶ هکتار آبیاری تحت فشار اولین شهرستانی است کا این اقدام را انجام داده است.

وی افزود : ۳۴ میلیارد تومان در بخش آب و خاک استفاده شده که توانسته‌ایم بخشی از هدر رفت آب را جبران کنیم. وی تصریح کرد : در خصوص کشت کم آب بر کلزا ۶۲۴ هکتار از مراتع نهاوند زیر کشت این محصول است .

آبشناس گفت: در بحث تامین گوشت هم تا کنون ۱میلیون جوجه ریزی شده و تا ۴میلیون قطعه و تولید و ۱۰هزارتن گوشت مرغ خواهیم داشت که در تامین کالاهای اساسی خودکفا شده ایم.

وی از متقاضیان در بحث طرح طرح مولد سازی روستاها هم خواست، با احیای دامداری ،گلخانه های کوچک مقیاس زیر۳۰۰ متر مربع،صنایع عرق گیری،اسانس گیری و... بازارچه های محلی در روستاها در حوزه تولیدات لبنی از حمایت ها و تسهیلات موجود بهره مند شوند.

وی بیان داشت: نهاوند یک شهر غیر ساحلی است که با وجود سراب های خروشان در پرورش ماهی ۹۰ درصد تولید داشته است.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند در خاتمه از افتتاح ۱۰ پروژه با ۴۱۴ میلیارد ریال سرمایه گذاری در هفته جهاد کشاورزی در نهاوند خبر داد و گفت : ۱۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۴۱۴ میلیارد ریال سرمایه گذاری در هفته جهاد کشاورزی در نهاوند افتتاح و به بهره برداری می رسند که این طرح ها ۸۱ نفر اشتغال‌زایی مستقیم و ۲۱۱ مورد هم غیرمستقیم دارند.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location