سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند به نقل از تسنیم محسن جانجان، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند اظهار داشت: این  45 اثرتاریخی در سه بخش زرین دشت، خزل و گیان شناسایی شده و شامل تپه‌ها و محوطه‌های باستانی است.

وی تصریح کرد: در مرحله نخست، این آثار شناسایی سپس برای ثبت ملی آن‌ها اقدام و در مرحله آخر طرح حفاظت از این میراث ارزشمند اجرا می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند افزود: در این کار تحقیقاتی 800 کیلومتر از نیمه غربی شهرستان نهاوند توسط گروه باستان شناسی پیمایش شده و به طور یقین می‌توان گفت که هیچ اثر تاریخی شناخته نشده‌ای در این مساحت جا نمانده است.

جانجان عنوان کرد: این کار تحقیقاتی که دو ماه طول کشید و گروهی از دانش آموختگان مقطع دکترای دانشگاه بوعلی سینا باستان شناسان نهاوندی را یاری کردند.

وی اظهار داشت: شمار آثار تاریخی نهاوند به 250 اثر می‌رسد که از این تعداد 100 اثر در فهرست ملی ثبت شده است.

عملیات نرده‌گذاری اطراف تپه باستانی گیان آغاز شده است

جانجان با اشاره به تپه باستانی گیان، گفت: عملیات نصب نرده و برداشتن دیوارهای تپه باستانی گیان نهاوند با اعتبار 100 میلیون تومان آغازشده است.

وی اظهار داشت: تپه باستانی گیان نهاوند با قدمتی چند هزار ساله ازجمله مناطق پربازدید و دیدنی شهرستان نهاوند است که در حدود دو کیلومتری شهر گیان قرار دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند تاکید کرد: این اثر باستانی با توجه به درخواست گردشگران و مردم و با توجه به این‌که دور آن دیوار کشیده شده است نمای جالبی نداشت.

جانجان تصریح کرد: با توجه به اینکه این بنای تاریخی نمای زیبایی برای گردشگران و مردم نداشت، عملیات برداشتن دیوار و نصب نرده در دستور کار قرار گرفت

وی افزود: این طرح با اعتبار 100 میلیون تومان شروع شد و تاکنون بیش از 150 متر نرده‌گذاری انجام ‌شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند عنوان کرد: ابتدا قسمتی که در معرض دید مردم قرار دارد و روبه خیابان است نرده‌گذاری می‌شود و در مراحل بعدی همه دیوارها به ترتیب برداشته می‌شود.

جانجان گفت: برداشتن دیوارها و نصب نرده مستلزم اختصاص اعتبار برای این طرح است که امیدورایم با پیگیری‌های مسئولان این اعتبار اختصاص یابد.

وی در مورد آخرین اقدامات بعد از سفر معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به سراب گیان، گفت: در سفر آقای مونسان به سراب گیان نهاوند این منطقه به ‌عنوان پایلوت اکوکمپ در کشور معرفی شد که اتفاق بزرگی است.

وی با بیان این‌که هنوز اعتبارات این بخش توزیع نشده است، افزود: با پیگیری‌های نماینده محترم شهرستان در مجلس و قول‌هایی که آقای مونسان به نماینده نهاوند داده است. با اختصاص اعتبار مربوط به این طرح اقدامات و فعالیت‌ها را شروع می‌کنیم.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location