سرخط خبرها

: رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان نهاوند:

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان نهاوند در گفتگو با خبرنگار فریاد نهاوند در خصوص فرش نهاوند و برگزاری جشنواره فرش دستبافت نهاوند گفت : شهرستان نهاوند با سابقه تاریخی و با فرهنگ عمیقی که دارد ، یکی از پایگاههای تولید فرش دستباف در کشور است .

بیژن ترابیان با اشاره به اینکه در شهرستان نهاوند ۳ برند معروف داریم که دارای ثبت جهانی هستند و این ثبت جهانی مربوط به سالهای پیش است و باید اقداماتی را انجام بدهیم که این سه برند ثبت ملی هم داشته باشند ، گفت : طرح و نقشه معروف نهاوند فرش گل حیدر و لچکی که از طرحهای معروفی هستند و بافندگان ما این دو طرح را برای کارهایشان انتخاب می‌کنند .

وی افزود : این صنعت که من از آن به عنوان هنر صنعت یاد می کنم نیاز به حمایت شهروندان و خریداران دارد ،  هرچند که امروز خریداران تابلو فرش در سراسر کشور برای خرید به نهاوند می آیند ولی باز هم لازم است که با تبلیغات گسترده‌ای که در این عرصه انجام می شود ، به بازاریابی و فروش به این بافندگان کمک کنیم .

 رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان نهاوند اظهار داشت : وقتی پیشینه فرش نهاوند را بررسی می کنیم ، انگار ورقه هایی از تاریخ را که توسط بافنده های ما رقم زده شده اند ، را مطالعه می‌کنیم . فرش هایی که با سر انگشت تدبیر و هنر بافندگان شهرستان نهاوند در سالهای پیش در عشوند و سایر طرح‌ها بافته شده است ، امروز یکی از سرمایه های ملی کشور محسوب می شوند .

ترابیان با اشاره به اینکه ، توجه به امر صادرات در تولید فرش یکی از راهکارهای مهم حمایت از این طرح است گفت : در مجلس شورای اسلامی فراکسیونی برای حمایت از فرش دستبافت تشکیل شده و راهکارهای مناسبی برای صادرات پیشنهاد شده است ، که از جمله این راهکارها می توانیم به صفر شدن ضریب مالیاتی صادرات فرش اشاره کنیم که کمک بزرگی به بافندگان ما در کشور و در امر صادرات به کشورهای اروپایی انجام شده و در سال‌های اخیر کارهای کارشناسی بسیار زیادی در این هنر- صنعت صورت گرفته است .

وی تصریح کرد : طرح هایی که امروز خواهان آن هستند در قالب نقشه ها و کارهای بافت به بافندگان و به پشتیبانان ارسال می‌شود پس از بررسی ها و پس از ایجاد زیرساخت های لازم برای بافت و صادرات و توسعه این صنعت بافنده های ما اقدام به بافت فرش و فروش آنها می کنند .

وی در ادامه با بیان اینکه در شهرستان نهاوند فرش های نفیسی بافته می شود و به بازار عرضه شده که امروز یکی از یادگارهای ملی در کشور ما محسوب می شوند ، گفت : ما به دنبال این هستیم که فرش نهاوند به عنوان یک میراث باستانی که دارای سه ثبت جهانی است به عنوان یک برند برای شهرستان ثبت شود و جشنواره فرش دستبافت نهاوند فرصتی است که بتوانیم از این معرفی استفاده کنیم .

وی افزود: در این رهگذار یک مکان خوب ، مکانی که دارای ویژگی های لازم به لحاظ فیزیکی و شرایط عمومی داشته باشد را مورد مطالعه قرار داده ایم ، که اگر دستگاه‌ها بتوانند در این زمینه یاری رسان بافندگان فرش باشند کمک عمده‌ای را به این صنعت در شهرستان نهاوند داشته اند .

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان نهاوند گفت : پیشنهادی از سوی فرهیختگان و اندیشمندان داشتیم که فرش نهاوند به عنوان یک برند تاریخی برای نهاوند ثبت شود و ما بتوانیم با مشخص کردن یک روز و یا یک ایام ثابت فرش نهاوند را به عموم مردم معرفی کنیم ، این فرصت علاوه بر جذب سرمایه گذار و تشویق بافنده و پشتیبان ، سرمایه بسیار زیادی وارد شهرستان خواهد کرد .

وی بیان کرد : جشنواره فرش دستبافت نهاوند و برگزاری یک نمایشگاه برای این هنر صنعت می تواند بسیاری از مشکلات حوزه فرش را برطرف کند لذا بر آن شدیم تا جشنواره فرش دستبافت نهاوند را در شهرستان برگزار کنیم .

وی افزود : این جشنواره به مدت 3 روز از 23 لغایت 26 تیرماه سال جاری در مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) شهرستان نهاوند و با حضور قالیبافان و دست اندرکاران حوزه فرش نهاوند برگزار می شود ، ضمن این از همه دستگاههای فرهنگی و هنری و آموزشی و دانشگاهها دعوت می کنیم برای غنای محتوا و مطلب به جشنواره کمک کنند و مطالب خود را در این خصوص به جشنواره ارسال کنند .

وی تصریح کرد : این جشنواره 23 تیرماه در محل مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) افتتاح و 26 تیرماه سال جاری در سراب زیبای گیان به کار خود خاتمه می دهد .

ترابیان در پایان خاطر نشان کرد : محوریت این جشنواره ، تکریم و معرفی فرش نهاوند و حامیان فرش نهاوند و کسانی که به هنر صنعت فرش استان کمک می کنند ، است .

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location