سرخط خبرها

به قلم : معصومه کمالوند

 7 اثر نمایشی از ایران در این فستیوال حضوردارند

امسال هفدهمین سال برگزاری جشنواره هایفست ارمنستان است و شاهد اجرای ۵۲ نمایش از ۱۷ کشور خواهیم بود. این دوره از جشنواره از (یکم تا هشتم اکتبر) ۹ تا ۱۷ مهرماه برگزار می شود و کشورهای کره جنوبی، روسیه، بلژیک، انگلستان، اکراین، ایران، گرجستان، آلمان، لوکزامبورگ، ارمنستان، برزیل، آمریکا، کرواسی، ایتالیا، سوئد، سوییس و لهستان در این رویداد حضور خواهند داشت.

امسال ۷ اثر نمایشی از ایران در جشنواره شرکت دارند که گروه دریا نهاوند با نمایش «خیال» به کارگردانی میثم وکیان مرادی از جمله این آثار است.

گروه "دریا نهاوند" در بیستمین سال فعالیتش در این فستیوال حضور خواهد داشت و پیش از این هم بیش از 30نمایش را بروی صحنه برده است و در جشنواره های مختلف کشوری و استانی و منطقه ای حضور داشته و صاحب مقام شده است.

این نخستین تجربه بین المللی گروه دریا است که در خارج از کشور به روی صحنه می رود.

فستیوال هایفست با بزرگان تئاتر دنیا جای خودش را در تقویم هنری تئاتر چهان باز کرده است.

استان همدان برای نخستین بار در این فستیوال حضور خواهد داشت و گروه دریا نهاوند هم نماینده استان در این فستیوال مطرح خواهد بود که 16 اکتبر برابر با 14مهرماه نمایش خواهد داشت.

گروه دریا نهاوند با اثر "خیال" و با بازی مسعود رضی و یلدا امانی به کارگردانی مشترک کیان و میثم مرادی و همکاری سینا صفی ، مهدی حبیب وند،محمدرضا زند ، علی سیف و... در این فستیوال حاضر حاضر خواهد شد.

میثم مرادی کارگردان این نمایش می گوید: تئاتر "خیال" در یک موقعیت انتزاعی و خیالی اجرا می شود که اعمال و رفتار آگاهانه و غریزانه یک انسان را با حیوانات و طبیعت در قالب یک تمثیل به نمایش در می آید.
تقابل یک زن با گرگ ، که نماد طبیعت است و رفتارها و اتفاق هایی که بین این دو رخ می دهد نتیجه رفتارهای انسان با طبیعت است.

در این نمایش گرگی هست که طوله و جفتش را بواسطه رفتار یک شکارچی از دست داده و حالا به انتقام جویی برخواسته و همسر شکارچی را در یک غار به بند کشیده و ماجرا به همین محور پیش می رود تا به انسان بفهماند که رفتارهای ناپسند او با طبیعت بکر و محیط زیست دلیل انتقال طبیعت از وی می شود که در زمان طغیان سر می گیرد.

گرگ نماد طبیعت بکر و دست نخورده و انسان هم همچنان مخرب و بی ملاحظه به جان این طبیعت بکر افتاده است.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location