سرخط خبرها

شهرستان نهاوند دارای محورهای ارتباطی حادثه‌خیزی است که از این محورهای حادثه‌خیز می‌توان به محورهای پرترد و ‌مهم  نهاوند_آورزمان_ ملایر، نهاوند_ بروجرد و نهاوند_ فیروزان اشاره کرد که متاسفانه هر ساله افراد زیادی در این محورها جان خود را از دست می‌دهند.

همچنین از محورهای روستایی حادثه‌خیز این شهرستان می‌توان به محور نهاوند_گیان که یک مسیر گردشگری و بسیار پرتردد است، سه راهی دهفول، گردنه برزول و غیره اشاره کرد که در این محورها نیز همواره تصادفات منجر به جرح و فوت زیادی اتفاق می‌افتد.

ساماندهی و رفع نقاط حادثه‌خیز این محورها همواره از مطالبات مهم مردم شهرستان بوده است زیرا سالیان زیادی است که این محورها افراد زیادی را به کام مرگ کشانده‌اند  و خانواده‌های زیادی را داغدار کرده‌اند به طوری که برخی از این محورها مثل محور نهاوند_ آورزمان_ ملایر لقب قتلگاه را به خود گرفته‌‌اند.

و ساماندهی این محورها وعده مسئولان زیادی بوده و حدود ۳۸ سال است که هیچ کدام از این وعده‌ها محقق نشده است.

و اما در خصوص اهمیت راه‌های فرعی و روستایی شهرستان می‌توان به محور روستایی نهاوند_ گیان اشاره کرد که راه ارتباطی چندین روستای بخش گیان و زرین‌دشت و نیز مسیر تردد گردشگران سراب گیان است.

با توجه به اینکه این محور مسیر تردد گردشگران می‌باشد و با این حجم ترددها و کم‌عرض بودن این محور، هر ساله تصادفات زیادی در این محور اتفاق می‌افتد.

همچنین مسیر ۱۹ کیلومتری نهاوند از سه‌راهی دهفول به شهر برزول و از شهر برزول تا سه‌راهی فارسبان نیز که یک مسیر گردشگری دیگر در شهرستان است و جمعیت ۲۰ هزار نفری روستایی از آن استفاده می‌کنند از دیگر راه‌های روستایی پرخطر محسوب می‌شود.

اما خوشبختانه در سال‌های اخیر و با تلاش‌های نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی و مساعدت مسئولین محورهای اصلی و مهم شهرستان شامل نهاوند_ آورزمان_ ملایر، نهاوند_ بروجرد و نهاوند_ فیروزان در ردیف اعتبارات ملی قرار گرفتند و در حال حاضر کار در محورها در حال انجام است.

همچنین با تلاش‌های نماینده نهاوند در مجلس مجوزبهسازی ۷۶ کیلومتر از راه‌های فرعی و روستایی نهاوند اخذ و تامین اعتبار شده است که شامل دو محور فرعی گردشگری نهاوند_ گیان و سه‌راهی دهفول به شهر برزول و از شهر برزول تا سه‌راهی فارسبان و ۱۷ راه روستایی است.

و بنا بر اظهارات مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با تلاش‌های نماینده مردم نهاوند در مجلس حدود ۱۵۰ میلیارد تومان پروژه راه را در شهرستان نهاوند به قرارداد رسیده است که در  تاریخ نهاوند بی‌سابقه بوده است.

قطعا با بهره‌برداری از این پروژه‌ها یکی از مطالبات مهم و به‌حق مردم شهرستان در خصوص ایمن سازی محورهای حادثه‌خیز نهاوند محقق خواهد شد و همچنین با بهره‌برداری از این پروژه‌های راه روستایی بیش از ۳۰ هزار نفر از جمعیت روستایی این شهرستان از خدمات بهره‌مند شده و شاهد کاهش بروز حوادث و سوانح جاده‌ای خواهیم بود.

در حال حاضر ۲۴ پروژه راه و شهرسازی در نهاوند در دست اقدام قرار دارد

رئیس اداره راه و شهرسازی نهاوند گفت: با تلاش‌های نماینده محترم مردم نهاوند در مجلس در حال حاضر ۲۴ پروژه راه و شهرسازی در نهاوند فعال است که پس از انقلاب در تاریخ نهاوند بی‌سابقه است.

متین اظهار داشت: خوشبختانه با تلاش‌های نماینده شهرستان سه پروژه راه‌های اصلی و مهم شهرستان نهاوند در ردیف اعتبارات ملی قرار گرفتند و اکنون این پروژه‌ها فعال هستند.

وی تصریح کرد: این پروژه‌ها شامل پروژه‌های محور مهم  نهاوند_آورزمان_ ملایر، پروژه نهاوند_ بروجرد و محور نهاوند_ فیروزان است که در حال حاضر این پروژه‌ها در دست اقدام قرار دارند و‌ کار در این محورها به خوبی پیش می‌رود.

متین افزود: این سه محور از محورهای اصلی شهرستان و بسیار حادثه‌خیز هستند و ساماندهی این محورها از مطالبات مهم و دیرینه مردم نهاوند است.

وی عنوان کرد: محور نهاوند_ آورزمان_ ملایر به طول هشت کیلومتر و اعتبار آن ۸۰ میلیارد ریال است و در حال حاضر این پروژه ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و از سر عشوند به سمت نهاوند به طول د‌و کیلومتر قیرپاشی آن انجام شده و به زودی این قسمت آسفالت می‌شود.

متین بیان کرد: پروژه محور نهاوند_ بروجرد به طول سه کیلومتر و اعتبار آن ۵۰ میلیارد ریال است و این پروژه نیز ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ظرف ۶ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس اداره راه و شهرسازی نهاوند گفت: پروژه محور نهاوند_ فیروزان نیز به طول ۶ کیلومتر و اعتبار آن ۱۴۱ میلیارد ریال است و این پروژه اکنون حدود ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

بهسازی ۷۶ کیلومتر محور روستایی نهاوند اخذ مجوز و تامین اعتبار شده است

وی در ادامه با اشاره به محورهای روستایی نهاوند، اظهار داشت: بهسازی ۷۶ کیلومتر محور روستایی نهاوند اخذ مجوز و تامین اعتبار شده است که این نیز اتفاق مهمی برای شهرستان است.

متین تصریح کرد: این ۷۶ کیلومتر شامل دو پروژه راه‌های فرعی و ۱۴ پروژه راه‌های روستایی شهرستان است.

وی افزود: پروژه‌های راه‌های فرعی شامل دو پروژه مهم راه نهاوند_گیان به طول ۱۷ کیلومتر و ۲۴ میلیارد ریال اعتبار که عملیات اجرایی این پروژه در حال انجام است و پروژه دهفول_ برزول_ فارسبان به طول ۱۸ کیلومتر و با اعتبار ۱۸ میلیارد ریال است که این پروژه برای انتخاب پیمانکار به مناقصه گذاشته شده است.

متین عنوان کرد: پروژه‌های راه‌های روستایی نیز شامل قشلاق بابارستم_ راوند علیا به طول۲.۲ کیلومتر با اعتبار ۳.۳۸ میلیارد ریال، اسدآباد_ توانه به طول سه کیلومتر و با اعتبار ۲.۹۷ میلیارد ریال، علی‌آباد_ امین‌آباد به طول ۱.۳ کیلومتر با اعتبار ۱.۵۴ میلیارد ریال، شریف‌آباد_ اکبر آباد به طول ۱.۷ کیلومتر با اعتبار ۱.۷ میلیارد ریال، دهنوعلیا_ قشلاق بابارستم به طول ۱.۲ کیلومتر با اعتبار ۳.۵ میلیارد ریال و کفترحله به گورجیو، قشلاق بابارستم به دهنوعلیا و روستاهای علمدار و محمودیه به طول ۱۰.۵ کیلومتر و اعتبار ۹.۸۷۵ میلیارد ریال است.

رئیس اداره راه و شهرسازی نهاوند بیان کرد: راه نهاوند به دهفول به طول پنج کیلومتر و اعتبار پنج میلیارد ریال، احمدآباد به داریاب و روستاهای تازناب دره، خیرقلی، شهبازآباد به طول ۵.۹ کیلومتر با اعتبار ۷.۶۷ میلیارد ریال، پنبه‌در به گرک به طول ۳.۴ کیلومتر با اعتبار ۳.۴ میلیارد ریال، برجک به عشوند به طول یک کیلومتر با اعتبار یک میلیارد ریال، لیلان از مسیر فهرومند شهرک به طول سه کیلومتر با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال و عنبرقنبر_ برزول به طول سه کیلومتر و با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال از دیگر پروژه‌های راه‌های روستایی شهرستان است که اعتبار و مجوز بهسازی آن‌ها اخذ شده است.

وی تاکید کرد: از این پروژه‌ها پنج پروژه در دست اقدام قرار دارد، ۹ پروژه برای انتخاب پیمانکار برای بار دوم به مناقصه گذاشته شده‌ و چهار پروژه نیز در دست مطالعه قرار دارند.

اقدامات نماینده مردم نهاوند در حوزه پروژه‌های راه این شهرستان بی‌سابقه است

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان نیز در مراسم کلنگ‌زنی پروژه آسفالت راه روستایی روستای دهفول نهاوند در خصوص پروژه‌های راه شهرستان، گفت: به دلیل مشکلات مالی و کمبود منابع طی سه سال اخیر در کل استان حتی ده کیلومتر ابلاغ پروژه‌های راه و شهرسازی نداشته‌ایم ولی با تلاش‌های نماینده مردم نهاوند در مجلس حدود ۱۵۰ میلیارد تومان پروژه راه را در شهرستان نهاوند به قرارداد رسانده‌ایم.

نادیان اظهار داشت: تلاش‌ها و اقدامات نماینده مردم نهاوند در حوزه پروژه‌های راه در این شهرستان بسیار قابل توجه و به جرأت می‌توان گفت در طی تاریخ نهاوند بی‌سابقه بوده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر پروژه‌های مهم و قابل توجهی در حوزه محورهای مواصلاتی نهاوند با تزریق اعتبارات ملی در دست اقدام قرار دارد که از جمله این پروژه‌ها می‌توان به محور‌ نهاوند_ آورزمان_ ملایر، محور نهاوند به بروجرد و محور نهاوند به کرمانشاه تا سه راهی کنگاور اشاره کرد.

نادیان افزود: پروژه زیرسازی و آسفالت راه روستایی دهفول به طول ۶ کیلومتر و اعتبار آن ۶۵۰ میلیون تومان است که با قیری که در استان برای این پروژه در نظر گرفته شده مجموعا یک میلیارد و ۴۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه اعتبار هزینه خواهد شد.

با توجه به کمبود منابع در چند سال اخیر پروژه‌های مهمی در نهاوند کلنگ‌زنی شده است

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود  کمبود منابع در چند سال اخیر پروژه‌های مهم و قابل توجهی در نهاوند کلنگ‌زنی شده است.

حسن بهرام‌نیا اظهار داشت: در حال حاضر ۷۰ هزار پروژه ناتمام در سطح کشور وجود دارد که اتمام این پروژه‌ها حداقل به ۲۰ سال زمان نیاز دارد.

وی تصریح کرد: با وجود این تعداد پروژه نمیه‌کاره در سطح کشور، مجلس با دولت توافق کرده‌اند که امسال هیچ پروژه جدیدی در کشور تعریف نشود و پروژه‌های نمیه‌کاره در دست اقدام قرار بگیرند.

بهرام‌نیا افزود: در طی سه سال اخیر با وجود این شرایط بد مالی پروژه‌های مهم و قابل توجهی در شهرستان کلنگ‌زنی شده است و خصوصا در حورزه راه‌ها پروژه‌های قابل توجهی شروع به کار شده‌اند.

وی عنوان کرد: با وجود این شرایط بد مالی احداث و بهسازی  ۷۶ کیلومتر جاده‌های روستایی و مواصلاتی به مناطق گردشگری را داریم در شهرستان کلنگ‌زنی می‌کنیم و این یک اتفاق مهم در شهرستان است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد: در حال حاضر راه نهاوند به سراب گیان به طول ۱۸ کیلومتر یک لاین اضافه خواهد شد و سه راهی دهفول به برزول و از برزول به سه‌راهی فارسبان به طول ۱۹ کیلومتر یک لاین اضافه خواهد شد.

بهرام‌نیا تاکید کرد: مابقی این ۷۶ کیلومتر مربوط به روستاهای شهرستان است که کار در این محورها در حال انجام است و این پروژه ‌ها شامل راه‌های روستایی قشلاق به راوند، توانه به اسدآباد، اکبرآباد به شریف‌آباد و غیره است.

وی گفت: همچنین در حوزه‌ محورهای مواصلاتی اصلی نیز پروژه‌های مهمی مانند محور‌ نهاوند_ آورزمان_ ملایر، محور نهاوند به بروجرد و محور نهاوند به کرمانشاه تا سه راهی کنگاور با تزریق اعتبارات ملی کار در حال انجام است.

بهرام‌نیا اظهار داشت: پروژه راه روستایی دهفول نیز که اخیرا کلنگ‌زنی شد کارگرد گردشگری دارد و چند روستا را به هم متصل می‌کند و قطعا انجام این پروژه در ایجاد اشتغال و ایجاد درآمد برای مردم این روستاها موثر خواهد بود.

بهرام‌نیا تاکید کرد: خوشبختانه نگاه مدیریت ارشد استان به شهرستان نگاه ویژه‌ای است که جای تشکر ویژه از ایشان را دارد و ما باید از این فرصت برای توسعه شهرستان استفاده کنیم.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location