سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین، آستان مقدس امامزادگان محمد وعلی (علیهما السلام) در شهرستان نهاوند در محل مرکزی این شهرستان ، در مجاور بازار و در کنار میدان قیصریه دو امامزاده در کنار هم مدفون هستند. سالهای مدیدی است ، معنویت خاص و دلربای نهاوند ، مدیون این امامزادگان بر حق است . پناهی است برای دردمندان و ملجائی برای بی پناهان .

مساحت بنای ساختمان بقعه در حدود 500 متر مربع است که دارای حیاط بسیار زیبا و بزرگی می باشد. نمای کلی بقعه این امامزاده با آجرهای سه سانتی و درب های سبزرنگ (یشمی) آراسته شده که بدان زیبایی خاصی داده است. طاق نماها و داخل بقعه کاملاً آیینه کاری شده است. در صحن این امامزادگان شریف کتابخانه، نمازخانه، زائرسرا، پارکینگ و وضوخانه وجود دارد. دور تا دور حیاط پنجره های سبز رنگی به چشم می خورد. پنجره هایی که متعلق به اتاق هایی است که هر کدام تقریباً 12 متر مساحت دارد. بنا کاملاً بازسازی شده است. بقعه امامزاده دارای دو درب جداگانه است که یک درب متعلق به خواهران و یک درب متعلق به برادران است. بقعه و دور تا دور آن دارای دو ستون است که ساختمان و گنبد آنرا حفاظت می کند. امامزاده دارای گنبد مرتفعی است که گنبدی مطبق است زیر گنبد کاملاً آینه کاری شده است. کفشداری آن نیز آیینه کاری شده و بسیار زیباست.

ضریح امامزاده جدید است و در سال 1373 نصب شده است. بر روی ضریح این نوشته به چشم می خورد: ضریح مطهر شاهزاده محمد و شاهزاده علی فرزندان حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) که از محل نذورات و هدایای مردم نیکوکار در سال 1373 هـ.ش مطابق با 1414 هـ.ق ساخته شده است. همچنین ضریح امامزاده ابعادی در حدود 5×3 و ارتفاع 2 متر دارد.

یک دیواره حدود نیم متری در بقعه دیده شده که دور تا دور آن کاشیکاری است و بر روی آن آیه صلوات نگاشته شده است. ان ا... و ملائکته یصلون علی النبی یا ایها الذین آمنو صلوا علیه و سلّموا تسلیماً. دور تا دور امامزاده نیز چراغ هایی وجود دارد که نور آن را تأمین می کند. صندوق امامزاده از چوب گردو خالی شده درست شده است. سنگ قبر نیز قبلاً در خاک بوده است و میخ آن از جنس چوب بوده است و بر روی آن خط کوفی دیده می شد. هم روی سنگ و هم روی چوبها خطوط کوفی دیده شده است.

درب ورودی امامزاده نیز از جنس آهن است و دور تا دور نرده های سبز رنگی وجود دارد که بسیار زیباست. در تمام ایام سال این امامزاده دارای زائران بسیاری است. زائران زیادی از شهرهای مختلف استان به خصوص همدان و ملایر به زیارت می آیند؛ به خصوص در ایام بهار و تابستان.

این بقعه مبارک پناهگاه بسیاری از دلشکستگان و ملتمسین به دعا می باشد

در اطراف بقعه متبرک شاهزاده محمد و علی (ع) قبور برخی از مردم نهاوند و شهدای انقلاب  اسلامی وجود دارد ، این قبور در داخل حرم (اطراف ضریح) و همچنین در محوطه آستان واقع شده اند .

در گزارشات متعددی که به گروه رسانه ای فریاد نهاوند مبنی بر فروش قبور داخل آستان مقدس به قیمت های بالا رسیده بود ، برآن شدیم تا با هیئت امنای این آستان مصاحبه ای داشته باشیم ، و در بین هیئت امنا آقای حاج وهاب رضائی مفرد که پس از تماس های مکرر موفق به مصاحبه با ایشان شدیم ، پاسخگوی سئوالات خبرنگار ما شد .

وهاب رضائی مفرد مدیریت آستان مقدس امامزادگان محمد و علی (ع) در پاسخ به خبرنگار ما در خصوص منبع درآمد این آستان گفت : بقاع متبرکه زیر نظر بخش فرهنگی اداره اوقاف می باشد و این آستان هیچگونه درآمد دولتی ، ارگانی،  سازمانی ندارد و منبع درآمد آستان را می توان به دو بخش تقسیم کرد : بخش اول مربوط به هدایا و نذورات مردمی داخل ضریح مطهر که با نظارت نماینده اداره اوقاف و رئیس هیئت امنا در موعد معین جمع آوری و شمارش شده سپس به شماره حساب آستان امامزادگان محمد و علی (ع) واریز می شود و این آستان در حال حاضر دارای 4 مورد شماره حساب می باشد که زیر نظر اداره اوقاف هزینه می شوند .

وی افزود : بخش دوم نذورات یا همان کمک های مردمی است که به صورت نقد و دریافت رسید از طرف آستان و یا از طریق دستگاه کارتخوان به شماره حساب امامزادگان محمد و علی (ع) پرداخت می شود.

عایدات آستان مقدس شاهزاده محمد و علی(ع) در زمینه های فرهنگی و اجتماعی هزینه می شود

مدیریت آستان مقدس امامزادگان محمد و علی (ع) شهرستان نهاوند در ادامه اظهار داشت : هزینه های آستان به چهار طریق امور فرهنگی – قرآنی (مراسمات مذهبی ، اعباد و جشن ها ، برگزاری جلسات و کلاسهای آموزشی ، لوازم پذیرایی و بهداشتی، امور عمرانی (ساخت و ساز  و تعمیرات )، امورجاری (حقوق دو نفر از خدام ) و امور تولیتی (10 درصد برای سازمان اوقاف کل، تبلیغ و چاپ بنر و پوستر مناسبتی و الباقی برگشت می خورد).

وی افزود : مابقی هزینه ها به صورت کمک مؤمنانه برای نیازمندان وابسته به آستان صرف می شود که شامل : بسته های معیشتی خوراکی ، تهیه اقلام دارویی ، تهیه تعدادی از لوازم جهیزیه برای نوعروسان ، تهیه وسایل سرمایشی و گرمایشی ، تهیه پوشاک ، می باشد .

وهاب رضائی مفرد در پاسخ به سئوال خبرنگار ما در خصوص فروش قبور محوطه خارجی و داخلی آستان گفت : یکی دیگر از بخش های درآمدی آستان امامزادگان محمد و علی (ع) هزینه فروش قبور می باشد ، قبور توسط سازمان اوقاف کل نرخ گذاری می شود و در حال حاضر قیمت هر یک عدد قبر داخل محوطه خارجی آستان بین 100 تا 150 میلیون تومان است .

وی افزود : قبور اطراف ضریح مطهر قیمت بالاتری دارند که این هزینه ها مستقیماً به شماره حساب سازمان اوقاف واریز می گردد .البته خریداران مبالغی را ه به عنوان هدایا و خودیاری به حساب امامزاده واریز می نمایند.

وی تصریح کرد : در دوران مدیریتی بنده تنها 4 فقره قبر داخل محوطه بفروش رسیده است که بابت فروش هر عدد قبر دو سند تنظیم شده ، یک عدد برای خانواده متوفی و سند دیگر نزد آستان نگهداری می شود ، داخل هر دو سند مربوطه ذکر میگردد که خانواده متوفی 150 میلیون تومان بابت قبر پرداخت نموده که 100 میلیون تومان مربوط به هزینه قبر و 50 میلیون تومان جهت کمک به آستان می باشد .

مدیر آستان شاهزاده محمد و علی (ع) بیان داشت : همانطور که ابلاغیه ی واگذاری و تعیین قبور در بقاع متبرکه متبرکه توسط سازمان اوقاف کل می باشد و مدیریت و هیئت امنا هیچگونه دخالتی در این امر ندارند ، همچنین آستان مجوز پیش فروش قبر ندارد مگر با مجوز سازمان اوقاف .

وهاب رضائی مفرد گفت : قبر خالی به صورت محدود وجود دارد که قبلاً خریداری شده ، افرادی هم که مدعی خریدن قبر در سالهای گذشته هستند باید همراه خود سند داشته باشند و آن سند ثبت سیستم اداره اوقاف باشد، در غیر این صورت سند هیچگونه اعتباری ندارد .

وی افزود : با توجه به اینکه تمامی قبور عمق لازم جهت طبقه دوم قبر را دارند ، طبقات بالای قبر هر میت ابتدا به خانواده متوفی می رسد ، به همین منظور به آنها جهت خریداری طبقات بالا ابلاغ می شود ، اگر توان مالی نداشته باشند به افرادی که توانایی پرداخت هزینه خرید قبر را دارند فروخته می شود . اما طبقات بالای قبور شهدا رایگان به خانواده آنها تعلق می گیرد آن هم اگر به علت شیوع بیماری کرونا در جامعه به این ویروس مبتلا نباشند، چرا که عمق قبر بیماران کرونایی بیش از حد قبور عادی می باشد .

مدیریت آستان امامزادگان محمد و علی (ع) اظهار داشت : با توجه به ابلاغیه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ؛ طبق مصوبات اگر شخصی به طور قطعی مشخص شود قبری را خریداری نموده حتی اگر 20 سال بعد مراجعه نماید می تواند مالک قبر باشد اما اگر علی الحساب خریداری شده باشد طبق ابلاغیه این دیوان ، باید از یک تاریخ معین به بعد مبلغی را پرداخت کند .

اجرای طرح توسعه شاهزاده محمد و علی(ع) در دستور کار است

وی افزود : همچنین بعد از گذشت 30 سال پس از خریداری قبر توسط شخص ، طبق حکم شرعی و مصوبات دیوان عدالت اداری قبر به آستان شاهزاده محمد و علی (ع) واگذار و می تواند آن را مجدد بفروشند و باز هم اولویت با مالک اصلی و خانواده و یا وراثی می باشد که توانایی پرداخت هزینه خرید قبر را داشته باشند .

وی تصریح کرد : این آستان مبالغ داخل ضریح و فروش قبور را به بخش عمرانی اختصاص داده و به استناد این موضوع یک قطعه زمین به مساحت 312 متر جهت توسعه آستان تملک گردیده و یک زمین به مساحت 1 هزار و 500 متر که در پشت آستان واقع شده است ، متعلق به آستان امامزادگان محمد و علی (ع) می باشد .

وهاب رضائی مفرد در خاتمه در خصوص عزل و نصب هیئت امنا بیان داشت : نحوه عزل و نسب اعضای هیئت امنا توسط اوقاف ، و طبق چهارچوب خاصی یعنی از نظر (موارد امنیتی ، مکتبی و حسن شهرت انتخاب می شوند و با هرکدام مصاحبه ای جهت پذیرش همکاری صورت می گیرد .و همچنین هرکدام از اعضا اگر در 3 جلسه متوالی بدون عذر و بهانه و 5 جلسه متناوب شرکت نکنند و یا عدم هماهنگی با سیاست آستان امامزادگان محمد و علی (ع) داشته باشند از منصب خود عزل می شوند .

گفتنی است حال حاضر آقایان وهاب رضایی مفرد به عنوان رئیس هیئت امناء، حجت الاسلام والمسلمین صادق صالح به عنوان نائب رئیس هیئت امنا، علیرضا دکامین به عنوان مسئول امور عمرانی، حجت اله حیدری به عنوان مسئول امور اجتماعی، عباس خدارحمی به عنوان مسئول امور مالی و خانم اکرم حیدری به عنوان مسئول امور بانوان در این آستان فعالیت دارند.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location