سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین، آئین افتتاح و بهره برداری از بوستان مشاهیر شهر نهاوند با حضور مسئولین شهرستانی و جمعی از شهروندان در محل آرامستان قدیمی (قبرآقا) انجام شد.

photo 2023 07 19 14 08 11

مجید یوسفی نوید شهردار نهاوند در آئین افتتاح این پروژه اظهار داشت: بوستان مشاهیر در قبرستان قدیمی، معروف به (قبرآقا) با اعتباری بالغ بر شصت میلیارد ریال و در زمینی با مساحت ۱۰ هزار متر مربع، پس از اخذ مجوزهای لازم،توسط شهرداری نهاوند، تبدیل به بوستان مشاهیر جهت معرفی بزرگان و مفاخر نهاوند گردید. وی اظهار داشت: بوستان مشاهیر معروف به(قبر آقا) یکی از سخت ترین پروژه ها و اقدامات شهرداری بود. وی گفت : همین مکان و آرامستان قدیمی از پروژه های دوره های قبل بود که به علت کمبود اعتبارات متوقف شده بود، و ما به لطف خدا توانستیم با همراهی شورای محترم شهر و تلاش همکارانمان این مکان را برای رفاه حال همشهریان عزیز احیاء و به مرحله بهره برداری برسانیم.

یوسفی نوید در تشریح این خبر اظهار کرد: در سالهای متمادی خلاً معرفی داشته های خاص شهر و حفظ تاریخ کهن نهاوند با داشتن گذشته ای روشن و بزرگان و مشاهیر شناخته شده در سطح شهرنهاوند همواره احساس می شد، از طرفی وجود قبرستانی قدیمی در دل شهر نهاوند و نارضایتی شهروندان از وجود قبرستان که باعث ایجاد تجمع معتادان و بزهکاران در این مکان تاریخی می شد، باعث شد که این تهدید را به فرصت تبدیل کرده و با همکاری خوب شهروندان و مسئولان شهرستان اقدام به احداث بوستان مشاهیر در محل این قبرستان کنیم.

وی افزود: بوستان مشاهیر با حفظ اسامی درگذشتگان در این قبرستان و تهیه لوح در دیواره ها، ساخت کتیبه هایی برای نصب زندگینامه و معرفی بزرگان در قسمت های مختلف بوستان انجام گرفته و ایجاد فضای سبز، محل پیاده روی، نصب کتیبه هایی جهت معرفی بزرگان شهر، فضای بازی کودکان، آمفی تئاتر، مبلمان شهری، نورپردازی، دیوارکشی، محوطه و کف سازی، باز سازی و نمای مقبره این آرامستان قدیمی و تاریخی و... جهت استفاده عمومی همشهریان جانمایی شده است.

شهردار نهاوند بیان داشت: این بوستان با همکاری خوب خانواده های متوفیان، مسئولین شهرستانی و استانی، دادستانی، امام جمعه و اعضای شورای اسلامی شهر و مساعدت بنیاد مستضعفین در تهیه سیمان مورد نیاز این بوستان به صورت رایگان و تلاش شهرداری نهاوند درمدت زمان کوتاه کمتراز ۴ماه کلنگ زنی و به بهره برداری رسید.

یوسفی نوید ادامه داد: تلاش تیمی به منظور تحقق وعده‌ای دیگر توسط تیم های مختلف شهرداری نهاوند و بامساعدت وحمایت صورت گرفته از سوی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد علوی و شرکت اسکان، سیمان مورد نیاز ساخت بوستان مشاهیر تأمین گردید،لازم به ذکراست که از محل ۵۰۰۰ تن سیمان اهدایی بنیاد مستضعفان اقدامات عمرانی در سایر پروژه های شهری ازسوی شهرداری درحال انجام است.

وی خاطر نشان کرد: انتخاب اسامی و شخصیت‌ها جهت نصب در بوستان مشاهیر توسط شخصیت های فرهنگی و با برگزاری جلسات مختلف صورت گرفته، پس از تصویب نهایی مراحل آماده‌سازی و نصب توسط شهرداری نهاوند انجام شد، نزدیک به چهار هزار قبر در این مکان تاریخی وجود دارد که ثواب این کار را هدیه میدهیم به بزرگان و مشاهیر و هنرمندان بزرگ شهر نهاوند و همچنین قبور سه شهید گرانقدر(دوران دفاع مقدس) و متوفیان آرمیده در این آرامستان اهدا می شود.

وی یادآور شد: استعلامات شرعی و قانونی در راستای حفظ حرمت درگذشتگان و متوفیان در این قبرستان انجام گرفته و در عملیات عمرانی به هیچکدام از قبور تخریب نشده و دچار صدمه نشده اند و تنها عملیات خاک ریزی انجام گرفته است. شهردار نهاوند گفت: این مکان زیبا و تاریخی امکان آمادگی برگزاری هرگونه مراسم مذهبی با توجه به نزدیک شدن ایام محرم و صفر و نمازهای مغرب و اعشاء وخیلی مراسم دیگری که در ایام خاص در شهرستان برگزار میشود ، را دارد.

شهردار نهاوند عنوان کرد: دو پارک دیگر به نام بوستان صخره ای و بوستان محله ای شاطر آباد هم تا پایان تابستان امسال درحال افتتاح و به بهره برداری خواهند رسید. یوسفی نوید در رابطه با فضای فرهنگی و اجتماعی این آرامستان قدیمی بیان داشت: در این مکان تاریخی بقعه مبارک حضرت میرزا آقاحجت نهاوندی (معروف به آل آقانهاوندی) محمود میرزا قاجار وتعدادی ازسنگ قبور قدیمی که دارای نقش ونگاره های هنرمندانه و ادبی هستند، به صورت موزه دربقعه میرزاآقا به عرصه نمایش در خواهد آمد.

وی در خاتمه بیان داشت: بوستان مشاهیر واقع در بلوار شهید حیدری نهاوند با توجه به توسعه شهر و افزایش اماکن مسکونی در مرکز شهر جای دارد که با گذشت سالها از ممنوع شدن تدفین در این قبرستان نارضایتی های زیادی برای شهروندان و اهالی محل ایجاد کرده بود که در نهایت این آرامستان به عنوان مکانی جهت معرفی بزرگان و نام‌آوران تاریخ نهاوند در نظر گرفته شده است تا نسل های آینده با تاریخ کهن این شهرآشنایی داشته باشند، مشارکت در این کار ماندگار، وقفی در راستای خدمت به گذشتگان و راهی برای آیندگان است که سالهای سال خواهد ماند تا انشاءالله باقیات الصالحاتی برای واقفین خواهد بود.

photo 2023 07 19 14 08 58

بوستان مشاهیر یک مرکز فرهنگی در نهاوند است

به گزارش فریاد نهاوندآنلاین، حاج صفی اله خرم آبادی رئیس شورای شهر نهاوند در حاشیه مراسم افتتاحیه بوستان مشاهیر اظهار داشت: حفظ و مرمت آرامستان "قبر آقا" به عنوان یک مرکز فرهنگی و تبدیل آن از یک فضای رها شده به یک فرصت طراحی شده با محوریت فرهنگی مد نظر بوده است.

وی تصریح کرد: شهر نهاوند با توجه به داشته های خاص و زیر ساخت های مورد توجه، شایسته خدمات با کیفیت و توسعه شهری است که از ابتدای شروع به کار دوره ششم شورا و شهردار محترم مبنا و اولویت برنامه ها در مدیریت شهری بوده است.

خرم آبادی بیان کرد: با وجود تاریخ و قدمت نهاوند و همچنین لزوم گرامیداشت و معرفی بزرگان این شهرستان، ایجاد بوستان مشاهیر در این شهر ضرورت و نیاز مهم در این حوزه و از جمله مطالبات مهم مردم و شهروندان علاقمند به تاریخ و ریشه این کهن شهر محسوب می گردد تا نسل جوان با مفاخر و مشاهیر این دیار آشنا شوند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: شهرداری و شورای اسلامی شهر نهاوند با نهایت احترام و حفظ موقعیت و جایگاه درگذشتگانی که در این محدوده آرمیده اند و با توجه به برنامه ریزی ها و طراحی های انجام شده، اقدام به ایجاد بوستان مشاهیر نموده است، تا نسل های آینده ودر کنار آن گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند، بدانند این شهرستان مردان بزرگ و چهره های شاخصی داشته است،که شایسته احترام و تکریم اند و معرفی و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنها برای همه ی ما یک وظیفه است.

خرم آبادی یادآور شد: با توجه به مطالبه همسایگان و درخواست اهالی و بازماندگان این عزیزان برای ساماندهی محدوده قبرآقا و البته دستور مقام قضایی، شهرداری با اقدام به خاکریزی و با حفظ حرمت قبور در این محدوده و البته تعهد نسبت به حفظ این حرمت و اطمینان خاطر به خانواده های آنان که به هیچ قبری آسیب وارد نخواهد شد، اقدام به ایجاد بوستان مشاهیر و ساماندهی قبرآقا نموده است.

وی اضافه کرد: بخش دیگری از اجرای پروژه مشاهیر نهاوند شامل نصب سردیس بزرگان و شخصیتهای بزرگ شهر خواهد بود که بوسیله هنرمندان مطرح کشور در این حوزه انجام خواهد شد.

خرم آبادی گفت: تمایل و افزایش انگیزه شهروندان محترم نسبت به شناخت این افراد و ضرورت انجام خواسته شهروندان محترم از جمله اهداف اجرای این پروژه بوده است.

وی با بیان اینکه نیاز است مردم آگاهی بصری بیشتری در رابطه با زندگی این هنرمندان و بزرگان داشته باشند افزود: در روزگارانی دور یا در دوران معاصر افرادی با ویژگی های برجسته و دستاوردهای خاص در این شهر زندگی کرده اند، از همه همشهریان عزیز درخواست میکنیم که ضمن حضور و بازدید از بوستان مشاهیر با روش زندگی و تجربیات و خصوصیات این بزرگان آشنا شوند که این خود به تنهایی از جاذبه های این بوستان است، و با ایجاد سردیس یا تندیسهای این افراد زمینه معرفی آنها فراهم میگردد.

رئیس شورای شهر نهاوند در رابطه با ایجاد طرح این بوستان اشاره کرد و گفت: طراحی ساماندهی قبرآقا(مقبره آیت الله میرزا آقا حجت نهاوندی) با هدف حفظ آثار با ارزش و ایجاد زیبائی بصری در دوره چهارم شورا و توسط جناب آقای یوسفیان شهردار وقت نهاوند در سال ۱۳۹۶ طراحی شد و این ساماندهی با هدف ایجاد باغ موزه در این مکان فاز اول آن شامل دیوارکشی، محوطه و کف سازی این آرامستان قدیمی انجام گردید اما ادامه اجرای طرح در این آرامستان به دلیل تامین نشدن اعتبارات مورد نیاز به فراموشی سپرده شد.، این آرامستان قدیمی که محل آرامگاه میرزا آقا حجت نهاوندی معروف به آقا از مجتهدین قرن چهاردم هجری قمری است که در سال ۱۳۲۵ در گذشته است، ایشان علاوه بر مراتب عالی مرجعیت از جمله عارفان وارسته عصر خود بوده است، بصورتی که هنوز معمرین و معتمدین شهر از کرامات ایشان یاد می کنند.

وی در خاتمه گفت: همچین این آرامستان محل دفن پیکر سه شهید ارجمند است که در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی به شهادت رسیده اند، یاد و نامشان گرامی باد.

photo 2023 07 19 14 08 21

photo 2023 07 19 14 08 25

photo 2023 07 19 14 08 16

photo 2023 07 19 14 08 30

 

photo 2023 07 19 14 08 35

پارک های افتتاح شده از شهریور ۱۴۰۱ تا تیرماه ۱۴۰۲

پارک باغ بادام: ساخت ۱۵ هزار متر مربع، پیست دوچرخه،پیست اسکیت، زمین چمن مصنوعی، زمین و ست بازی کودکان، زمین والیبال و بسکتبال، ست ورزشی، سرویس بهداشتی

پارک محله جانبازان: با مساحت ۵۰۰ متر مربع ست، ست بازی کودکان،مبلمان

پارک بوستان بانوان: با مساحت ۴۵۰۰ متر مربع، زمین چمن مصنوعی، ست بازی کودکان، محدوده دوچرخه سواری، مبلمان و...

پارک محله ای شهرک حیدری: هر کدام به مساحت ۱۶۰۰ متر مربع محوطه سازی، درخت کاری،ست ورزشی، ست بازی کودکان پارک گوشه سرآسیاب: با مساحت ۱۰ هزار متر مربع، زمین چمن مصنوعی، ست بازی کودکان، ست ورزشی و مبلمان

پارک محله ای حسن آباد: با مساحت ۱۰۰۰ متر مربع، ست بازی کودکان، ست ورزشی و مبلمان

پارک بوستان مشاهیر(افتتاحیه): با مساحت ۱۰هزار متر مربع، فضای فرهنگی اجتماعی، المان مشاهیر ۶۰ عدد، یادمان شهدا، و ۵۰۰ کتیبه متوفیان، مجموعه تاریخی قبرآقا، ست بازی کودکان، سالن روباز آمفی تئاتر

پارک محله ای شاطر آباد( افتتاحیه): با مساحت ۱۵۰۰ متر مربع، زمین چمن مصنوعی، ست بازی کودکان، ست ورزشی و مبلمان

پارک صخره ای(بیش از 70 درصد پیشرفت): با مساحت ۶ هکتار، بازگشایی معبر یک کیلومتری، مسیر پیاده یک کیلومتری، چشم انداز دوم شهر، سکوی نشیمن، ست ورزشی، جنگل کاری

پارک محله ای سلمان (مهدیه) (بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی): توسعه بام آسفالت به متراژ ۶ هزار متر درخت، ۱۰۰۰ اصله چمن کاری به متراژ ۵۰۰ متر، روشنایی کل معابر بام بازسازی تمامی پمپ های شناور جهت آب دهی قطره ای به طول ۴ هزار متر

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location