سرخط خبرها

سمیه شفائی - خبرنگار

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین ، در مراسمی با حضور دکتر محمد حسین رجبی دوانی رئیس بنیاد ایران شناسی، امام جمعه نهاوند، احمدوند فرماندار ، کیانی معاون سیاسی امنیتی واجتماعی فرماندار،سردار فرجی مشاور فرمانده سپاه استان، سرهنگ مختاری فرمانده سپاه، امینیان رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان و جمعی از نویسندگان ، نخبگان و اصحاب رسانه نهاوند کتاب «انقلاب اسلامی در نهاوند» رونمایی شد.

این کتاب در پنج فصل به بررسی تحولات شهرستان نهاوند در دوره پهلوی و واکاوی زمینه‌های حضور این شهرستان در انقلاب اسلامی پرداخته است.

نویسندگان این کتاب علی و فرشید جعفری هستند و پژوهش، تحقیق و انتشار این کتاب ۶۰۰ صفحه‌ای حاصل پنج سال تلاش آن‌ها است.
این کتاب در پنج فصل با عناوین تحولات نهاوند از شکل‌گیری رژیم پهلوی تا اوایل دهه ۱۳۵۰، زمینه‌ها و پیامدهای شکل‌گیری گروه ابوذر نهاوند، واکاوی حوادث نهاوند از شهادت ۶ عضو کادر مرکزی گروه ابوذر تا پایان سال ۱۳۵۶، گام‌به‌گام تا پیروزی (حوادث نهاوند در سال ۱۳۵۷) و نتیجه‌گیری، تنظیم و چاپ‌شده است.

رونمائی کتاب یک کار بسیجی وار و ماندگار است

سردار مهدی فرجی دبیر کنگره 8000 شهید استان همدان در مراسم رونمائی و نقد و بررسی کتاب ‌انقلاب ‌اسلامی‌ در‌ نهاوند ضمن تبریک هفته بسیج اظهار داشت : رونمائی کتاب یک کار بسیجی وار و ماندگار است که افتخار داریم آنچه که ماندگار خواهد بود ، کتاب است .
سردار فرجی گفت : در راستای این کنگره بیش از 115 جلد کتاب رونمایی شده است که در حاشیه 4 جلد از این کتب تقریظ مقام معظم رهبری به ثبت رسیده است .
وی افزود : در راستای کنگره 8000 هزار شهید استان همدان ده هزار جلد کتاب حماسه بین دانش آموزان مدارس استان همدان اهدا شد.
وی در ادامه بیان داشت : بیش از 2 هزار یادواره شهید در سطح استان همدان برگزار شد که نقش بسیار مهمی در تربیت نسل جوان دارند .
دبیر کنگره 8000 شهید استان همدان گفت : یکی از برنامه هایی که در راستای این کنگره نیز برگزار شد بازدید 50 هزار نفر دانش آموزان استان همدان از موزه ی دفاع مقدس بود که این بازدیدها برای آشنایی نسل جوان با ارزش های دفاع مقدس و شهداست.
سردارفرجی در ادامه سخنان خود به نقش شهرستان نهاوند در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و بیان داشت : شهرستان نهاوند یکی از شهرستان هایی است که در پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن در دوران دفاع مقدس و همه ی عرصه های فرهنگی و اجتماعی نقش بسیار مهمی داشته است که شهدای این شهرستان هرکدام یک فرمانده و خط شکن بودند .
وی در خاتمه گفت : یکی از عملیات های بسیار مهم دوران دفاع مقدس که با حضور رزمندگان و با فرماندهی نهاوندیان رخ داد عملیات فاو بود که گردان 152 از این شهرستان فرماندهی این عملیات را بر عهده داشت .

قرآن ، کتاب خدا قانون جامع برای سعادت بشریت است

حجت الاسلام و المسلمین مغیثی امام جمعه نهاوند در مراسم رونمایی از کتاب انقلاب اسلامی در نهاوند اظهار داشت :کتاب در فرهنگ و ذهنیت ما بدون هیچ گونه قید و شرطی به قرآن اطلاق شده است که جامع همه معارف فقه به معنای کلمه است .
امام جمعه نهاوند گفت: همه ما کتاب زیاد مطالعه می‌کنیم اما مطالعه و حفظ و تلاوت کتاب هیچ دردی را دوا نمی‌کند اگر بنا باشد درد دنیا و آخرت دوا شود باید به کتاب خدا و قرآن عمل شود .
نماینده ولی فقیه در شهرستان نهاوند قرآن را قانون جامع برای سعادت بشریت دانست و بیان داشت: قرآن ،کتاب خدا قانون جامع برای سعادت بشریت است که باید پیاده شده و به آن عمل شود تا بشریت به سعادت برسد .
حجت الاسلام و المسلمین مغیثی اظهار داشت : در کتاب ۲ نکته باید مد نظر باشد اولاً اینکه مطالب کتاب مستند و عقلانی باشد و ثانیاً به مطالب کتاب عمل شود .
امام جمعه نهاوند گفت: مردم نهاوند در بعد از انقلاب ولایت مدار و در همه ی عرصه ها حضور پر رنگ داشته اند و از نظر ایمان و اعتقاد توان مقابله با هر سطح مشکلات را دارند.
وی در خاتمه افزود : مردم نهاوند مردمی متدین ، انقلابی ، ولایتمدار هستند که شاهد و گواه این حرف بنده شهدای گروه انقلابی ابوذر و ۸۵۶ شهید شهرستان نهاوند هستند که در کتاب انقلاب اسلامی در نهاوند به آن اشاره شده است .

باید فرهنگ ایثار و شهادت در حوزه کتاب ماندگار باشد

سرهنگ علی مختاری فرمانده سپاه ناحیه نهاوند در مراسم رونمایی از کتاب انقلاب اسلامی در نهاوند ضمن گرامیداشت یاد امام و شهدا و تبریک هفته بسیج اظهار داشت: امسال کنگره ۸۰۰۰ شهید استان همدان برگزار شد که در این راستا یکی از کارهایی که در دستور کار قرار گرفته شد چاپ کتاب بود .
فرمانده سپاه ناحیه نهاوند گفت: در حوزه ی شهدا در سطح شهرستان نهاوند ۳ کتاب تا پایان سال به نتیجه خواهند رسید که تا کنگره ی بعدی این کارها ادامه خواهند داشت.
وی افزود : کتاب سرداران شهرستان نهاوند، شهدای فرهنگی و شهدای شهرستان نهاوند در آینده ی نزدیک به چاپ خواهند رسید.
فرمانده سپاه ناحیه نهاوند بیان داشت : چاپ کتاب در حوزه ی شهدا باید برای نسل جوان ادامه داشته و فرهنگ ایثار و شهادت در حوزه کتاب ماندگار باشد.
وی در خاتمه در خصوص کتاب انقلاب اسلامی در نهاوند گفت: امروز در راستای کنگره ۸۰۰۰ شهید استان همدان رونمایی و نقد و بررسی کتاب انقلاب اسلامی در نهاوند را با حضور دکتر محمدحسین رجبی دوانی رئيس بنیاد ایران شناسی داریم که به بررسی تحولات شهرستان نهاوند در دوره پهلوی و واکاوی زمینه‌های حضور این شهرستان در انقلاب اسلامی پرداخته است ، داریم و امیدواریم کتاب های بیشتری در حوزه های مختلف در نهاوند چاپ و در اختیار کتابخوانان قرار بگیرد .

نهاوند شهر بزرگ و متمدن با پیشینه تاریخی طولانی است
فتح الفتوح نهاوند کلید فتح ایران بود

محمد حسین رجبی دوانی رئیس بنیاد ایران شناسی در مراسم رونمایی از کتاب انقلاب اسلامی در نهاوند اظهار داشت: شهرستان نهاوند دارای قدمت هزاران ساله تاریخی است و نهاوند از این حیث می‌درخشد این شهرستان در طول تاریخ شهر بزرگ و متمدنی بوده است و موقعیت بسیار درخشانی داشته و پیشینه زیادی تاریخی و فرهنگی دارد.
وی افزود : در دوران اسلامی ایران پایگاه بزرگ اسلام بوده است و جنگ فتح الفتوح بین ایران و روم نیز در شهرستان نهاوند رخ داد که فتح الفتوح نهاوند کلید فتح ایران بود، همچنین در دوران رژیم ستم‌شاهی و در اوج خفقان گروه انقلابی ابوذر و علمای برجسته و گرانقدر این شهر خوش درخشیدند و تاریخ‌ساز شدند و در نیمه آبان سال ۵۷ به عنوان اولین شهر در‌ کشور مجسمه شاه را به زیر کشیدند که نشانه شجاعت و دلاوری مردم این شهرستان است.
رجبی روانی گفت: در دوران دفاع مقدس هم فرزندان نهاوند خوش درخشیدند و حماسه‌ها افریدند و در همه حوادث مردم شجاع و قهرمان این دیار حضور فعال داشتند و با تشییع هر شهید مردم بیدارتر میشدند و بصیرتشان بالاتر می رفت و امروز با توجه به هجمه‌های دشمنان برای ضربه‌زدن به باورهای دینی مردم ولایتمدار و انقلابی نهاوند بیدارتر شده اند.
وی افزود: متأسفانه کوتاهی برخی از مسئولان و خالی کردن میدان از نیروهای انقلابی باعث بروز برخی مشکلات در ترویج فرهنگ انقلابی شدو به خاطر عملکرد ضعیف برخی‌ها در اقتصاد و استفاده از مکاتب غربی‌ در این عرصه متأسفانه مشکلات معیشتی برای مردم ایجاد شده است.
وی تصریح کرد : در چنین فضایی که منافقین، دشمنان و اشرار عالم در مقابل انقلاب اسلامی قرار گرفته اند وظیفه ما روشنگری و بصیرت افزایی برای نسل جوان است و خدماتی که انقلاب برای کشور انجام داده باید بیان شود چون کارهای خیلی بزرگی مخصوصاً در همین نهاوند انجام شده است و باید خدمات دولت اطلاع رسانی شوند.
رئیس بنیاد ایران‌ شناسی گفت: انقلاب اسلامی در اوج اقتدار مظلوم است و هجمه‌های زیادی بر علیه کشور می‌شود ولی با وجود این همه مشکلات در بسیاری از مناطق نفوذ معنوی چشمگیری داریم که این نفوذ به برکت ولایت است و باید به نظام و انقلابمان افتخار کنیم .
رجبی دوانی بیان داشت : شهدا الگوهای بزرگی برای همه ما هستند و شهدای بزرگوار این شهر و استان می‌توانند چراغ راه ما باشند و رسالت و وظیفه ی ما این است که ارزش‌های شهدا و انقلاب را برای نسل جوان بازگو کنیم و با این کار باید جلوی هجمه‌های دشمنان را بگیریم .
وی در خاتمه با اشاره به اینکه به خوبی فرهنگ ایثار و شهادت اطلاع رسانی نشده ، اظهار داشت: متأسفانه ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس را به درستی به جوانان منتقل نکردیم و به همین خاطر جوان بی هویت پیدا کرده ایم ، پس باید در مراسم‌ها و یادواره‌ها نسل جوان را مخاطب قرار دهیم چون این عزیزان نه جنگ را دیده اند و نه دوران انقلاب اسلامی را درک کرده اند و هویت را به جوانانمان برگردانیم .

photo 2023 11 27 09 44 33

photo 2023 11 27 09 43 57

photo 2023 11 26 00 32 54

photo 2023 11 26 00 33 04

photo 2023 11 26 00 32 46

photo 2023 11 26 00 32 46

photo 2023 11 26 00 32 48

photo 2023 11 26 00 33 08

photo 2023 11 26 00 33 05

photo 2023 11 26 00 32 50

photo 2023 11 26 00 33 19

photo 2023 11 26 00 33 23

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location