سرخط خبرها

به گزارش فریاد نهاوند آنلاین، محسن بازرگان-کارشناس ارشد معماری؛ باتوجه به شرایط موجود در کشور و رها شدن مخازن پسماند در کوچه ها و ایجادمشکلات بهداشتی و تبعات رهاسازی این مخازن بر زندگی و بهداشت عمومی مردم و بوی نامطبوع آن، طرح استقرار مخازن زیرزمینی پسماند باید مانند دیگر کشورها در تمامی شهرستانها وحتی روستا ها انجام پذیرد.در همین راستا بهینه سازی مدیریت پسماند در سطح شهرستانها و روستاهای تابعه باید ابتدا به صورت  طرح پایلوت، مخازن زیرزمینی را در چند نقطه اجرا کنیم و مشکلات ناخواسته و احتمالی  آن را بررسی و رفع نماییم .

بنده مطمئنم میزان استقبال شهروندان، واحدهای تجاری و آموزشی و اداری از این مخازن چشم گیر خواهد بود. امیدواریم با بازخورد مثبتی که از رفتار شهروندان در این زمینه بدست خواهیم آورد،در طرح پایلوت و همچنین رفع اشکالات احتمالی و باتوجه به وضعیت نابسامان کنونی، بتوانیم نصب مخازن زیرزمینی را درتمامی نقاط به مرحله اجرا در آوریم.

در خصوص معارض طرح هم، عمده معارض زیرزمینی این مخازن شرکت‌های آب و فاضلاب، برق و تلفن است، که باید همکاری نمایند و اگر این تاسیسات و شبکه های اتصال امکان استفاده از این مخازن را ایجاد کنند، می توانیم این مخازن را در مناطق مورد نظر و برخی تفرجگاه های خاص یا حتی مراکز ویژه استفاده کنیم.

قول میدهم  با نصب این مخازن در زیرزمین موضوع کثیفی‌ها وکتفی هاکه اکثرا هم ایرانی نیستن نیز رفع خواهد شد، و دیگر کسی از وجود مخازن در نزدیک منزلش هم ناراحت نخواد شد. درضمن این مخازن ایمنی لازم را از هر جهت داراست، از جمله عدم امکان برداشت فیزیکی، محدودیت و همچنین عدم دسترسی برای برداشت و افراد غیر مسئول ایجاد می کند تا دیگر شاهد مشکلات این چنینی نباشیم.

در مورد آماده سازی این مخازن شرکتهای دانش بنیان داخلی اقدام به ساخت چند نوع از این مخازن را به صورت هوشمند وغیره نموده اند و مشکل تهیه نداریم.

توضیح اینکه، مخازن زیرزمینی مخازنی هستند که برای استقرار در زیر زمین طراحی شده اندو کسی نمی تواند پسماندی را از داخل مخزن خارج کند و تنها از طریق خودروهای مکانیزه، پسماند قابل دریافت است. این مخازن به گونه ای عمل می کنند که روی زمین یک ورودی فلزی قرار دارد و مخزنش در زیرزمین است. همچنین مزاحمت خودروهای مکانیزه در تردد در خیابان ها و معابر را نداشته و در معبر پیاده رو بوده و ورودی آن در زمین است. پسماند تر و خشک در این مخازن از یکدیگر جداست و در صورت بارندگی، آب به داخل مخزن نفوذ نمی کند؛ چراکه تنها برای انتقال پسماند به داخل مخزن ورودی طراحی شده است.

امیدوارم خبرنگاران عزیزموضوع طرح را رسانه ای و شهرداری های محترم و مسئولین دقت نمایند و اجرای این عمل مثبت را کلید بزنند.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location