سرخط خبرها

 موضوع: وظیفه مخاطب در مقابله با خبرگزاری ها و جریانات ناسالم خبری هوشیاری در برابر خبرسازان مهاجم، بدعت گذار و شایعه ساز جامعه اسلامی در معرض هرگونه تهاجم خبری است و مردم باید هوشیار و اهل تحقیق و بررسی باشند و هوشیاری ملت اسلامی، درمان مفاسد و ناهنجاری‌های اجتماعی است.

در سوره نور می‌خوانیم: "کسانی که دوست دارند زشتی‌ها در مردم با ایمان شیوع یابد، عذاب دردناکی برای آن‌ها در دنیا و آخرت است، و خداوند می‌داند و شما نمی‌دانید" در این آیه سخن از داستان افک و عواقب شوم و دردناک شایعه و اتهام نسبت به افراد پاک است؛ چرا که این مسأله به قدری مهم است که قرآن لازم می‌بیند چند بار از طرق گوناگون و مؤثر این مساله را تحلیل کند، و چنان محکم کاری نماید که در آینده چنین صحنه‌ای در جامعه اسلامی تکرار نشود.

پخش شایعات از حربه‌ها و روش‌های خبرگزاری‌های منافق است. برای خنثی سازی شایعات، مردم باید به اهل استنباط و آگاهان مراجعه کنند.

در سوره نساء آمده است:

"هنگامی که خبری (و شایعه‌ای) از ایمنی یا ترس (پیروزی یا شکست) به آنان (منافقان) برسد، آن را فاش و پخش می‌کنند؛ در حالی که اگر آن را (پیش از نشز) به پیامبر و اولیای امور خود ارجاع دهند، قطعاً آنان که اهل درک و فهم و استنباط هستند، حقیقت آن را در می‌یابند و اگر فضل و رحمت خداوند بر شما نبود، به جز اندکی، پیروی از شیطان می‌کردند."

منبع: مقاله "قرآن و سواد رسانه‌ای با تاکید بر خبر و خبرنگاری" به اهتمام راضیه شهوندپور و حمیدرضا سالارکیا

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location