سرخط خبرها

نشست «ماجرای اولین سقوط» خاطرات شفاهی جمعی از فجرآفرینان خطه گرین نهاوند از سرنگونی اولین مجسمه شاه در نهاوند برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار فریاد نهاوند آنلاین، به مناسبت گرامیداشت ایام الله دهه فجر، برنامه روایتگری سرنگونی اولین مجسمه محمدرضا شاه پهلوی در کشور با عنوان «ماجرای اولین سقوط» با حضور میلاد امینیان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان نهاوند؛ محمد شعاعی، از مدیران بازنشسته آموزش و پرورش و فعال فرهنگی؛ امرالله سلیم پور، مسئول موسسه فرهنگی سردار حاج میرزا محمد سلگی و غلامرضا مهرابی، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان نهاوند از طریق پلتفرم اسکای روم برگزار شد.

در ابتدای این برنامه محمد شعاعی، فعال فرهنگی با اشاره به اینکه مردم نهاوند سابقه طولانی آزادی خواهی در طول تاریخ دارند، گفت: سرنگونی مجسمه شاه به عنوان اولین سقوط محمدرضا پهلوی در کشور در تاریخ چهارم آبان ماه ۱۳۵۷ اتفاق افتاد که قبل از بررسی این واقعه باید به عوامل موثر آن اشاره کرد.

وی با بیان اینکه آن روزها نهاوند هنوز داغدار شهدای نوجوان گروه ابوذر بود، اظهار کرد: جلسات سخنرانی شهید محمد علی حیدری به طور منظم در حسینیه جوانان نهاوند برگزار می شد و افشاگری های ایشان تاثیر زیادی بر همه مردم نهاوند داشت.

این فعال فرهنگی در ادامه عنوان کرد: در روز سرنگونی مجسمه، مردم در میدان ابوذر کنونی تجمع کرده بودند و بر علیه رژیم شاهنشاهی شعار می دادند. نیروهای نظامی شاه هم میدان مجسمه را محاصره کرده بودند. سخنرانی های شیخ طاهر احمدوند چند ساعت قبل از آن مردم را به وجد آورده بود. شور انقلابی در وجود همه معترضان موج می زد، طوری که نیروهای نظامی قادر به کنترل آن نبودند. در این هنگام مردم، از ساختمانی که در نزدیکی میدان در حال ساخت بود یک شاخه تیرآهن آوردند، آن را در زیر مجسمه قرار دادند و با کمک هم مجسمه شاه را سرنگون کردند.

شعاعی ادامه داد: این اتفاق در آن روزها از چند جهت حائز اهمیت است. آن روزها رعب و وحشت زیادی بر کشور حاکم بود. شاه هنوز از ایران فرار نکرده بود. این واقعه هیمنه پوچ شاه را در هم شکست و به نوعی راه را برای اعتراضات گسترده تر باز کرد.

در ادامه امرالله سلیم پور، مسئول موسسه فرهنگی سردار شهید حاج میرزا محمد سلگی که آن روزها از افراد موثر در حادثه سقوط مجسمه بود، گفت: وقتی مجسمه سرنگون شد و آن تنه گچی را دیدیم، گفتیم محتوای رژیم همین است، یعنی نظامی نبود که بشود روی آن حساب کرد. فردای سقوط مجسمه، خدمت مراجع تقلید در قم همچون آیات عظام گلپایگانی و مرعشی رفتیم. یک نوار فروش نابینا هم در قم بود که همیشه پوستر و اعلامیه امام را از آنجا تهیه می کردیم. تعدادی پوستر امام نیز از او گرفتیم و در اتوبوس نهاوند جاساز کردیم و روز بعد تعدادی از آن ها را روی پایه مجسمه چسباندیم و بقیه را به مغازه ها دادیم که روی شیشه بزنند.

وی افزود: بعد از سقوط مجسمه، در شهر حکومت نظامی شد و برای سرکوب مردم یک گروهان نظامی از زنجان وارد نهاوند شد. آن ها وحشت زیادی در مردم به وجود آورده بودند به طور مثال دو نفر را از روستای جهان آباد با لگد به شهادت رساندند. شرایط بدی در شهر حکمفرما شده بود. ما با عده‌ای از دوستان انقلابی نزد آیت الله مدنی در همدان رفتیم. وقتی قضایای مجسمه و شهادت همشهری هایمان را تعریف می کردیم، ایشان گریه می کردند. در آخر به ما گفتند خواسته شما چیست و گفتیم رئیس شهربانی باید عوض شود. ایشان بلافاصله با استانداری تماس گرفت و گفت که اگر تا ساعت یک ظهر امروز رئیس شهربانی نهاوند عوض نشود، ساختمان استانداری را روی سرتان خراب می کنم. وقتی به نهاوند برگشتیم، شنیدیم که رئیس شهربانی عوض شده و بعد از آن اوضاع شهر قدری بهتر شد.

مسئول موسسه فرهنگی شهید میرزا محمد سلگی ضمن تشکر از برگزاری این برنامه گفت: واقعه سقوط مجسمه باید در تقویم ثبت شود و ما از مسئولین انتظار داریم برای انتقال مفاهیم ارزشمند انقلاب اسلامی، حداقل هر ساله مراسمی برای گرامیداشت آن برگزار شود.

غلامرضا مهرابی، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز نهاوند نیز در این برنامه ضمن معرفی کتاب «نهاوند در انقلاب» گفت: در طول تاریخ، نهاوند شخصیت های برجسته و تاثیرگذاری داشته است. به طور مثال رهبر معظم انقلاب چند سال پیش در تمجید از آیت الله شیخ علی اکبر نهاوندی فرمودند که پدر من شاگرد ایشان بوده است. اگر امروز می بینید که مردم نهاوند متدین هستند، ریشه‌اش به این شخصیت ها برمی گردد.

مهرابی در خصوص حادثه سقوط مجسمه شاه، گفت: زمانی که این مجسمه سرنگون شد، شاه هنوز در مسند قدرت بود. پس از این اتفاق فضای کشور حال و هوای انقلابی خاصی گرفت، مطبوعات تیترهای مهم و جنجالی می زدند، مراجع تقلید کمک های نقدی و غیر نقدی به نهاوند فرستادند، کماندوها و نیروهای شاه دوست جهت سرکوب مردم وارد شهرهای مختلف شدند و مجموعه این حوادث برای مردم نهاوند و دیگر شهرهای ایران این نوید را می داد که تغییرات مهمی در حال وقوع است.

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 از مجموع 0 رای
نظری برای این مطلب وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر توسط مهمان
امتیاز به مطلب:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location